Aplikacje do finansów Android ekantor pl
20 lutego 2017,  12:09

10 najlepszych aplikacji do kontrolowania własnych finansów

4.45/5 (29)

Regularne opłaty, spontaniczne wydatki, niespodziewane koszty i wszędobylskie rachunki… Uporanie się z domowymi finansami nie jest proste. Dlatego coraz więcej osób sięga po aplikacje, które znacznie ułatwiają nad nimi kontrolę. A jest w czym wybierać.

Twórcy użytecznych programów do zarządzania domowym budżetem prześcigają się w rozszerzaniu ich funkcjonalności: możemy nie tylko notować wydatki ale też synchronizować stan naszego konta, znajdować najtańsze stacje benzynowe a nawet wywoływać poczucie winy z powodu nadmiaru zmarnowanych pieniędzy. Najważniejsze, aby dobrać odpowiednią aplikację do naszych potrzeb. Rzućmy okiem, co można znaleźć w sieci.

Kwitki – Rachunki w jednym miejscu

Narzędzie dla tych, których portfel nie mieści już wszystkich paragonów i gwarancji z każdych zakupów. Aplikacja pozwala na błyskawiczne skanowanie rachunku i jego archiwizację. Dzięki temu możemy po niego sięgnąć w każdej chwili, bez potrzeby uciążliwego szukania w szufladach. Każdy kwitek możemy otagować (np. paliwo, jedzenie), dodać termin wygaśnięcia gwarancji lub własną informację. Ponadto program podlicza nasze wydatki w każdej kategorii i tworzy procentowe zestawienie na koniec miesiąca. Dostępne na Google Play i App Store.

Kwitki

Pennies/Spending Tracker – Proste rozwiązania

To bliźniacze aplikacje na różne systemy operacyjne – pierwsza na iOS, druga dla Androida. Obie pozwalają w niezwykle łatwy sposób śledzić codzienny przepływ pieniędzy. Zwyczajnie wpisujemy kwotę, zaznaczamy na co zostały przeznaczone pieniądze a aplikacja pokazuje nam miesięczne zestawienie wydatków. Największą zaletą programu jest jego prosta nawigacja – nie ma tam rozbudowanych funkcjonalności tylko te najbardziej niezbędne.

Spending Tracker

Kalkulator spalania paliwa

Proste i funkcjonalne narzędzie do kontrolowania wydatków na benzynę. Tworzone co miesiąc zestawienie pokazuje ile realnie spala nasz samochód i jaka jest prawdziwa cena litra paliwa, które kupujemy. Ponadto aplikacja lokalizuje najbliższe stacje benzynowe i wskazuje te z najkorzystniejszymi cenami. Dostępna na Google Play.

kalkulator spalania

Guilt – Płacąc za grzechy

Jeżeli suche fakty z podsumowania budżetu nas nie ruszają to może poczucie winy? W tej aplikacji w sposób szczególny śledzimy nasze finanse – według wielkości grzechu, jakiego dopuściliśmy się robiąc kolejne zakupy. Każdy wydatek przydzielamy do konkretnej kategorii wagowej. Im większe wyrzuty sumienia mu towarzyszyły tym bardziej czerwony kolor zakładki. Na koniec miesiąca widzimy zestawienie naszych przewinień. Warto zadbać, aby takie podsumowanie nie wpadło w ręce naszego partnera. Aplikacja dostępna dla Androida.

Guilt

Money Lover – Domowa księgowość

To pierwszy na naszej liście bardziej rozbudowany program do całościowego zarządzania budżetem domowym. Łączy w sobie funkcje kontroli wydatków bieżących, planowania kolejnych miesięcy, śledzenia długów i kosztów paliwa z kilkoma przydatnymi gadżetami typu Tryb Podróżny (dla turystów, z przelicznikiem walut) czy kopia zapasowa w chmurze. Aplikacja jest bardzo popularna na całym świecie jednak do jej pełnego wykorzystanie konieczna jest wersja pełna, która niestety kosztuje. Do pobrania z Google Play.

Money Lover

Kontomierz – Spojrzenie na finanse pod każdym kątem

Ten program to typowy “kombajn” do trzymania w ryzach własnych finansów. Pozwala synchronizować stan kont bankowych, dzięki czemu zawsze wiemy czy stać nas na spontaniczne wydatki. Miesięczne zestawienia są bardzo szczegółowe i rozbudowane co na pewno przypadnie do gustu osobom zwracającym uwagę na najmniejsze detale. Kontomierz działa zarówno na platformach mobilnych jak i w wersji na PC, co znacznie ułatwia wprowadzanie większej ilości danych.

Kontomierz

HandWallet – Wszystko pod kontrolą

Podobnie jak poprzednia aplikacja, HandWallet jest na tyle rozbudowany, że z powodzeniem można go wykorzystać do prowadzenia księgowości małej firmy. Kontrola wydatków, kont bankowych, kart kredytowych, operacje na wielu walutach, interaktywne wykresy wpływów i wydatków – to tylko najbardziej podstawowe narzędzia. Jeżeli jednak szukamy czegoś, co pozwoli nam rozliczyć każdą wydaną złotówkę – to jest to właściwe narzędzie. Do pobrania na systemy Android.

HandWallet

Aplikacje dedykowane banków

Każdy bank posiadający obecnie funkcjonalność internetową oferuje swoim klientom własną aplikację mobilną do zarządzania kontem. Wiele z tych programów posiada rozbudowane funkcje zarządzania finansami. Nie są one być może tak dobre jak Kontomierz czy HandWallet ale mają dwie niezaprzeczalne zalety: żadne dane o naszym stanie konta nie są udostępniane osobom trzecim; oraz informacje o przepływie pieniędzy są wiarygodne, bo zbierane na podstawie ruchu na naszym koncie (a nie tego, co uda się nam wpisać do programu). Aplikacje dostępne są zarówno na iOS jak i Androida.

Aplikacja mBank

Google Keep – Dobra synchronizacja

Ten program nieprzypadkowo znalazł się tuż przy końcu naszej listy – nie jest bowiem tak naprawdę żadnym menadżerem domowego budżetu. To raczej mobilny notatnik, dostępny na smartfony z Androidem i komputery PC. Ma jednak kilka cech, które z powodzeniem pozwalają go używać do nadzorowania własnych finansów. Po pierwsze, stawia na dynamiczne zapisywanie informacji – w sklepie, na stacji paliw czy w kiosku, a konsekwentne prowadzenie spisu wydatków to podstawa kontroli. Po drugie – z notatek może korzystać wiele osób. To szczególnie przydatne jeżeli współmałżonek również robi zakupy i na bieżąco uzupełnia tabelki. Wreszcie – synchronizuje się dobrze z komputerem, na którym wygodniej wprowadza się większe ilości danych. Całość informacji zapisuje na naszym dysku google, który, jeżeli ktoś potrzebuje, bez kłopotu umożliwia robienie barwnych symulacji wydatków.

Google Keep

Budżet domowy 2017

Na koniec już zupełnie nie aplikacja ale gotowy szablon dla MS Excel, Numbers i Google Docs. Można go pobrać bezpłatnie z sieci i dostosować dowolnie do swoich potrzeb. Dlaczego zatem jest w zestawieniu razem ze specjalistycznymi programami? Bo można z niego korzystać w ten sam sposób co z aplikacji a nie wymaga żadnych instalacji. Generuje dokładnie te same zestawienia i pozwala na równie szczegółową kontrolę finansów co specjalistyczne programy z tą różnicą, że cały czas mamy go u siebie na dysku i możemy udostępnić osobom, które w naszych finansach partycypują. Może on stanowić autonomiczny program do zarządzania albo być dobrym uzupełnieniem innych aplikacji.

Co zatem wybrać?

Mimo ogromnej ilości aplikacji do zarządzania finansami trudno jest jednoznacznie wskazać tą najlepszą. Są wśród nich zarówno takie, które mogą pomoc w planowaniu budżetu i te, którym idzie to słabiej. Decydującą rolę ma jednak nie program, a osoba która z niego korzysta.

To nasza konsekwencja w planowaniu wydatków ma szansę przynieść korzyści finansowe, a zrzucanie nadmiernej rozrzutności na wady narzędzia choć brzmi kusząco, to nie rozwiąże źródła problemu.

Warto przeczytać

22 komentarzy “10 najlepszych aplikacji do kontrolowania własnych finansów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *