Skoro coś jest tańsze, to znaczy że jest gorsze – w przypadku przedmiotów rzeczywiście zdarza się, że cena jest adekwatna do jakości, jednak duża różnica w kosztach zakupu waluty wydaje się już niezrozumiała. Jak to jest możliwe, że za tego samego dolara w banku zapłacisz nawet o 19 groszy więcej niż w kantorze internetowym?
Kantory internetowe cieszą się w Polsce nie tylko popularnością, ale również dobrą opinią wśród klientów. Mimo to u osób, które po raz pierwszy mają styczność z wymianą walut online mogą pojawić się wątpliwości, a nawet podejrzenia wobec zbyt niskiej ceny zakupu waluty. Aby je rozwiać wystarczy dowiedzieć się, z czego wynika różnica pomiędzy kursem walut w banku, a tym oferowanym przez e-kantory.
Gdzie najlepiej wymienić walutę? E-kantor kontra bank
Wymieniając jednorazowo, niewielką kwotę najprawdopodobniej zamiast szukać alternatywnych rozwiązań, skorzystasz z możliwości wymiany w jednym z kantorów stacjonarnych w twoim mieście. Logiczne. Problem pojawi się w momencie, gdy będziesz potrzebować większej sumy przykładowo na podróż.
Problem, jaki problem? Przecież mogę wymienić pieniądze w banku? – pomyślisz dość optymistycznie, jednak optymizm ten minie wraz z momentem, gdy spojrzysz na bankową tabelę walut. Rzeczywiście będzie taniej, ale biorąc pod uwagę cenę rynkową – wciąż nie najtaniej. Do tego dochodzi spread, który sprawia, że odsprzedając z powrotem walutę stracisz nawet 13 groszy na każdej jednostce (zakładając, że w międzyczasie kurs walut na giełdzie nie uległ zmianie – co jest raczej abstrakcją, ponieważ rynek walutowy charakteryzuje się dużą dynamiką).
Czy to już koniec możliwości? Przeczucie podpowiada ci, że nie. Zaczynasz szukać więc dalej i mimochodem przypominasz sobie, jak narodził się pomysł wspólnego wypadu z przyjaciółmi za granicę. Byliście na meczu żużlowym. Ktoś (może Gośka, a może Marek? – zresztą nieważne) powiedział, że widział świetną ofertę na tydzień w Hiszpanii. Już przed szóstym biegiem podjęliście decyzję o wyjeździe. Zawodnicy stali wtedy na starcie. Obok nich znajdowało się logo jednego ze sponsorów – Ekantor.pl.
Wchodzisz na stronę internetową i od razu widzisz… różnicę. Nie tylko w cenie zakupu waluty, ale również w spreadzie, który spadł o około 10 groszy.
Kurs wymiany walut – skąd różnica?
Jeżeli jesteś osobą nieufną pierwsze co zrobisz to sprawdzisz opinie na temat kantoru. Na tym polu nie ma jednak nic do zarzucenia. Mimo to wciąż zastanawiasz się, jak to jest możliwe, że w banku płaci się drożej?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta – ponieważ chcą one zarobić. Zarówno banki, jak i kantory kupują walutę korzystając z międzybankowego kursu walut, do którego doliczona zostaje marża – i to jest cała tajemnica. Kurs walut w kantorze jest niższy, ponieważ mniej one na tobie zarabiają.
Warto również zauważyć, że kantory znacznie częściej aktualizują tabelę kursów walut. W Ekantor.pl zmiana następuje co 10 sekund, a to oznacza że cena po której kupisz walutę jest bliższa tej oferowanej na rynku Forex. Pozwala to, przy odrobinie wiedzy na temat czynników mających wpływa na notowania walut, podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą momentu wymiany.
Wymiana walut – dodatkowe koszty
Wydaje się zbyt piękne by było prawdziwe? Nim zdecydujesz się na wymianę prześwietlasz więc jeszcze raz ofertę szukając gwiazdek, haczyków i drobnych druczków. Od razu podpowiemy – u nas ich nie ma. Zarówno założenie, jak i prowadzenie konta w Ekantor.pl jest darmowe. W dodatku aby obniżyć koszty przeprowadzania transakcji, posiadamy konta bankowe w najpopularniejszych bankach, co umożliwia nam wykonanie darmowego przelewu. Lista banków, z których rachunków realizowane są przelewy bez opłat znajduje się tutaj. Jeżeli nie znajdziesz swojego banku na liście – zadzwoń do nas. Z chęcią poinformujemy cię jaka jest najszybsza i najtańsza droga przeprowadzania transakcji.
Sto dolarów to zawsze będzie sto dolarów. Bez względu na to ile za niego zapłacisz. Dlaczego więc nie masz wybrać najtańszej oferty?
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.