podróż, pamiątki, wakacje, urlop, wymiana walut, Ekantor.pl, kantor internetowy
2 lipca 2018,  14:01

Pamiątki z wakacji, czyli co warto i czego nie warto przywozić z podróży

5/5 (2)

Wspaniale jest przywieźć suweniry z dalekich wojaży, które nie tylko przypomną beztroski urlop ale również zachwycą znajomych. Gorzej jeśli okaże się, że niektóre z zakupionych ciekawostek są nielegalne i trzeba je będzie zostawić przed bramką na lotnisku. Zobacz jak uniknąć takich sytuacji.

Wybierając pamiątki z wakacji większość osób kieruje się jednym kryterium: suwenir ma być wyjątkowy. Im bardziej egzotyczny lub niespotykany przedmiot uda się przywieźć z wycieczki – tym lepiej. Problem w tym, że wiele z niespotykanych u nas pamiątek narusza europejskie przepisy. Niektóre z wyrobów dostępnych w dalekich krajach powstają z zagrożonych gatunków – portfele ze skóry węży, biżuteria z koralowców czy zasuszone skorpiony nie mogą być wwożone na teren UE. Aby chronić te zwierzęta została sporządzona Konwencja Waszyngtońska (CITES), która reguluje handel zagrożonymi gatunkami. Szczegółowe informacje o CITES znajdziesz tutaj. W skrócie jej założenia przedstawiamy poniżej.

Czego nie warto przywozić z wakacji?

Lista towarów objętych zakazem dotyczy zarówno przedmiotów wykonanych z gatunków chronionych jak i samych zwierząt. Dlatego na granicy zostanie zatrzymany zarówno legwan olbrzymi, kupiony w okazyjnej cenie na bazarze jako maskotka, jak i buty wykonane z jego skóry.

Na liście gatunków chronionych znajdują się:

GATUNEK TOWARY OBJĘTE ZAKAZEM
ssaki: wszystkie naczelne (w tym kapucynki, tamaryny, marmozetty), kotowate (tygrysy, lwy, lamparty, pumy, serwale, rysie, żbiki i wszystkie inne poza kotem domowym), wilki, słonie, nosorożce, wydry żywe małpki sprzedawane w celach hobbystycznych, skóry dzikich kotów, wilków, niedźwiedzi, wydr, słoni, niektórych zebr oraz przedmioty z nich wykonane (buty, dywaniki, kołnierze), wyroby z kości słoniowej, z rogów nosorożca, kłów morsa, pamiątki (wypchane zwierzęta lub ich fragmenty, przedmioty ze skóry, w tym przedmioty pamiątkarskie z dłoni małp, z nóg/włosia słonia), trofea, specyfiki medycyny azjatyckiej (mogą zawierać kości tygrysów, żółć niedźwiedzi, rogi nosorożca)
ptaki: np. gwarek, prawie wszystkie papugi, wszystkie ptaki drapieżne, sowy, kolibry żywe i wypchane zwierzęta, jaja, trofea
gady: węże np. wszystkie z rodziny pytonów i dusicieli, wszystkie żółwie lądowe i morskie, wszystkie krokodyle, liczne legwany, gekony kameleony, inne jaszczurki żywe zwierzęta, przedmioty skórzane (paski do zegarków, torebki, buty, kapelusze, kurtki), przedmioty pamiątkarskie ze spreparowanych węży, kobry w butelkach z egzotycznymi nalewkami, trofea
płazy: np. drzewołazy, aksolotl żywe zwierzęta sprzedawane w celach hobbystycznych
ryby: np. wszystkie jesiotrokształtne, wszystkie koniki morskie egzotyczne rybki akwariowe, kawior, leki i paraleki (w tym specyfiki medycyny azjatyckiej) wytworzone z koników morskich, zasuszone zwierzęta
pajęczaki: np.: ptaszniki, skorpion cesarski żywe zwierzęta sprzedawane w celach hobbystycznych, spreparowane skorpiony sprzedawane jako pamiątki lub składniki egzotycznych nalewek
owady: np. niepylak apollo, pazie ptasioskrzydłe spreparowane okazy (motyle, chrząszcze) sprzedawane w celach kolekcjonerskich, żywe zwierzęta
pierścienice: pijawka lekarska żywe okazy dla celów paramedycznych, leki i paraleki wytworzone z pijawek
mięczaki (głównie małże i ślimaki): np. muszle skrzydelnika olbrzymiego i przydaczni muszle do celów kolekcjonerskich
koralowce skamieniałe fragmenty koralowców przewożone jako pamiątki, składniki biżuterii (nie dotyczy korali czerwonych i różowych), żywe koralowce i ukwiały do celów akwarystycznych
rośliny: niektóre agawy, niektóre cyprysy, prawie wszystkie kaktusy, wszystkie storczyki, wszystkie dzbaneczniki, szereg roślin drzewiastych z rodziny mahoniowatych, palisandry egzotyczne rośliny ozdobne, meble i przedmioty z drewna (w szczególności mahoniowego), wyroby z palisandru (np. gitary)
[Źródło: mos.gov.pl, dostęp 26/06/2018]

Czego nie przywozić do UE?

Lista CITES jest obszerna ale Unia Europejska dodała do niej kilka dodatkowych pozycji, mających chronić zagrożone gatunki. Należą do nich m.in.:

  • trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu, Turcji;
  • nierozłączka rudogłowa z Tanzanii;
  • ara zielonoskrzydła z Argentyny i Panamy;
  • liczne gatunki koników morskich z Indonezji;
  • niektóre motyle z Wysp Salomona;
  • skrzydelnik olbrzymi (jego muszle są popularną pamiątką) z Haiti,
  • niektóre muszle przydaczni z Wietnamu,Mozambiku, wysp Salomona;
  • niektóre storczyki ze Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Korei Południowej, Rosji, Chin, Wietnamu.

Jak przywieźć do kraju kłopotliwe pamiątki?

Mimo, że handel wymienionymi gatunkami jest zabroniony to da się wystarać o zezwolenie na przywóz niektórych suwenirów. Procedura nie jest prosta ale jeżeli komuś bardzo zależy na przywiezieniu unikalnego trofeum, może ją wypróbować.

Do bezpiecznego i legalnego przetransportowania takiej zawartości niezbędne są dwa dokumenty – pozwolenie na wywóz i przywóz. Ten pierwszy należy uzyskać na miejscu, najlepiej posiłkując się wsparciem polskiego konsulatu. Jeśli go nie ma – może być dowolna ambasada kraju członkowskiego UE.

Aby uzyskać zezwolenie na przywóz najlepiej skontaktować się z Ministerstwem Środowiska pod adresem [email protected]. Tam też można uzyskać szczegółowe informacje odnośnie dalszego postępowania i procedury transportu.

Co warto przywieźć z wakacji?

Wiemy już jaka jest lista restrykcji, ale nadal nie rozwiązuje to problemu: jaki upominek będzie wyjątkowy? Oto kilka propozycji do rozważenia:

Biżuteria

Bursztyny, kamienie szlachetne lub półszlachetne – to zarazem wspaniałe pamiątki jak i całkiem niezła inwestycja. W niektórych egzotycznych miejscach można je bowiem kupić w cenach znacznie niższych niż w Europie.

Rękodzieło

Wyroby lokalnych rzemieślników – z drewna, kamienia lub gliny – są absolutnie niepowtarzalne. Należy jednak uważać na falsyfikaty. Są takie rejony w Afryce czy na Dalekim Wschodzie, gdzie przedmioty udające rękodzieło produkuje się taśmowo.

Przyprawy

To zarówno świetna pamiątka jak i doskonały prezent. Świeży indyjski imbir będzie na pewno smaczniejszy niż ten kupiony w Polskim sklepie a oryginalne chilli z Meksyku doda ognia każdej potrawie.

Lokalne specjały

Bezwzględnie najlepszym suwenirem jest coś, co występuje wyłącznie w odwiedzanym miejscu. Począwszy od nieco sztampowych francuskich serów przez indyjskie kadzidła po wełnę z Kaszmiru – przywiezienie takiego prezentu zawsze przywoła wspomnienia z podróży.

Kupić pamiątkę to jedno a przywieźć ją do kraju – zupełnie co innego. Warto się wcześniej upewnić, czy aby celnicy nie zatrzymają naszego kawioru na lotnisku i czy warto mieć nieprzyjemności z powodu lamparciej skóry, w sam raz pod kominek.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *