Losowe wpisy

tanie loty, lot, samolot, bilety lotnicze, rezerwacja biletów, Ekantor.pl

Tanie loty – 8 najlepszych serwisów do rezerwacji biletów

W cenie dwóch kaw w kawiarni możesz polecieć do Norwegii. Zamiast obiadu na mieście możesz zobaczyć Barcelonę. Bilety lotnicze są obecnie niezwykle tanie. Zobacz gdzie je znaleźć i na co Read more

UE rozdaje darmowe bilety na podróż po Europie

Ile zapłacisz za bilet, który pozwoli Ci zwiedzić Europę ? Odpowiedź brzmi nic - o ile kończysz właśnie 18 lat. W tym roku startuje projekt, w ramach którego UE wręczy Read more

Wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwach walutowych


Kryzysy finansowe są trwale wpisane w krajobraz krajowego rynku pieniężnego. Mogą wpłynąć na niego czynniki zewnętrzne (źle sterowana polityka finansowa czy niewydolność systemu finansowego) oraz wewnętrzne (cykl koniunkturalny). Nawet najbardziej doświadczeni politycy nie są w stanie z całą pewnością przewidzieć wydarzeń na światowym rynku walutowym, dlatego tak ważne jest posiadanie przez bank centralny danego kraju rezerw walutowych.

Czym są rezerwy?

rezerwy walutowe, najczęściej w złocie

Rezerwy walutowe można porównać do domowego budżetu, w którym zawsze powinien znaleźć się zapas gotówki na wypadek choroby, utraty pracy czy innych wydarzeń losowych. W przypadku polityki państwowej, rezerwy walutowe gromadzone są w obcej walucie, a na celu mają zabezpieczenie płynności finansowej na krajowym rynku pieniężnym. Zatem przede wszystkim chodzi tu o strategię zarządzania związaną ze stabilizacją kursu waluty krajowej. Odłożenie zapasu walut pozwala władzom na interwencję na rynku finansowym, stabilizację wahań kursowych a w konsekwencji –  utrzymanie kursu waluty krajowej na stałym poziomie. Sprzedaż waluty rezerwowej może uchronić kraj przed osłabieniem waluty.

Pod jaką postacią Bank Centralny przechowuje rezerwy?

W dawnych czasach rezerwy gromadzono w złocie, obecnie na ogół rezerwy przechowywane są w gotówce w wielu walutach, a także w depozytach i papierach wartościowych krajów charakteryzujących się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Pozarządowe papiery wartościowe pozyskiwane są z agencji rządowych i międzynarodowych instytucji. Krótkoterminowe lokaty zawierane z bankami o wysokiej wiarygodności kredytowej to kolejna postać rezerw walutowych.

Jak to wygląda w Polsce?

W Polsce rezerwy przechowywane są w Narodowym Banku Polskim, a informacje na temat ich wysokości są publiczne i dostępne między innymi na stronie internetowej NBP.

Kraje z największymi rezerwami

Od 2006 krajami cieszącymi się największymi rezerwami są Chiny i Japonia. Co ciekawe, w ostatnim czasie rezerwy Chin topnieją, lecz mimo to obecna kwota pozwala Państwu Środka na ogromną przewagę nad pozostałymi krajami, niezależność oraz poczucie finansowego bezpieczeństwa i stabilizacji.


16.01.2016 19:41
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000