banknot euro z trabantem 0 euro banknoty kolekcjonerskie europa
4 lipca 2019,  10:59

Kolekcjonerskie banknoty z Europy

5/5 (3)

Każdego roku w Europie powstają dziesiątki zachwycających banknotów okolicznościowych. Wiele krajów celebruje w ten sposób ważne dla niego rocznice i wydarzenia a przy okazji korzystają kolekcjonerzy.

Współczesne europejskie banknoty cieszą się ogromną popularnością wśród zbieraczy. Słyną bowiem z pięknego designu i doskonałej jakości. Twórcy prześcigają się w spektakularnych projektach a wytwórnie prezentują w ten sposób swoje możliwości zabezpieczania nominałów. Zobacz które z nich mogą być początkiem wspaniałej kolekcji.

Banknot 0 euro z trabantem

Kariera kolekcjonerskiej serii banknotów opatrzonych nominałem 0 euro rozpoczęła się od edycji z wizerunkiem Karola Marksa, o czym pisaliśmy tutaj. Widząc ogromne zainteresowanie wśród zbieraczy kolejne kraje dołączają do wydawania własnych, okolicznościowych “zerówek”. Jedną z nich jest wersja z trabantem przebijającym się przez Mur Berliński. Ma ona pojawić się na rynku w 2019 roku z okazji 30-lecia upadku ściany będącej symbolem czasów Zimnej Wojny.

banknot euro z trabantem
źródło: numismag.org

Pionowe banknoty z Ulsteru

Przyzwyczailiśmy się do horyzontalnych układów na papierowych pieniądzach. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie żeby spojrzeć na nie pod zupełnie innym kątem. Bank w Ulsterze przygotowuje dwa nowe funty z wertykalnym projektem graficznym. Nowe 5 i 10 GBP będą ozdobione subtelnymi motywami roślinnymi. Do obiegu trafią w 2019 roku.

banknot wertykalna pionowa grafika Ulestra
źródło: nutmegcollector.blogspot.com

Pierwszy polimerowy banknot Macedonii

Nie jest to może stricte banknot kolekcjonerski, ale pierwsze wydania zawsze cieszą pewną popularnością a nowe 10 i 50 denarów jest do tego bardzo dobrze zaprojektowane. Posiada wszelkie współczesne zabezpieczenia, papier najwyższej jakości oraz design nawiązujący do bizantyjskich tradycji regionu. Nowe banknoty mają zastąpić stare do 15 maja 2019 r., co może być również okazją do zdobycia wycofywanych nominałów do kolekcji.

banknot polimerowy macedonia 10 a

banknot polimerowy Macedonia 10
źródło: banknoty24.pl

Najpiękniejsze banknoty Szwajcarii

Kolejny rok z rzędu szwajcarskie banknoty wygrały prestiżowy konkurs na najlepszy nominał. Hybrydowo-polimerowe 10 franków pobiło wszystkich konkurentów z całego świata i zostało wybrane “Banknotem Roku 2017”. Zostały docenione nie tylko jego zabezpieczenia najwyższej próby ale również strony estetyczne. Obecnie banknot można kupić za około 20$ co wydaje się dobrą ceną – bo z roku na rok ich wartość wzrasta. Zdjęcia pochodza z serwisu nutmegcollector.blogspot.com.

szwajcaria - najpiekniejszy banknot nominał polimerowe 10 franków szwajcaria - najpiekniejszy banknot nominał polimerowe 10 franków a

Kolekcjonerskie 100 koron w Czechach

Rok 2019 będzie obfity dla numizmatyków. Czechy planują wtedy wydać okolicznościowe 100 koron, upamiętniające setną rocznicę wprowadzenia do obiegu korony. Miało to miejsce w 1919 r. po odłączeniu się kraju od monarchii Austro-Węgier. Na awersie banknotu będzie widniał wizerunek Alois Rašín, pierwszego ministra finansów nowonarodzonej Czechosłowacji.

100 koron na 100 rocznicę obiegu czechy alois rasin minister finansow czechoslowacji
źródło: Český rozhlas

Rosyjski banknot z okazji Mundialu 2018

Wydane na polimerowym papierze 100 rubli to gratka zarówno dla kolekcjonerów jak i fanów futbolu. Na awersie prezentuje wizerunek chłopca trzymającego piłkę i kod QR do strony Centralnego Banku Rosji; na rewersie widnieje symboliczna kula ziemska wyglądająca jak piłka nożna. Banknot ukazał się w imponującym nakładzie 20 mln sztuk. Zdjęcia pochodzą z serwisu cbr.ru.

banknot rosja 100 rubli piłka nożna futbol mundial a banknot rosja 100 rubli piłka nożna futbol mundial

Kolekcjonerskie banknoty Europy to połączenie pięknego wzornictwa z najnowszymi technologiami produkcji. Każdy szanujący się zbieracz powinien je mieć w swoich archiwach.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podobne znajdziesz poniżej, w sekcji „Warto przeczytać” 🙂

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *