Co zrobić z nieaktywnym kontem bankowym, jaką kartą płacić w internecie i ile pieniędzy możemy wysłać przelewem? Odpowiedzi na te pytania warto poznać wcześniej, by uchronić się przed kosztami i kłopotliwymi sytuacjami.
Bank należy do instytucji zaufania publicznego. By jednak nie zawieść się na tym zaufaniu warto jest znać swoje prawa i obowiązki.
Nieużywane konto bankowe – czy trzeba zamknąć?
Kilka lat temu założyłam konto bankowe. Gdy nie było mi już potrzebne – po prostu przestałam z niego korzystać. Znajomy powiedział mi, że nieaktywne konto po dwóch latach zostaje przez bank zamknięte. Dziś zastanawiam się, czy się nie mylił i czy nie czekają mnie z tego powodu nieprzyjemności.
Ola, 29 lat.
Kolega miał rację, o czym można przeczytać w Art. 60 Prawa Bankowego:
Jeżeli umowa rachunku bankowego nie stanowi inaczej, ulega ona rozwiązaniu, gdy w ciągu dwóch lat nie dokonano na rachunku żadnych obrotów, poza dopisywaniem odsetek, a stan środków pieniężnych na tym rachunku nie przekracza kwoty minimalnej określonej w tej umowie.
Oznacza to, że jeżeli przez okres 24 miesięcy nie dokonano żadnych transakcji, oprócz naliczania odsetek, to konto takie zostanie zamknięte. Sprawa wydaje się być prosta. Mimo to warto zatroszczyć o zamknięcie niechcianego konta wcześniej. Choćby po to, by w międzyczasie nie narazić się na dodatkowe koszty.
Prowizja a zerowe saldo
Banki co pewien czas prowadzą promocje, zachęcając w różny sposób do otwarcia rachunku. Nie ukrywam, skusiłem się na jedną z nich. Za spełnienie pewnych warunków, otrzymałem specjalny benefit. A że rachunek bankowy prowadzę w innym banku, o nowo otwartym koncie zapomniałem – ono o mnie niestety nie.
Mariusz, 42 lata
Bank, mimo zerowego salda wciąż pobierał od pana Mariusza prowizję. Przy kolejnym logowaniu – instytucja przypomniała o należności. Dlatego w przypadku, gdy dłuższy czas planujemy nie korzystać z rachunku, dobrze jest po prostu rozwiązać umowę. Polityka poszczególnych banków w kwestii traktowania klientów posiadających “0” na rachunku może być różna. Jedne skończą na wysyłaniu informacji, inne – naliczą opłaty lub same rozwiążą umowę.
Przelew – jaki może być maksymalna kwota?
Moi rodzice wpadli w problemy finansowe, a ja chciałem im pomóc pożyczając potrzebną sumę pieniędzy. Niestety, mieszkają na drugim końcu Polski, więc nie mam możliwości przekazać ich osobiście. Chciałem je przelać, ale żona boi się, że możemy mieć z tego powodu problemy.
Tomasz, lat 31
Choć pan Tomasz chce dobrze, to jednak może z tego powodu narazić się na wiele nieprzyjemności i zainteresowanie ze strony Urzędu Skarbowego. Dlaczego? Odpowiedź można znaleźć w Ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji.
Bank ma więc obowiązek zgłosić transakcję, których kwota jest warta lub przewyższa 15 00 euro. Informacja o przelewie trafia do Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej i jeżeli tam zostanie uznana za kwalifikującą się do zgłoszenia – sprawa trafi do Skarbówki.
Istnieją jednak sytuacje, w których bank zwolniony jest z tego obowiązku. Można o nich przeczytać w Art. 8 pkt. 1e tejże ustawy.
Pieniądze w bankomacie – znalezione czy kradzione?
Kiedyś zdarzyło mi się zapomnieć pieniędzy z bankomatu. Zgłosiłam to bankowi – a ten zwrócił mi kwotę na konto. Zastanawiam się jednak jak powinnam się zachować w sytuacji, gdybym nie zgubiła, a znalazła gotówkę w bankomacie?
Halina, lat 56
Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pozostawienie pieniędzy na miejscu. W ciągu 30 sekund bankomat powinien cofnąć pieniądze, co pozwoli “zapominalskiej” osobie szybciej odzyskać pieniądze. Jeżeli jednak po upływie tego czasu pieniądze wciąż pozostają w bankomacie, należy telefonicznie skontaktować się z obsługą danego bankomatu. Tam zostaniemy poinstruowani, jak należy się zachować i umówimy się na zwrot pieniędzy. W żadnym przypadku nie powinno traktować się pieniędzy jako “bonus od życia”, bo nawet niewielkie kwoty mogą nieść za sobą duże konsekwencje – takie jak np. publikacja naszego wizerunku w mediach.
Płatność kartą w internecie
Chciałam zainstalować sobie aplikację do nauki języka, niestety okazała się płatna. Słyszałam, że jednak warto i postanowiłam zapłacić. Poproszono mnie o podanie numeru karty kredytowej, a ja takiej nie posiadam.
Malwina, lat 23
Przy tej formie płatności systemy dość często proszą nas o podanie numeru karty kredytowej. Jak się jednak okazuje, część kart debetowych również sprosta temu zadaniu. Chcąc się dowiedzieć czy karta, którą masz przypisaną do swojego konta, nadaje się do regulowania płatności online – skontaktuj się ze swoim bankiem. Możesz być mile zaskoczona.
A tak przy okazji. W ostatnim czasie przygotowywaliśmy ranking aplikacji do nauki języka. Spójrz. Może znajdziesz coś w zastępstwie.
- TOP 7 aplikacji do nauki języka angielskiego na Android [część 1]
- Aplikacje do nauki języków obcych [część 2]
Nawet jeżeli na co dzień starasz się nie zastanawiać “co by było gdyby…” to jednak w kwestiach bankowych warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Niewiedza w tym przypadku może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.