blog-faktura-eu-jak-wystwic-fakture-zagranicznemu-odbiorcy-ekantor
8 lutego 2018,  09:41

Jak wystawić fakturę dla odbiorcy z UE?

5/5 (3)

Prowadzisz firmę i po raz pierwszy masz rozliczyć się z kontrahentem z zagranicy? To nic trudnego. Wystawienie faktury dla klienta z Unii Europejskiej zajmie Ci tylko chwilę.

W praktyce faktura dla zagranicznego klienta niewiele się różni od tej wystawianej rodzimym odbiorcom. By ją przygotować wystarczy pamiętać tylko o trzech istotnych kwestiach.

Krok 1: rejestracja do VAT-UE

Bez wizyty w urzędzie się nie obędzie. Aby dokonać rejestracji do celów VAT UE należy złożyć wniosek VAT-R, w którym uzupełnia się część C.3. Na podstawie wniosku i po spełnieniu wymagań otrzymamy numer NIP UE, który uprawnia do zawierania transakcji zagranicznych z kontrahentami z całej Unii.

Krok 2: określenie miejsca świadczenia usług

Mając uprawnienia urzędowe możemy już przejść do wystawiania faktury. Pierwszą i najistotniejszą sprawą jest określenie miejsc, a gdzie usługa będzie formalnie świadczona. Jest to ważne ze względu na rozliczenie podatku VAT.

Wyznacznikiem zawsze jest usługobiorca. W zależności od jego statusu może to być:

  • siedziba działalności usługobiorcy
  • miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy
  • jeżeli powyższe są niemożliwe do określenia – miejsce zamieszkania lub stałego pobytu usługobiorcy

Od powyższych istnieje szereg wyjątków dotyczących m.in. branży turystycznej, transportowej czy gastronomicznej. Szczegóły można znaleźć w ustawie o VAT w art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Określenie miejsca świadczenia usług nie dotyczy również faktur eksportowych – są one wystawiane na tych samych zasadach co krajowe faktury VAT.

Krok 3: zagraniczna faktura - wypełnienie właściwych danych

Zarówno fakturę dotyczącą świadczenia usług, jak i obrotu towarami wystawia się w oparciu o identyczne dane co faktury rodzime. Jedyną różnicą jest konieczność umieszczenia numeru VAT UE nabywcy i odbiorcy. Aby sprawdzić aktywny VAT można skorzystać z europejskiego systemu VIES.
Istotne jest również wpisanie odpowiedniej stawki podatkowej szczególnie w wypadku wystawiania faktury za usługi w oparciu o wyznaczniki zawarte w kroku drugim.

Obsługa kontrahentów z Unii Europejskiej nie powinna być trudna dla polskich przedsiębiorstw. Tym bardziej, że wiele z czynności obliczeniowych mogą wykonywać dedykowane programy księgowe.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *