Losowe wpisy

Darmowy miesięczny planer wydatków Ekantor.pl

Darmowy miesięczny planer wydatków [POBIERZ I WYDRUKUJ]

W dniu wypłaty szastasz gotówką niczym Leonardo DiCaprio w pamiętnej scenie na jachcie w filmie "Wilk z Wall Street"? A pod koniec miesiąca z lupą w dłoni szukasz ostatnich zaskórniaków? Read more
frank szwajcarski

„Skazany na 30 lat” – czy frankowiczom należy się pomoc? [rozmowa]

Dwa lata po historycznym uwolnieniu przez bank szwajcarski kursu franka, w Polsce wciąż nie udało się zamknąć tematu związanego z kredytami w tej walucie. Trudność stanowi znalezienie rozwiązania, które Read more

Nadchodzi kres banków?


Natarczywi konsultanci, długi czas oczekiwania na przelew, czy dodatkowe opłaty nakładane na klientów – to tylko część czynników, które otworzyły drzwi do zmian w systemie bankowości. Czy to koniec ery banków?

 

Początki bankowości sięgają już starożytności, ale okres rozwoju instytucji finansowych przypada dopiero na XI-XIV wiek. Kolebką banków były Włochy, skąd wywodzi się nazwa. Pochodzi ona od słowa banco oznaczającego stół, przy którym siedział handlarz zajmujący się przekazywaniem monet pomiędzy klientami. W Polsce podobną funkcję od XIV wieku pełnili Żydzi. Oprocentowane pożyczki nie były bowiem akceptowane przez kościół chrześcijański.

To tylko część wielowiekowej historii banków, które współczesny kształt zaczęły przybierać dopiero po I wojnie światowej. Czy właśnie obserwujemy jej koniec?

 

Facebook zamiast banków?

Banki nie są instytucjami idealnymi, a w Polsce po wprowadzeniu w tym roku szeregu zmian w tabelach opłat i prowizji, jeszcze bardziej oddaliły się od tego ideału. Zaczęto szukać więc rozwiązań, które zmniejszyłyby rolę banków i sprawiły, że transakcje stałyby się tańsze i szybsze. I tak płacąc zakupy, chętnie wybieramy jeden z popularnych systemów płatności. Walutę wymieniamy w kantorze internetowym.  Niewielkie pożyczki zaciągamy poza bankiem. W dodatku, jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Capgemini  („Wealth Report 2017”), moglibyśmy nie mieć problemu z tym, żeby zaufać gigantom takim jak Google czy Facebook, gdyby zdecydowały się wprowadzić usługi finansowe. Aż  56,2 proc. ankietowanych, których majątek wynosił co najmniej 1 mln USD zaznaczyło, że skorzystałoby z takiej możliwości.

 

Koniec rozmów z konsultantem

Banki nie poddają się i wprowadzają coraz to nowe rozwiązania, które mają ułatwić życie klientów. Bankomaty, wpłatomaty – zmniejszyły problem kolejek do kas bankowych (niestety koszty związane z korzystaniem z urządzeń rosną). Płatności zbliżeniowe – przyspieszyły transakcje, podobnie jak coraz powszechniejsze płatności mobilne. Zmiany mogą nastąpić również w sposobie kontaktu na linii klient – bank. Mowa o rozmowie z konsultantami, którzy w niedalekiej przyszłości zostaliby zastąpieni przez boty. Zaawansowane technologicznie boty już obsługują głosowo dużą część klientów w singapurskim DBS Banku i nie można wykluczyć, że w okresie dwóch lat z takiej możliwości będą również korzystać polskie instytucje – informuje portal PRNews.

Złota era banków gaśnie. Na chwilę obecną trudno jest sobie wyobrazić przyszłość bez nich, jednak potrzeba zmian jest coraz bardziej widoczna i niewykluczone, że rola instytucji znacząco się zmieni.

 

Zobacz również:

5 pytań na temat Twojego konta osobistego, na które musisz znać odpowiedź

Kiedy​​ dojdzie​​ przelew? ​​Dowiedz ​​się​​ jak​​ długo​​ musisz​​ czekać​​ na​​ pieniądze!

Najbardziej irytująca opłata bankowa – jak jej uniknąć?


17.11.2017 13:25
Udostępnij:


Tagi: , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000