Losowe wpisy

agencje ratingowe

Agencje ratingowe – dlaczego ich zdanie jest takie ważne

Za każdym razem, gdy kraj czeka na wystawienie oceny zdolności kredytowej - inwestorzy wstrzymują oddech. Dzieje się tak, mimo że wiarygodność agencji ratingowych została podważona już dwa razy: Read more

rok na rynku walutowym

2017 – rok niepewności i ważnych wyborów [podsumowanie walutowe]

Początek nowego roku to doskonała okazja do tego, by podsumować wydarzenia roku ubiegłego. 2017 przejdzie do historii jako rok politycznych niepewności, wyczekiwania na decyzje banków centralnych, stawiania pytań o przyszłość Read more

Jak zatrudnić obcokrajowca?


Z roku na rok rośnie liczba zatrudnianych w Polsce cudzoziemców. Nie przeszkodziła w tym nawet zmiana przepisów, wprowadzona w styczniu 2018 roku, dodająca i tak skomplikowanym procedurom jeszcze więcej formalności. Zobacz, jak przez nie przejść, krok po kroku.

 

Aby legalne zatrudnić obcokrajowca niezbędne jest przede wszystkim posiadanie przez niego zezwolenia na pobyt. Może mieć ono formę wizy (stałej lub sezonowej) lub karty pobytu. Wykluczone jest, aby zatrudnienie odbyło się na podstawie wizy turystycznej. Następnie pracodawca musi spełnić szereg wymagań formalnych.

1. Uzyskanie zezwolenia na pracę

Podmiot powierzający pracę obcokrajowcowi zobowiązany jest uzyskać je od wojewody, chyba że w przypadku danego cudzoziemca takie zezwolenie nie jest wymagane albo cudzoziemiec posiada tzw. jednolite zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Należy pamiętać, że zlecona praca może być wykonywana tylko na warunkach i stanowisku określonych w zezwoleniu. Dopuszczalne odstępstwo od tej zasady wynosi nie więcej niż 30 dni w roku kalendarzowym i tylko za pisemnym powiadomieniem wojewody.

2. Przetłumaczenie umowy

Jedną z nowości wprowadzonych od stycznia 2018 r. jest obowiązek posiadania tłumaczenia umowy na język rodzimy zatrudnianego cudzoziemca. Umowa musi być obowiązkowo sporządzona na piśmie. Nie jest jednak określone czy tłumaczenie musi mieć pieczęć urzędową.

3. Zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia

Zgłoszenie do ZUS musi nastąpić w ciągu 7 dni, o ile obowiązek taki wynika z obowiązujących przepisów.

4. Przechowywanie kompletu dokumentów

Kopię dokumentu upoważniającą pracownika do pobytu na terenie RP należy przechowywać w aktach osobowych przez cały okres obowiązywania tych akt. Podobnie pozostałe umowy i aneksy. Brak posiadania przez pracodawcę kopii zezwolenia na pobyt lub wizy cudzoziemców jest surowo karany – grzywną do 30 tys. zł.

Co więcej, nowelizacja ustawy wprowadziła zapis, że należy zaoferować obcokrajowcom wynagrodzenie nie niższe niż rodzimym pracownikom wykonującym tą samą pracę.

 

Obecna forma przepisów, regulująca zatrudnianie obcokrajowców, nie jest przesadnie korzystna dla pracodawców. Na zmianie prawa skorzystali bardziej sami zatrudnieni, których warunki umowy i płaca uległy znacznemu znormalizowaniu.


11.06.2018 15:48
Udostępnij:


Tagi: , , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000