10 listopada 2018,  12:35

Pierwsza praca za granicą – co warto wiedzieć

4/5 (1)

Pierwszy krok już za Tobą – masz załatwioną pracę za granicą, potwierdzony kontrakt i ustalony termin. Teraz warto zatroszczyć się o szczegóły, które niekoniecznie były uwzględnione w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

O sposobach znajdowania pracy za granicą pisaliśmy tutaj. Jeżeli zakończyły się sukcesem to znak, że czas przygotowywać się do wyjazdu. Od czego zacząć?

cta_ekantor.pl_kantor_internetowy_wymiana_walut_online_500_eur_blog_finansowy

Nie bój się pytać

Być może będziesz wykonywać zadania niekoniecznie związane z Twoimi kompetencjami. Może się nawet zdarzyć, że podejmiesz pracę, na której zupełnie się nie znasz. Najważniejsze w takiej sytuacji to dać znać pracodawcom czego nie wiesz i jakich informacji potrzebujesz. Dlatego nie bój się pytać.

Przeczytaj również: Praca za granicą bez znajomości języka – czy to w ogóle możliwe?

Przed wyjazdem skorzystaj z kontaktów, które pomogły Ci zdobyć zatrudnienie: agencji, pośredników czy bezpośrednio – pracodawcy.

Na miejscu określ kto jest Twoim przełożonym i korzystaj z jego wiedzy i doświadczenia. Upewniaj się co do otrzymywanych poleceń i ustaleń. Kluczowe informacje zapisuj, bo pamięć bywa zawodna a kwestie ostatecznego rozliczenia mogą być nieco drażliwe.

Dokumenty

Poza oczywistymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość, niezbędnymi do zawarcia umowy, dowiedz się, jakich papierów wymaga pracodawca. Mogą to być świadectwa pracy, potwierdzenia ukończenia kursów lub certyfikaty. Jeżeli do pracy, którą masz wykonywać niezbędne są konkretne uprawnienia nie zapomnij przygotować dokumentów je potwierdzających. Pamiętaj też, że wszystkie muszą być w oryginale – kserokopie nie są akceptowane.

Dowiedz się również jak rozwiązana jest kwestia badań lekarskich z zakresu medycyny pracy oraz gdzie i w jakim terminie możesz je zrobić.

Warunki zatrudnienia

Na pierwszy rzut okaz są to sprawy banalne, ale w trakcie pracy ich nieznajomość może sprawić wiele trudności. Dlatego zawczasu dowiedz się jak zorganizowane są zmiany i kiedy (oraz ile) planowane są przerwy. Sprawdź jaki rodzaj stroju roboczego obowiązuje w firmie i jak jest rozwiązana kwestia jego zmiany. Warto również dowiedzieć się jak będzie wyglądał pierwszy dzień pracy i odpowiednio się do niego przygotować.

Pracodawca powinien Cię również poinformować o ewentualnych dodatkowych szkoleniach, niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Jeśli takowe są przewidziane upewnij się, że są wliczone do płatnego czasu pracy.

Zakwaterowanie

Historie ludzi oszukanych przez pracodawcę, który odliczył im od pensji koszty zakwaterowania, to chleb powszedni emigrantów zarobkowych. Żeby nie dać się naciągnąć na podobne praktyki upewnij się dokładnie jak wygląda sprawa noclegów. Czy ich organizacja leży po Twojej stronie czy też jest z góry zapewniona. Jeżeli zajmuje się nią pracodawca – dowiedz się nie tylko o jej koszt, ale również porównaj go z innymi ofertami na rynku. Może się bowiem okazać, że cena proponowanego noclegu nie jest wcale preferencyjna.

Sprawdź odległość z miejsca zakwaterowania do miejsca pracy. Dowiedz się jak zorganizowany jest transport (dojazdy grupowe czy indywidualne) i kto ponosi jego koszty.

Wynagrodzenie

Wreszcie najbardziej istotna kwestia – czyli sprawa wynagrodzenia. Przede wszystkim sprawdź, czy będziesz je otrzymywać “do ręki” czy też przelewem na konto. W tym drugim wypadku zadbaj o założenie konta walutowego. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z usług kantoru online – nasz kalkulator podpowie Ci ile możesz zyskać na wymianie obcej waluty.

Zarabiasz za granicą?
Wymieniając w Ekantor.pl 1800 EUR zaoszczędzisz 360 PLN
Możesz za to kupić

prezenty dla całej rodziny

Dowiedz się również w jakim trybie będzie następowało rozliczenie – tygodniowym czy miesięcznym. Pozwoli to lepiej zaplanować wydatki bo część wypłaty będzie trzeba przecież przeznaczyć na codzienne potrzeby.

Praca za granicą od lat jest dla Polaków jednym z najpopularniejszych sposobów na szybkie dorobienie się. W ciągu kilku miesięcy przywieźć równowartość kilkunastu średnich krajowych pensji – kogo taka perspektywa nie skusi? Na szczęście wraz z popularnością zagranicznych wyjazdów rośnie świadomość zarówno praw jak i obowiązków związanych z jej wykonywaniem.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *