Cła, Brexit i słaby dolar. Komentarz walutowy 17-21.09.2018

Wydarzeniem mijającego dziś tygodnia było ogłoszenie decyzji Donalda Trumpa o wprowadzeniu 10% ceł na chińskie towary, co dość przewrotnie, osłabiło pozycję dolara. Wokół funta wiele emocji wywoływały kolejne doniesienia w sprawie Brexitu. Interesujących informacji nie zabrakło w ostatnich dniach również w kalendarzu makroekonomicznym.

Dalszy ciąg wojny handlowej

Tydzień rozpoczął się emocjami związanymi z kolejną rundą wojny handlowej. W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego Donald Trump wprowadził cła na chińskie towary o wartości 200 mld dolarów. Wbrew temu, czego można było się spodziewać, amerykańska waluta nie umocniła się po komunikacie. Jednym z powodów był fakt, że temat ten został już zdyskontowany przez rynek. Drugim informacja, że nowe taryfy wyniosą jedynie 10%, a nie jak wcześniej zakładano 25% – przynajmniej do końca bieżącego roku. Jeżeli bowiem do tego czasu nie uda się dojść do porozumienia to wówczas zacznie obowiązywać wyższa stawka. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,17.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty dostał wsparcie

Tradycyjnie słabszy dolar wspiera notowania złotego. I choć w przypadku pary EUR/PLN jest to wsparcie delikatne, to jednak euro zdołało osunąć się do wartości najniższej od końca sierpnia. W międzyczasie pojawiło się kilka istotnych informacji ze strefy euro. W poniedziałek zaprezentowana została inflacja konsumencka, która okazała się zgodna z oczekiwaniami. Nastroje popsuć mogły natomiast piątkowe indeksy PMI dla sektora przemysłu, które zarówno w Niemczech, jak i w całym Eurolandzie przyniosły rozczarowanie. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,29 PLN.

EUR/PLN
EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na koniec wojny

Stany Zjednoczone nie musiały długo czekać na odpowiedź Chin, które zdecydowały się na wprowadzenie ceł obejmujących towary o wartości 60 mld dolarów. Wartość zupełnie niewspółmierna względem decyzji Trumpa, jednak możliwości odwetowe Pekinu zaczynają się wyczerpywać. Stąd być może, rynek zaczyna szukać sygnałów, mogących świadczyć o chęci do nawiązania porozumienia. W ostatnich dniach nie zabrakło również istotnych danych z USA, jednak ich wpływ na notowania dolara okazał się być ograniczony. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,64.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Decyzja SNB oraz dane z Polski

W ślad za dolarem podąża frank, którego kurs osunął się z 3,83 PLN do 3,78 PLN. W międzyczasie Szwajcarski Bank Narodowy przedstawił swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej. Zmiany stóp nie nastąpiły, a bank podtrzymał swoje dotychczasowe stanowisko na temat waluty, która jest „wysoce wyceniania”.  W Polsce natomiast opublikowany został protokół z posiedzenia RPP – w tym przypadku również trudno doszukiwać się podwyżki w nadchodzących miesiącach. W kalendarzu danych uwagę zwracały słabsze dane o sytuacji na rynku pracy oraz – wpasowujące się w prognozy – o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,81 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Kość niezgody

W ostatnim czasie wiele emocji wywołują doniesienia na temat porozumienia w sprawie Brexitu. Po ostatnich optymistycznych wieściach o możliwości wypracowania wstępnej umowy na przestrzeni 6-8 tygodni, atmosferę wokół funta popsuły doniesienia z Salzburga. Brak jednolitego stanowiska w sprawie irlandzkich granic może rzutować na całość negocjacji. Obawy o brak porozumienia ciążą funtowi, jednak w tym tygodniu wsparciem okazały się dla niego dane w postaci inflacji konsumenckiej oraz sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,81 PLN.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
21.09.2018
Katarzyna Orawczak