przekaz pieniężny, ile idzie przelew, jak długo czekać na przelew, czy pieniądze dojdą na czas, przelewy krajowe, przelewy walutowe, Elixir, SEPA, Ekantor.pl
24 sierpnia 2018,  14:45

Kiedy Twoje pieniądze trafią na konto? [Czas realizacji wszystkich przekazów pieniężnych]

4.67/5 (9)

Z przelewem, zwłaszcza tym na dużą kwotę, jest jak z wizytą u dentysty. Dobrze załatwić to szybko i zapomnieć o wszystkim. Mimo to jego zlecenie często zostawiamy na ostatnią chwilę, a później martwimy się, czy pieniądze trafią do odbiorcy na czas.

W myśl definicji przelew jest formą rozliczenia bezgotówkowego, która polega na wydaniu dostawcy usług dyspozycji przekazania określonej kwoty z rachunku płatniczego lub bankowego płatnika, na wskazany przez niego rachunek należący do odbiorcy – to tyle jeśli chodzi o teorię. W praktyce są jednak jeszcze inne rozwiązania pozwalające na przekazanie środków pieniężnych. Warto poznać je wszystkie by wybrać ten, który na potrzeby danej transakcji okaże się najkorzystniejszy.

Kiedy potrzebujesz przesłać złotówki

 • Elixir
 • Elixir Express
 • BlueCash
 • Sorbnet2
 • BLIK – przelew na numer telefonu
 • wpłata w placówce banku
 • przekaz bankomatowy – EURONET
 • wpłata na Poczcie Polskiej
 • PayPal – przelew na adres e-mail
 • opłata rachunków w sklepie Żabka

Przelew Elixir – jak szybko dojdzie przelew?

Czas realizacji: min. 2h

Mimo, że jego nazwa może się wydawać dość egzotyczna, to jednak przelew Elixir jest obecnie najpopularniejszą metodą przesłania pieniędzy z jednego rachunku na drugi. Jest to bowiem standardowy przelew znajdujący się w ofercie banków. Na jego korzyść przemawia relatywnie szybki czas transakcji, niskie koszty oraz fakt, że aby móc złożyć zlecenie wystarczy posiadać konto bankowe i dostęp do internetu. Trzeba przyznać, że to niezbyt wygórowane wymagania jak na dzisiejsze czasy.

System Elixir prowadzony jest przez Krajową Izbę Rozliczeniową, która zdecydowała o realizowaniu przelewów w ramach tzw. sesji rozliczeniowych (poranna, popołudniowa i wieczorna). W trakcie ich trwania banki porozumiewają się między sobą i przekazują środki pomiędzy rachunkami.

ETAP SESJA I SESJA II SESJA III
Otwarcie wejścia 16:00 dnia poprzedniego 9:30 dnia rozliczeniowego 13:00 dnia rozliczeniowego
Zamknięcie wejścia 09:30 13:30 16:00
Przetwarzanie, rozliczanie 09:30-10:30 13:30-14:30 16:00-17:00
Rozrachunek 10:30-11:00 14:30-15:00 17:00-17:30
Wyjście od 11:00 od 15:00 od 17:30
Raporty po 11:00 po 15:00 po 17:30
Źródło: KIR

Skoro jednak powstają kolejne sposoby na wysłanie pieniędzy, to oznacza że Elixir nie jest pozbawiony wad – logiczne, prawda? I rzeczywiście tak jest. Jedną z największych uciążliwości są wspomniane sesje rozliczeniowe, z których pierwsza zaczyna się o godzinie 9:30, a ostatnia kończy o 17:30. W dodatku banki, chcąc usprawnić proces przesyłania pieniędzy, ustalają własne godziny zlecenia i przyjmowania transakcji, które odbywają się w ramach sesji Elixir. Można je sprawdzić bezpośrednio na stronie swojego banku.

Problem będziemy mieć nie tylko wieczorem, gdy po zamknięciu sesji okaże się, że zapomnieliśmy o jednym małym rachunku, który zawieruszył się pomiędzy stertą ulotek. Gorzej jeżeli stertę tę przejrzymy dopiero w weekend i okaże się, że właśnie mija termin opłacenia ogrzewania, lub co gorsza… internetu! Na taką okazję KIR ma jednak dla nas zupełnie inną propozycję. Rzecz jasna płatną.

Przelew natychmiastowy Elixir Express – ile kosztuje?

Czas realizacji: do 15 minut

W komfortowej sytuacji znajdują się osoby, które przelewają pieniądze na rachunek prowadzony w tym samym banku. Korzystają one wówczas z darmowych przelewów natychmiastowych. Ci którzy przesyłają pieniądze do konkurencji, muszą za taką przyjemność zapłacić. Zwykle jest to koszt w wysokości 5 złotych, jednak w zamian pieniądze trafiają na konto do 15 minut. Należałoby dodać – zazwyczaj trafiają na konto do 15 minut. Niestety Elixir Express w zależności od banku, z którego usług korzystamy, również może mieć pewne ograniczenia czasowe. Nie brakuje też instytucji, które nie pozwolą na zrealizowanie transakcji w weekend.

Elixir Express podobnie jak starszy i nieco bardziej ubogi brat – nie jest pozbawiony wad. Obok wyżej wspomnianych (koszty, możliwe ograniczenia czasowe i weekendowe), należy dopisać jeszcze jedną – aby doszło do transakcji zarówno bank nadawcy, jak i odbiorcy musi korzystać z systemu przelewów natychmiastowych oferowanych przez KIR, a nie każdy bank będący na rynku polskim zdecydował się na taki krok.

Pełną listę banków oferujących przelewy natychmiastowe Elixir Express można sprawdzić tutaj.

Ile trwa przelew natychmiastowy BlueCash?

Czas realizacji: do 10 minut

Alternatywą wobec Elixir Express jest system BlueCash, który znajduje się w ofercie wybranych banków. Ich pełną listę można znaleźć pod tym adresem. Niestety i w tym przypadku trzeba się liczyć z faktem, że przelew zostanie zrealizowany w określonych godzinach i nie w każdym przypadku uda się zlecić transakcję w weekend. Cena również nie jest zaskoczeniem i zwykle wynosi około 5 zł.

Przykładowe koszty przelewów natychmiastowych w wybranych bankach

BANK KONTO SYSTEM KOSZT DOSTĘPNOŚĆ
Idea Bank Konto Idealne Express Elixir 0 zł – dwa pierwsze przelewy w miesiącu
3,50 zł – każdy kolejny
„02:00 – 22:00
Bank Millennium Konto 360 Express Elixir 5zł Pn, wt, śr, czw, nd – 24 h
Pt- wysyłanie: 24 h, odbieranie 00:00 – 23:00
Sb – wysyłanie: 24 h, odbieranie: 04:000-24:00
mBank eKonto BlueCash i Express Elixir 5zł 08:00 – 19:00
PKO BP Konto za Zero Express Elixir 4,99zł 24 h/7 dni w tygodniu
Santander Konto Jakie Chcę BlueCash i Express Elixir 2,50 zł – dla osób poniżej 26 lat
5 zł – dla pozostałych
24 h/7 dni w tygodniu

SORBNET 2 – dla kogo?

Czas realizacji: w czasie rzeczywistym

Swoją propozycję – choć trzeba przyznać, że dość kosztowną – ma również Narodowy Bank Polski. Mowa o systemie rozliczeniowym SORBNET 2, poprzez który transakcje realizowane są pojedynczo i w czasie rzeczywistym. W polskim systemie płatności uważany jest on za najważniejszy. To za jego pomocą rozliczane są operacje polityki pieniężnej i transakcje międzybankowe z rynku finansowego. Korzystać z niego mogą również klienci banków, jednak ze względu na wysokie koszty – jest on zalecany wyłącznie przy transakcjach zawieranych na wysokie kwoty. Jego zaletą jest natomiast szybki czas realizacji. System przyjmuje zlecenia klientowskie w godzinach 07:30 – 16:00 i to wyłącznie w dni robocze.

Ciekawostka
Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w którym dostępna jest możliwość wykonania przelewu natychmiastowego. Z takiego przywileju korzystają od 2008 roku Brytyjczycy. Również Islandia, Szwecja i Dania wprowadzili systemy działające na podobnych zasadach, jednak nie w każdym przypadku jest możliwość zlecenia przelewu całodobowo.

SORBNET 2 – koszty w wybranych bankach

BANK KONTO WARUNEK KOSZT
Idea Bank Konto idealne dla kwoty 1 000 000,00 PLN i wyższej 0zł
dla kwoty poniżej 1 000 000,00 P 29zł
mBank eKonto 35zł
PKO BP Konto za Zero w kwocie wyższej lub równej 1 000 000 zł 20zł
w kwocie wyższej lub równej 1 000 000 zł
Santander Konto Jakie Chcę 35zł

BLIK – jak szybko dojdzie przelew?

Czas realizacji: natychmiastowy

To rozwiązanie przeznaczone jest już wyłącznie dla Polaków. BLIK to system płatności z użyciem krótkiego kodu generowanego w aplikacji mobilnej banku. Pozwala on na przeprowadzenie transakcji bez konieczności wykonywania tradycyjnego przelewu, czy karty. Wystarczy znać numer telefonu odbiorcy, który powiązany jest z danym rachunkiem. Wówczas pieniądze trafiają na konto adresata natychmiast. Niestety takie rozwiązania mają swoje ograniczenia kwotowe.

Banki oferujące usługę BLIK:

 • Alior Bank
 • Millennium Bank
 • Santander
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • GET IN Bank
 • Orange Finanse
 • T-mobile usługi finansowe
 • BGŻ BNP PARIBAS
 • Raiffeisen POLBANK

Wpłata w placówce banku

Czas realizacji: zgodnie z czasem przelewu Elixir+czas stania w kolejce

Banki, nastawione na rozwój płatności internetowych oraz mobilnych, niechętnie patrzą na osoby chcące przesłać pieniądze w oddziale banku. Na tyle niechętnie, by za tego rodzaju usługę naliczyć opłatę – i to często sporą. W najkorzystniejszej sytuacji są osoby, które w placówce chcą przelać pieniądze na własne konto. W nieco mniej ci, którzy planują dokonać przekazania środków na rachunek w tym banku, ale należący do osoby trzeciej. Największe koszty poniosą jednak klienci, którzy chcą przelać pieniądze na konto nie należące do danego banku.

BANK KONTO KOSZT PRZELEWU W PLACÓWCE BANKU NA RACHUNEK W TYM BANKU KOSZT PRZELEWU W PLACÓWCE BANKU NA RACHUNEK W INNYM BANKU
Idea Bank Konto idealne 5,00zł 5,00zł
Bank Millennium Konto 360 5 7,99zł
mBank eKonto 5,00zł 8,00zł
PKO BP Konto za Zero 5,99zł 5,99zł
Santander Konto Jakie Chcę < 26 lat – 5 zł, > 26 lat – 10 zł < 26 lat – 5 zł, > 26 lat – 10 zł

EURONET -przekaz bankomatowy

Czas realizacji: natychmiastowy

Przekazanie pieniędzy z jednego bankomatu do drugiego w pierwszej chwili wydaje się metodą mało praktyczą. W końcu po co iść, skoro pieniądze można dziś wysłać z własnego telefonu? Jak się jednak okazuje przekaz bankomatowy może okazać się niezwykle przydatny i co ważne – jest darmowy. Odbiorca niemal natychmiast będzie miał możliwość odebrania pieniędzy z bankomatu. Również w weekend. Na chwilę obecną tego rodzaju usługa dostępna jest w bankomatach Euronetu. Warunki są dwa: przesłana kwota musi stanowić wielokrotność 50 zł i nie może przekraczać 2 000 zł. Ustanowione zostały niestety limity wysyłanych (2000 zł w roku kalendarzowym), jak i odbieranych kwot (4 000 zł w roku kalendarzowym).

Wpłata na rachunek bankowy w Poczcie Polskiej

Czas realizacji: nawet do 10-15 minut

Jeżeli zależy nam na wpłacie gotówki na wybrany rachunek bankowy, możemy skorzystać z usług Poczty Polskiej. Czas realizacji zlecenia zależny jest przede wszystkim od tego, jak dużo jesteśmy w stanie zapłacić za usługę oraz jaką kwotę zamierzamy przekazać. Przykładowo Wpłata Express z wykorzystaniem systemu BlueCash (zatem możliwa jest wyłącznie na rachunki banków znajdujących się w systemie) odbędzie się w czasie rzeczywistym. Pieniądze znajdą się na koncie w czasie 10-15 min. z tym, że do kwoty 600 zł za tego rodzaju usługę zapłacimy 7 złotych. Powyżej tej kwoty opłata wyniesie już 1,2 % od całej wartości. Jeżeli nie zależy nam na czasie możemy skorzystać ze standardowego przelewu, który trafi na rachunek odbiorcy następnego dnia roboczego. Wówczas koszt zmniejsza się do 3,50 zł za transakcję do 600 zł i 0,6% całości dla kwot powyżej 600 złotych.

PayPal – przelew pieniędzy na adres e-mail

Czas realizacji: natychmiastowy

Nie tylko na numer telefonu, ale też na adres e-mail można wysłać pieniądze. W tym celu należy mieć jednak założone konto w systemie PayPal. Jak to wygląda od kuchni? Przesyłane pieniądze pobierane są z naszego salda na koncie PayPal, które wcześniej zasilić należy z konta bankowego. Dzięki współpracy z firmą Trustly oraz Dotpay ten etap transakcji odbywa się w czasie rzeczywistym. Należy jednak uważać, bo choć samo uzupełnienie salda jest darmowe, to odrzucenie transakcji będzie nas już sporo kosztować. Dokładnie 30 złotych. Transakcja może zostać odrzucona np. w przypadku niezgodności danych w banku, a tych podanych w serwisie PayPal.

Jeżeli saldo jest już zasilone, wówczas możemy przesłać pieniądze w prezencie bez znajomości numeru rachunku. Wystarczy imię i nazwisko odbiorcy oraz jego adres e-mail. Nie musi on mieć również założonego konta w systemie PayPal. Odbiorca otrzyma wiadomość na e-mail i wówczas będzie mógł założyć konto i odebrać przekazane mu środki. Pamiętajmy jednak by nie robić w ten sposób niespodzianek bliskim. Zawsze lepiej upewnić się czy odbierają oni e-maila i poinformować, że mogą spodziewać się takiej wiadomości – w przeciwnym razem mogą uznać ją za spam.

Płacenie rachunków w Żabce – jak szybko dojdą pieniądze?

Czas realizacji: do dwóch dni roboczych

Mimo że bankowość internetowa została w Polsce przyjęta z dużym entuzjazmem, to jednak wciąż nie brakuje u nas zwolenników gotówki. Jak jednak zrobić podstawowe opłaty w sytuacji, gdy najbliższa placówka Poczty Polskiej znajduje się kilka ulic od domu, a do banku trzeba się wybrać do centrum miasta? Z pomocą przychodzą sklepy Żabka, które umożliwiają płacenie drobnych rachunków podczas codziennych zakupów. Proste, wygodne, praktyczne, ale czy kosztowne? Opłata za rachunki o wartości 999,99 zł wynosi 1,99 zł, powyżej – 1,99 zł + 0,3% całej wartości rachunku. Więcej zapłacimy za przekazanie pieniędzy do ZUS, KRUS i US, bo aż 7,50 zł. Czy mamy jednak gwarancję, że środki na czas trafią na rachunek wystawcy? Informacji na temat czasu realizacji należy szukać na stronie Billbird – instytucji pośredniczącej w transakcji. Według zawartych tam informacji maksymalny czas od momentu wręczenia kasjerowi w sklepie rachunku, a wpłacenia pieniędzy na rachunek odbiorcy to 2 dni robocze.

Kiedy potrzebujesz przesłać walutę

 • przelew SEPA
 • przelew SWIFT
 • serwisy do transferów pieniężnych
 • PayPal
 • firmy zewnętrzne – WesterUnion
 • przekaz na Poczcie Polskiej

Przelew SEPA – jak długo idzie przelew?

Czas realizacji: 1 dzień roboczy

Można powiedzieć, że to taki odpowiednik przelewu Elixir, tylko że droższy i o zasięgu europejskim. Powstał z myślą o realizowaniu przelewów pomiędzy mieszkańcami Unii Europejskiej, jednak mogą z nich korzystać również inne państwa Starego Kontynentu m.in. Szwajcaria, Islandia czy Norwegia. Warunek jest jeden – transakcja zostanie przeprowadzona w euro. Jeżeli nadawca i odbiorca nie posiadają kont w tej walucie, wówczas należy liczyć się kosztami przewalutowania, którego bank dokona po swoim już kursie. Przykładowo. Obierając przelew w euro na koncie złotówkowym bank dokona wymiany waluty z EUR na PLN. Sytuacja jeszcze mocniej komplikuje się, gdy chcemy w ten sposób przesłać pieniądze do Wielkiej Brytanii. Będziemy mieć wówczas do czynienia z podwójnym przewalutowaniem transakcji. To jednak nie koniec opłat. Do końcowego rachunku należy jeszcze doliczyć tą nałożoną przez bank.

Koszty przelewu SEPA w wybranych bankach (bankowość elektroniczna)

BANK KONTO KOSZT
Idea Bank Konto idealne 0 zł za pierwsze dwa przelewy w miesiącu, kolejne 3,99
Bank Millennium Konto 360 5zł
mBank eKonto 5zł
PKO BP Konto Za Zero 8zł
Santander Konto Jakie Chcę 8zł

Uwaga!
Niektóre banki pobierają również opłatę na pieniądze przysyłane z zagranicy.

Przelew SWIFT – jaki koszt?

Czas realizacji: ok. 3 dni roboczych

Co jednak w sytuacji, gdy odbiorca naszego przelewu mieszka poza Unią Europejską lub obsługuje rachunek w innej walucie niż w euro? Wówczas można skorzystać z przelewu SWIFT. Niestety takie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe i w dodatku trudno jest przewidzieć całkowity koszt transakcji. Dzieje się tak ponieważ udział w przelewie biorą nie tylko banki nadawcy i odbiorcy, ale też tzw. korespondenci, czyli banki pośredniczące. A każdy z nich pobiera własną prowizję. W zależności zatem od tego jak długą drogę pokonują nasze pieniądze- tak długi będzie rachunek. W dodatku trudno jest przewidzieć tę drogę, więc ostateczny koszt przelewu może się okazać dla nas dużym zaskoczeniem.

Więcej o kosztach związanych z przelewami SEPA i SWIFT można znaleźć w tym miejscu

Warto wiedzieć
Korzystając z przelewów SEPA i SWIFT dobrze jest posiadać konto walutowe, na które zostaną przelane środki wymienione w kantorze internetowym. W ten sposób można ominąć wysokie koszty związane z przewalutowaniem przez bank. Ekantor.pl oferuje kursy walut niższe nawet o 10% w porównaniu do tych oferowanych przez Twój bank. Sprawdź ile możesz zaoszczędzić i skorzystaj z naszego kalkulatora walut.

Potrzebujesz waluty?
Wymieniając w Ekantor.pl 3000 euro zaoszczędzisz nawet 650 zł!
Sprawdź, ile możesz jeszcze zyskać

Transfery walutowe online – czy to się opłaca?

Alternatywą dla drogich przelewów bankowych są serwisy oferujące przelewy walutowe przez internet. Działają one podobnie do kantorów internetowych, z tą różnicą że w ich przypadku pieniądze przesyłane na rachunki dwóch różnych osób. Serwisy oferują znacznie niższe koszty przelewu niż banki i w przeciwieństwie do nich- mają w ofercie przelewy natychmiastowe. Oczywiście wiąże się to z dodatkową opłatą. Serwisy do transferów pieniężnych, tak jak i kantory internetowe, mają własne kursy walut – znacznie niższe niż te prezentowane w bankowych tabelach.

Przelew walutowy PayPal

Czas realizacji: w mgnieniu oka 😉

PayPal również umożliwia wykonanie przelewu międzynarodowego, jednak w przeciwieństwie do oferowanych przelewów krajowych nalicza “niewielką opłatę”. Ta niewielka opłata uzależniona jest od kraju, do którego zamierzamy przesłać pieniądze i wynosi 9,99 lub 19,99 PLN. Dodatkowo – jeśli płacimy kartą – zostaniemy obciążeni opłatą w wysokości 2,9% od wartości transakcji. Znacznie łatwiej zatem obliczyć koszty końcowe transakcji niż w przypadku przelewu SWIFT, jednak trudno mówić tu o “niewielkiej opłacie”.Warto zauważyć, że przesyłając pieniądze w innej walucie niż mamy prowadzone konto, nastąpi przewalutowanie po kursie PayPal. Zostanie on wyświetlony w chwili transakcji. Z kolei osoby przesyłające pieniądze za pomocą karty mogą dodatkowo wybrać możliwość przeliczenia kursu przez wystawcę karty. Plusem jest czas realizacji transakcji – korzystając z aplikacji mobilnej pieniądze trafią do odbiorcy w czasie rzeczywistym.

WesterUnion – jak długo idzie przekaz?

Czas transakcji: transakcje internetowe – kilka minut

Chcąc przesłać pieniądze z konta krajowego na zagraniczny rachunek można również skorzystać z firm-pośredników. Jedną z popularniejszych jest WesterUnion, które umożliwia zarówno wysłanie pieniędzy online, jak i z użyciem gotówki. W pierwszym przypadku zlecenia przyjmowane są całodobowo przez 7 dni w tygodniu, a odbiorca może otrzymać pieniądze zarówno osobiście od agenta WesterUnion, ale też na rachunek bankowy lub do portfela mobilnego. Dwa ostatnie rozwiązania nie są jednak dostępne w każdym kraju. Dla niezweryfikowanych nadawców ustanowiony został limit w wysokości 4000 PLN wysłanych w okresie 12 miesięcy. Niestety mimo wielu plusów (jak choćby możliwość dostarczenia pieniędzy do każdego zakątka świata) takie rozwiązanie ma jedną podstawową wadę – cenę. Przykładowo jeżeli chcemy aby odbiorca otrzymał w Niemczech kwotę 1000 EURO za transakcję zapłacimy 82 zł. W porównaniu do zwykłego przelewu SEPA – wydaje się to zupełnie nieopłacalne.

Przekaz pocztowy zagraniczny Poczta Polska

Czas realizacji: od 2 do 6 dni roboczych

Do 50 krajów można wysłać pieniądze przekazem zagranicznym oferowanym przez Pocztę Polską. Niestety w tym przypadku konieczna jest wizyta w placówce i wypełnienie odpowiedniego blankietu. W dodatku koszty transakcji nie należą do najniższych. Opłata za usługę wynosi 23 zł plus 1% od kwoty przekazu. Za dodatkowe 3 zł można otrzymać potwierdzenie odbioru przekazu pocztowego. Adresat może otrzymać pieniądze w gotówce udając się do wskazanej placówki (5-6 dni roboczych) lub na konto bankowe (2-3 dni roboczych).

Metod na przesłanie pieniędzy na polski czy zagraniczny rachunek jest wiele, ale zasada jedna – jeżeli chcemy by przelew doszedł jak najszybciej, lepiej sami się pośpieszmy. Nie ma co zwlekać do ostatniej chwili, bo w tym przypadku przysłowie czas to pieniądz okazuje się być wyjątkowo trafne.

 

Koszty oraz czasy transakcji zostały opracowane na podstawie tabel opłat i prowizji wybranych banków oraz pośredników. Stan na lipiec 2018

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *