Motywacja do zmian. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 28.08.-1.09.2023

Polski przemysł nadal w kryzysie, inflacja w naszym kraju i Strefie Euro spada – jaka na początku września jest kondycja kluczowych walut?

Końcówka sierpnia była uboga, jeśli idzie o znaczące informacje makro. To, na co czekaliśmy to dane o Produkcie Krajowym Brutto oraz inflacji w Polsce oraz wstępne dane o inflacji w największej gospodarce Starego Kontynentu.

Wstępny odczyt dotyczący inflacji CPI w Polsce rok do roku w sierpniu spadł z 10,8 na 10,1% – to już szósta obniżka z rzędu. W zestawieniu z kiepskimi danymi dotyczącymi aktywności sektora przemysłowego, można się spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej niedługo obniży koszt pieniądza. W sierpniu w Polsce widocznie zachwiała się wielkość produkcji. PMI w przemyśle spadło z 43,5 na 43,1 pkt. Wedle prognoz tempo aktywności ekonomicznej w sektorze wytwórczym miało spadać nieco wolniej.

Wstępny odczyt inflacji w Niemczech pokazuje trend spadkowy, ale bardzo nieznacznym stopniu (z 6,2 na 6,1%). W Strefie Euro natomiast nieciekawie wyglądają zarówno nastroje konsumenckie jak i producenckie i te w usługach.

Dolar z zadyszką

Cena eurodolara znacząco spadła wobec szczytu, jaki notowaliśmy w połowie lipca. Mijający tydzień nie był obfity w dane mogące zmienić zasadniczo układ sił w parze waluty europejskiej z amerykańską. Kluczowe znacznie będą tu miały informacje na temat zmian w zatrudnieniu za oceanem oraz dane o aktywności w amerykańskim przemyśle. Póki co w parze EUR/USD kurs utrzymuje się na średnim poziomie 1,08.

EUR/USD

eur-usd-komentarz walutowy ekantor- wymiana walut online kursy walut
źródło: Bankier.pl

Fal nie ma

Po przyjemnych przecenach pod koniec lipca, wrzesień przywitał nas nieco droższą ceną wspólnotowej waluty, a to jeszcze nie koniec, bo świat wyczekuje na popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy. A te mogą sporo w poszczególnych parach walutowych namieszać. W mijającym tygodniu euro kosztowało średnio 4,46. W piątkowe popołudnie 1 września 2023 roku średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,47.

EUR/PLN

eur-pln-komentarz walutowy ekantor- wymiana walut online kursy walut
źródło: Bankier.pl

Jak na początku wakacji

Pierwsze dni lipca to cena jednego dolara wyrażona w złotówkach na poziomie od 4,05 do 4,1. Najtaniej tego lata za dolara płaciliśmy w połowie pierwszego miesiąca wakacji (3,94). Zbliżająca się jesień winduje cenę amerykańskiej waluty w okolice 4,1. Wrzesień rozpoczynamy kursem w parze USD/PLN na średnim poziomie 4,12.

USD/PLN

usd-pln-komentarz walutowy ekantor- wymiana walut online kursy walut
źródło: Bankier.pl

Nadal w górce

O ile we środę kurs szwajcarskiej waluty zacumował gdzieś w okolicach 4,64 to z każdą godziną czwartku piął się w górę. Piątkowy ranek przyniósł spodziewany skok do 4,66, a pierwszy dzień września kończymy płacąc za jednego funta średnio 4,66 złotego.

CHF/PLN

chf-pln-komentarz walutowy ekantor- wymiana walut online kursy walut
źródło: Bankier.pl

Drogie września początki

W Wielkiej Brytanii tydzień rozpoczął się leniwie od Letniego Święta Bankowego. Na funcie ten dzień wolnego nie zrobił większego wrażenia. W parze ze złotówką zwrot nastąpił dopiero we środę, kiedy cena brytyjskiej waluty zaczęła się piąć od 5,18 w górę. Tydzień kończy się na powakacyjnej zwyżce. Dziś średni kurs w parze GBP/PLN to 5,22.

GBP/PLN

gbp-pln-komentarz walutowy ekantor- wymiana walut online kursy walut
źródło: Bankier.pl
01.09.2023
Ekantor.pl