26 lutego 2019,  14:23

Mandat za granicą – wszystko co warto wiedzieć

Jest pewną tradycją, że obcokrajowcy dostają wyższe mandaty niż lokalni mieszkańcy. Najlepszą obroną przed tego rodzaju praktyką jest unikanie sytuacji, mogących zakończyć się grzywną. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o mandatach za granicą.

Od 2014 roku obowiązuje w Polsce dyrektywa unijna dotycząca transgranicznej wymiany informacji o właścicielach pojazdów. Dzięki niej możemy mieć pewność, że niezależnie od miejsca popełnienia wykroczenia w granicach UE – mandat do nas dotrze. I lepiej wcześniej niż później, bo odsetki liczone są niezależnie od potwierdzenia odbioru.

Co zrobić gdy dostaniemy mandat za granicą?

Niezależnie od tego czy otrzymamy mandat w trakcie kontroli drogowej czy też przyjdzie pocztą mamy trzy możliwości: płacić, zwlekać lub się sądzić. Najrozsądniejsza jest ta pierwsza – do określonego terminu wpłacamy grzywnę i po sprawie. Punkty zdobyte za granicą, jeśli w ogóle są przyznawane, nie sumują się z tymi przydzielonymi w naszym kraju więc poza wymiarem finansowym kara nie jest bolesna.

Możemy jednak sprawę zignorować licząc na to, że wymiar sprawiedliwości w innym kraju nie będzie nami zainteresowany. Rzeczywiście, więcej powiadomień prawdopodobnie nie otrzymamy, ale przy następnej wizycie na tamtym terenie podczas najmniejszej kontroli tożsamości zostaniemy zobligowani do rozliczenia mandatu. Wraz z horrendalnymi odsetkami.

Wreszcie, jeżeli uważamy, że mandat został nam wlepiony bezprawnie – możemy się sądzić. Jest to jednak na tyle kłopotliwa procedura – choćby ze względu na wynajęcie prawnika, tłumacza przysięgłego i różnice w prawodawstwie różnych krajów UE – że raczej rzadko się z niej korzysta.

Chcę zapłacić mandat z zagranicy – co muszę zrobić?

Sprawa jest równie prosta jak w wypadku płacenia mandatów krajowych. Sprowadza się do wykonania przelewu na wskazany numer konta. Wszystkie niezbędne informacje – czyli dane adresata, czas i miejsce otrzymania mandatu oraz jego serię i numer – znajdziemy na pokwitowaniu. Nie ma znaczenia, czy otrzymaliśmy je w trakcie kontroli czy też przyszło pocztą – każde musi być opatrzone kompletem danych.

Pamiętajmy, aby robiąc przelew przez internet wybrać opcję jak podczas płatności do urzędu skarbowego a w typie transferu wybrać “mandaty”. Ponadto w tytule przelewu bezwzględnie musi się znaleźć seria i numer mandatu – bez tego przelew nie zostanie zatwierdzony.

Przeczytaj również: Czego nie warto robić za granicą? 10 zachowań, za które grozi wysoki mandat

Przyjrzyjmy się teraz kilku krajom, w których najczęściej, według danych Krajowego Punktu Kontaktowego przy Ministerstwie Cyfryzacji, nasi rodacy otrzymują mandaty. Sprawdźmy też jakich przepisów należy przestrzegać, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki.

Niemcy

Prędkość: w terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 100 km/ h, na autostradach zalecana 130 km/h

Wyposażenie obowiązkowe: trójkąt, apteczka z gumowymi rękawiczkami, kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów (przedmioty muszą być w aucie, nie w bagażniku).

Wysokość przykładowych mandatów:

 • przekroczenie prędkości od 30 do 700€
 • przejazd na czerwonym świetle od 90 do 240€
 • niezatrzymanie się na czerwonym świetle przy zielonej strzałce do skrętu w prawo: 120 €
 • jazda bez pasów 30€
 • rozmowa przez telefon podczas prowadzenia auta 60€

Francja

Prędkość: w terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 90 km/ h, na drogach ekspresowych 110km/h, autostradach 130 km/h. Uwaga – limity prędkości zmieniają się podczas deszczu (80 km/h niezabudowany, 110 km/h autostrady).

Wyposażenie obowiązkowe: trójkąt, komplet zapasowych żarówek, alkomat, kamizelka odblaskowa dla kierowcy .

Wysokość przykładowych mandatów:

 • przekroczenie prędkości od 45 do 1500€
 • jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 0,8%o) 4500€
 • brak podstawowego wyposażenia: 135 €
 • nieważne ubezpieczenie 3750€
 • rozmowa przez telefon podczas prowadzenia auta 90€

Włochy

Prędkość: w terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 90 km/ h, na autostradach 130 km/h

Wyposażenie obowiązkowe: trójkąt. Włosi nie zawracają sobie głowy takimi drobnostkami, chociaż kierowca powinien być ubrany w kamizelkę odblaskową podczas pobytu poza pojazdem po zmroku.

Wysokość przykładowych mandatów:

 • przekroczenie prędkości od 40 do 3200€
 • nieprawidłowe parkowanie od 80 do 300€
 • niezatrzymanie się na czerwonym świetle 150 – 600€
 • używanie klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie do 432€
 • rozmowa przez telefon podczas prowadzenia auta 150 – 600€

Przed wyjazdem za granicę upewnijmy się, czy mamy wszystkie niezbędne elementy wyposażenia oraz sprawdźmy lokalne przepisy. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić kilka lub kilkaset euro ale również wiele nerwów podczas kontroli.

Warto przeczytać

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *