Jesień to doskonała okazja do podróżowania. Ceny są już niższe niż w sezonie, a w popularnych ośrodkach znajduje się znacznie mniej turystów. W dodatku przyjemnego ciepła i promieni słonecznych wcale nie musi ci brakować. Dobrze jednak by nie zabrakło ci również waluty.
Planując podróż do miejsc nieco mniej oczywistych niż Grecja czy Hiszpania, trzeba liczyć się z tym, że zakup niszowej waluty w polskich kantorach nie zawsze jest możliwy. A nawet jeżeli się to uda, to koszty wymiany mogą okazać się bardzo wysokie. Rozwiązaniem jest zabranie jednej z głównych walut, które po przylocie zostaną wymienione na lokalną walutę. Pozostaje tylko pytanie, co lepiej spakować do portfela: euro czy dolara?
Euro czy dolar – jaką walutę zabrać ze sobą w podróż?
Dawniej sprawa była prosta. Najbardziej uniwersalną walutą był dolar. Sytuacja zmieniła się po 2002 roku, kiedy to amerykańska waluta zyskała silnego konkurenta. Euro, bo o nim rzecz jasna mowa, jest wspólną walutą aż 19 państw członkowskich UE, połączonych unią walutową. Zdarza się jednak, że euro obowiązuje jako oficjalny środek płatności również w państwach niemających własnej waluty, które choć nie przynależą do UE, to są jej bezpośrednimi sąsiadami. Wspólną walutę akceptują też kraje, będące popularnym kierunkiem podróży europejskich turystów.
Eurotrip tylko z euro
Dalecy jesteśmy od tego by nazywać dziś europejskie państwa egzotyką. Mimo to nawet w okresie jesienno-zimowym nie brakuje chętnych do zwiedzania Starego Kontynentu. Tu w przeważającej części dominuje euro. Sytuacja komplikuje się, gdy celem podróży jest kraj nieprzynależący do unii walutowej. Jadąc do mniejszych miejscowości w Czechach, na Węgrzech czy w Rumunii wymiana wspólnej waluty na lokalną może okazać się zadaniem pochłaniającym nie tylko sporą część czasu, ale również pieniędzy. Wiele pułapek związanych z walutą czyha natomiast na turystów w Bułgarii. Lew bułgarski, którego kurs jest sztywno powiązany z euro, cieszy się dużą popularnością wśród fałszerzy. W dodatku właściciele tamtejszych kantorów wykazują się sporą kreatywnością w wykorzystywaniu nieuwagi klienta. Więcej na ten temat przeczytasz tym artykule.
Wspólną walutą bez problemu zapłacisz w niektórych państwach spoza UE. W Andorze, Kosowie i Czarnogórze EUR zostało bowiem przyjęte jako oficjalna waluta. Podobnie jest zresztą w Watykanie i San Marino. Zależny od euro jest też kurs waluty Bośni i Hercegowiny. Euro chętnie przyjmowane jest w Turcji oraz Tunezji – popularnych kierunkach podróży europejskich turystów.
Im dalej od Europy, tym bliżej dolara?
Popularność wycieczek nie zdołała jednak wywalczyć pozycji euro w Egipcie. W kraju faraonów przewagę wciąż ma amerykański dolar, który w miejscowościach turystycznych niekiedy może służyć do regulowania rachunków. Niestety w takich przypadkach może się pojawić problem z otrzymaniem odpowiedniej reszty. Zagłębiając się w afrykański ląd równie przydatne co dolary, mogą okazać się europejskie banknoty. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić w jakiej cenie podawane są np. wycieczki objazdowe. Warto mieć również przy sobie kilka jednodolarówek, które doskonale sprawdzą się jako napiwki.
Dolara lepiej mieć przy sobie w podróży do Ameryki Południowej. Przyda się on nie tylko w – nieposiadającym własnej waluty – Salwadorze, ale również w dość drogiej Kostaryce, czekającej na amerykańskich turystów. Wyjątek stanowi Kuba, która jest w konflikcie z USA. Jadąc do kraju cygar dobrze więc spakować do portfela euro, o czym przekonał się Mateusz Koszela , który wraz z Ekantor.pl ruszył autostopem przez Amerykę Południową.
Dolar sprawdzi się również w podróży do Nowej Zelandii. Choć i euro zostanie z chęcią przyjęte, to w mniejszych miejscowościach może się zdarzyć, że kurs wspólnej waluty będzie gorszy. Zarówno dolary jak i euro sprawdzą się też w Tajlandii.
Karta czy gotówka – co sprawdzi się w podróży?
Jaką walutę zabrać w podróż – to nie jedynie pytanie na jakie musisz sobie odpowiedzieć. Kolejnym jest to czy lepsza będzie gotówka czy karta? Z reguły karta jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dobrze jest się jednak wcześniej upewnić, czy nie będzie problemu z płaceniem nią w danym miejscu, a także czy w okolicy znajdują się bankomaty. Przed wyjazdem można zaopatrzyć się w kartę walutową, na której wpłacone zostaną dolary lub euro wymienione wcześniej w Ekantor.pl, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na wyjazd.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.