Są setki kryptowalut i stale powstają nowe. Jedne od drugich mogą się różnić wyłącznie nazwą lub przeciwnie – całością struktury algorytmu. Niezależnie od tego największą popularność i – co za tym idzie – największe obroty generują waluty ze ścisłej światowej czołówki.
W wielkim uproszczeniu kryptowaluta to cyfrowy zbiór danych zaszyfrowanych kryptograficznie. Różni się od materialnych walut przede wszystkim strukturą rozproszoną, nie wymagającą nadzoru jakiejkolwiek instytucji finansowej. Kryptowaluta powstaje w wyniku tzw. “kopania”, czyli przetwarzania obliczeń przez specjalnie do tego celu skonstruowane komputery, którego efektem końcowym jest blok algorytmu. Czas i energia elektryczna poświęcone na “kopanie” kryptowalut nadają im realną wartość finansową.
Mimo, że na rynku istnieją setki kryptowalut, większość obrotu finansowego zgarniają najpopularniejsze marki. Lista liderów nie jest jednak zamknięta i w każdej chwili kryzys finansowy może wypchnąć słabną walutę a na jej miejsce wsadzić nowy spekulacyjny cud.
Monero
Monero stawia na prywatność. Pozwala ukrywać adresy nadawcy i odbiorcy oraz kwoty przelewu, co w wielu innych kryptowalutach jest niemożliwe. Posługuje się dość krótkim, 2-minutowym, czasem pomiędzy blokami dzięki czemu nadaje się do szybkich transakcji.
Dogecoin
Powstała na bazie “pieseła” – internetowego mema z psem rasy Shiba. Jest zdecydowanie najbardziej rozrywkową i najmniej opłacalną z kryptowalut. Trzyma jednak pewną wartość a jej niekwestionowaną zaletą jest łatwość wydobycia – wystarczy około minuty by posiadać blok DOGE.
Komodo
Elastyczna i uniwersalna, waluta Komodo stawia na obsługę rozliczeń finansowych i bezpieczeństwo użytkowników. Jej ogromną zaletą jest rozwój typu open-source pozwalający użytkownikom na wprowadzania własnych modyfikacji i ulepszeń. Dzięki temu Komodo jest jedną z najlepiej rozwijających się kryptowalut na rynku.
Ripple
Legenda szybkości wśród kryptowalut. Ripple pozwala przeprowadzić 1500 transakcji na sekundę a czas pomiędzy blokami to ledwie 4 sekundy. Dlatego chętnie jest wykorzystywana do rozliczeń pomiędzy bankami i instytucjami finansowymi z całego świata.
Litecoin
To dobra, “tradycyjna” kryptowaluta oparta o system bitcoina z paroma ulepszeniami. Litecoin miał być “cyfrowym srebrem” (w odniesieniu do bitcoina, “cyfrowego złota”) i stał się nim w istocie – jest tańszy w pozyskaniu, efektywny i transparentny.
Dash
Bezpieczny i anonimowy, dash wyróżnia się tym, że do aktywacji transakcji zawsze wymagane jest 1000 DASH aby wygenerować prywatny klucz przelewu. Klucz gwarantuje pełne bezpieczeństwo i zawsze pozostaje pod kontrolą właściciela. Dash słynie ze stabilności kursu.
Biance
Waluta dla zaawansowanych. Stworzona w głównej mierze do spekulacji pomiędzy różnymi kryptowalutami. Oferuje jedne z najniższych stawek prowizyjnych na rynku razem z rozbudowanym portfelem walutowym obsługującym całe spektrum analiz kursów.
Lisk
To alternatywne podejście do kryptowalut. Wykorzystuje boczne łańcuchy obsługiwane przez aplikacje w JavaScripcie. Nie szyfruje danych transakcji i odbiorców przelewu ale pozwala na bardzo łatwe wydobycie – czas wykonania bloku to ok. 10 sekund.
Ethereum
Król jest jeden, ale etherium depcze mu stale po piętach. Głównie dzięki swojej specyfice – nastawionej na tworzenie kontraktów, czyli skryptów i aplikacji zapisanych w łańcuchu bloków. Etherium ma znacznie niższą wartość od bitcoina ale jego wydobycie jest również nieporównywalnie łatwiejsze.
Bitcoin
Legendarna już kryptowaluta, najlepiej rozpoznawalna na rynku. Jej wzrosty i spadki śledzą z uwagą nie tylko specjaliści ale również mainstreamowe media. Bitcoin wyznacza trendy i od lat utrzymuje się na czele stawki – głównie za sprawą znacznej wartości którą osiągnął w ostatnim czasie.
Rynek kryptowalut jest cały czas w ruchu a raz osiągniętą pozycję lidera łatwo jest stracić. Być może wiele z opisanych walut zniknie a na ich miejsce wejdą nowe, ale nie ulega wątpliwości, że technologia blockchain na stałe zmieniła świat finansów. Czas pokaże, czy na lepsze.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.