Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych
16 stycznia 2016,  00:00

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych

Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej doświadczeni politycy nie są w stanie z całą pewnością przewidzieć wydarzeń na światowym rynku walutowym, dlatego tak ważne jest posiadanie przez bank centralny danego kraju rezerw walutowych.

Czym są rezerwy?

rezerwy walutowe, najczęściej w złocie

Rezerwy walutowe można porównać do domowego budżetu, w którym zawsze powinien znaleźć się zapas gotówki na wypadek choroby, utraty pracy czy innych wydarzeń losowych. W przypadku polityki państwowej, rezerwy walutowe gromadzone są w obcej walucie, a na celu mają zabezpieczenie płynności finansowej na krajowym rynku pieniężnym. Zatem przede wszystkim chodzi tu o strategię zarządzania związaną ze stabilizacją kursu waluty krajowej. Odłożenie zapasu walut pozwala władzom na interwencję na rynku finansowym, stabilizację wahań kursowych a w konsekwencji –  utrzymanie kursu waluty krajowej na stałym poziomie. Sprzedaż waluty rezerwowej może uchronić kraj przed osłabieniem waluty.

Pod jaką postacią Bank Centralny przechowuje rezerwy?

W dawnych czasach rezerwy gromadzono w złocie, obecnie na ogół rezerwy przechowywane są w gotówce w wielu walutach, a także w depozytach i papierach wartościowych krajów charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Pozarządowe papiery wartościowe pozyskiwane są z agencji rządowych i międzynarodowych instytucji. Krótkoterminowe lokaty zawierane z bankami o wysokiej wiarygodności kredytowej to kolejna postać rezerw walutowych.

Jak to wygląda w Polsce?

W Polsce rezerwy przechowywane są w Narodowym Banku Polskim, a informacje na temat ich wysokości są publiczne i dostępne między innymi na stronie internetowej NBP.

Kraje z największymi rezerwami

Od 2006 krajami cieszącymi się największymi rezerwami są Chiny i Japonia. Co ciekawe, w ostatnim czasie rezerwy Chin topnieją, lecz mimo to obecna kwota pozwala Państwu Środka na ogromną przewagę nad pozostałymi krajami, niezależność oraz poczucie finansowego bezpieczeństwa i stabilizacji.

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *