30 lipca 2019,  13:53

Praca w Holandii – jak znaleźć dobre oferty i załatwić formalności?

Holandia jest jednym z najczęściej wybieranych krajów do migracji zarobkowej naszych rodaków. Nie ma w tym nic dziwnego – niewykwalifikowany pracownik dostaje tam na godzinę tyle co specjalista w Polsce. Oczywiście nie brakuje też naciągaczy i firm wykorzystujących naiwność przyjezdnych. Zobacz jak się przed nimi ustrzec i o czym wiedzieć przed podróżą.

Praca w Holandii ciągle w modzie

Mimo, że położona nieco dalej niż Niemcy, Holandia co roku przyciąga rzesze pracowników sezonowych z Polski. Tamtejsze szklarnie są miejscami “obstawione” wyłącznie przez Polaków, czasem pochodzących nawet z jednego miasta lub regionu. Skąd takie zainteresowanie zatrudnieniem w kraju tulipanów?

Główne oferty pracy w Holandii, które znajdziemy po wpisaniu hasła w wyszukiwarce, dotyczą zbioru lub sortowania owoców. To zadania na tyle proste, że mogą je wykonywać ludzie bez jakiegokolwiek doświadczenia zawodowego. Co więcej, nie trzeba znać języka aby napełniać kosze truskawkami. Tym samym otrzymujemy profil pracy idealnej dla studentów lub osób bez profilowego wykształcenia.

Kolejną rzeczą jest rozbudowana baza firm i pośredników, którzy pomogą załatwić wszelkie formalności – od transportu po tanie lokum. I wreszcie – najbardziej kuszą tamtejsze stawki. No właśnie, jak dokładnie wygląda wynagrodzenie za pracę w Holandii?

Ile można zarobić w Holandii?

Każda praca za granicą uzależniona jest od sezonu. W Holandii, ze względu na nastawienie gospodarki na produkcję owoców i warzyw, najwięcej zarobić można w okresie wakacyjnym (lipiec – sierpień) oraz od października do grudnia. Wtedy pracodawcy chętnie przyjmą każdą dodatkową parę rąk na pokład. W pozostałych czasie roku etat może zmniejszyć się o połowę albo zupełnie zniknąć, co warto uwzględnić w planach wyjazdowych.

Średnia stawka za godzinę najprostszej pracy w Holandii wynosi nieco ponad 8€. Tyle dostaje osoba na przysłowiowych truskawkach – nieznająca języka i wykonując proste, manualne zadania. Lepiej płatne są sortownie warzyw, owoców lub nasion (10-15€ za godzinę). Operator wózka widłowego z językiem angielskim na poziomie komunikatywnym dostanie już od 18 do 20€ za godzinę. Im więcej kompetencji i lepiej udokumentowany staż pracy tym stawki szybciej rosną.

praca w holandii operator wozka zarobki
Operator wózka widłowego w Holandii może zarobić nawet 20 euro za godzinę

Koszty zakwaterowania w Holandii

Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie firmy, która wysyła pracowników z Polski i na siebie bierze całą część organizacyjną. Wtedy zarówno znalezienie jak i opłacenie noclegu jest po ich stronie. Co prawda odbywa się to kosztem potrącenia części wynagrodzenia osoby jadącej do pracy, ale zdejmuje konieczność samodzielnego szukania lokum. A ceny w Holandii nie są małe.

Za miesięczne wynajęcie pokoju o przeciętnym standardzie trzeba tam zapłacić około 400€. Prosty bungalow to koszt rzędu 800€ a ceny niewielkich mieszkań z wyposażoną kuchnią i łazienką znacznie przekraczają 1000€. Do tego dochodzi wyżywienie – jedzenie w Holandii jest, jak na nasze standardy, drogie i może pochłonąć lwię część wypracowanej pensji. Wielu naszych rodaków masowo zwozi więc trwałą żywność z Polski, co pozwala zredukować koszty. Są nawet firmy które kilka razy w miesiącu dowożą zapasy z rodzinnego kraju. Jak widać kwestie zakwaterowania i pobytu warto solidnie zaplanować, aby nie przyniosły niespodziewanych strat.

Transport do Holandii – ile to kosztuje?

Z Polski codziennie kursują busy dowożące pasażerów do Holandii i z powrotem. Dziesiątki firm transportowych konkuruje ze sobą, dzięki czemu ceny przejazdów są na bardzo przyzwoitym poziomie. Za podróż w klimatyzowanym busie trzeba zapłacić od 200 do 500 zł, w zależności od terminu rezerwacji (im wcześniej tym taniej) i ilości pasażerów. Wiele firm dorzuca również ubezpieczenie na czas podróży, co zdecydowanie warte jest dopłacenia kilku złotych.

transport do Holandii bus cena praca w holandii zakwaterowanie formalności
W internecie znajdziesz dziesiątki stron www z ofertami przewozów do Holandii

 

Do pracy w Holandii wyjeżdżają każdego roku tłumy Polaków. Niezależnie jednak od tego, czy jest to kraj tulipanów czy też Szwajcaria, o której pisaliśmy w innym artykule, warto pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu – poznaniu warunków pobytu, wykonywanych czynnościach i wymaganiach pracodawcy.

Warto przeczytać

Jeden komentarz “Praca w Holandii – jak znaleźć dobre oferty i załatwić formalności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *