KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Czy wydobywanie kryptowalut się opłaca? Niekoniecznie

Jedni widzą w nich przyszłość, drudzy - starają się przed nimi ostrzegać. Gwałtowny wzrost wartości kryptowalut w ostatnich miesiącach, przełożył się na rosnącą ilość zainteresowanych ich nabyciem. I to niekoniecznie Read more
Praca, zmiany w kodeksie pracy

Obowiązkowy urlop i niższe premie – rząd szykuje zmiany w kodeksie pracy

Elastyczna ilość dni urlopu wypoczynkowego oraz brak możliwości wykorzystania ich w następnych latach - to tylko część proponowanych zmian. Jesienią wiceminister Marcin Zieleniecki przedstawił pomysły na udoskonalenie kodeksu pracy. Na Read more

Komentarz walutowy 17.10.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Spokojne rozpoczęcie tygodnia sprzyja utrzymaniu mocnego dolara, mimo że paliwo w postaci tematu podwyżki stóp procentowych w USA, zaczyna się wypalać. Bez wpływu na oczekiwania inwestorów pozostała piątkowa wypowiedź prezes Fed – Janet Yellen. Natomiast rynek coraz uważniej zaczyna się przyglądać sytuacji Wielkiej Brytanii.

 

Z dolarem bez zmian

Przez długi czas dolar zachowywał silną pozycję w związku z utrzymującymi się przekonaniami o zacieśnianiu w grudniu polityki monetarnej, jednak trend ten zaczyna się wyciszać. Przedstawione w piątek dane dotyczące sprzedaży detalicznej i inflacji producenckiej, choć dobre, to nie zmieniły oczekiwań wobec Rezerwy Federalnej. Również bez reakcji pozostał wyważony ton wypowiedzi Janet Yellen, która zasugerowała, że Fed nie będzie zwiększał tempa wprowadzania podwyżek, natomiast kwestia dwóch najbliższych posiedzeń została przemilczana. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 PLN.

EUR/USD

 

EUR, USD, euro, dolar

Źródło: bankier.pl

Złoty ma problemy

Początek tygodnia nie przynosi zmian w notowaniach złotego, który traci wraz z innymi walutami rynków wchodzących. Na sytuację PLN niekorzystnie wpłynął piątkowy bilans płatniczy, który był daleki od prognoz, jednak nie można powiedzieć był grał w tym przypadku pierwsze skrzypce. Za deprecjację złotego odpowiedzialne są przede wszystkie globalne nastroje związane z sytuacją w USA. Dziś przedstawione zostały wskaźniki dotyczące inflacji bazowej w Strefie Euro, które okazały się słabsze od oczekiwań. Mimo to średnia wartość euro osiągnęła dziś 4,33 PLN.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Amerykańska waluta nie odpuszcza

Dolar pozostaje silny również wobec złotówki, jednak jego tendencja wzrostowa nieznacznie wyhamowała. Ma to związek nie tylko z brakiem siły napędowej w związku z tematem podwyżek stóp procentowych, ale też niekorzystnymi informacjami dotyczącymi jednego z kandydatów na fotel prezydencki w USA – Donalda Trumpa. Zwycięstwo republikanina mogłoby zwiększyć awersję do ryzyka. Pierwsze poznane dziś dane z USA nie wypadły optymistycznie. Indeks New York Empire State, przy prognozach 1, osiągnął poziom -6,8, a średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,93 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

 

Frank sukcesywnie w górę

Awersja do walut rynków wschodzących widoczna jest również w parze złotego z frankiem, gdzie mimo spokojnego rozpoczęcia sesji nastąpił silny wzrost szwajcarskiej waluty. Złoty, choć w piątek otrzymał niezbyt optymistyczne dane z krajowej gospodarki, to został nieco odciążony od ryzyka związanego z ustawą frankową. Według słów premier Beaty Szydło, nie uda się zagwarantować pomocy, która usatysfakcjonowałaby frankowiczów, a brak radykalnych zmian jest z kolei dobrze odbierany przez inwestorów. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,98 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Obawa i niepewność

“To będzie twardy Brexit, albo żaden” – takimi słowami skomentował Donald Tusk politykę rządu brytyjskiego. Swoje zdanie na ten temat w weekend przedstawili kanclerz Niemiec i prezydent Francji. Oboje zauważyli,  że propozycje Wielkiej Brytanii w kwestii przepływu osób mogą źle wpłynąć na dostęp do wspólnego rynku. Skutków tzw. twardego Brexitu obawia się również brytyjski szef resortu finansów Phillip Hammond. Mimo to funt pozostaje stabilny w parze z polską walutą, a jego średnia wartość wyniosła dziś 4,79 PLN.

GBP/PLN

 

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

17.10.2016 15:27
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone ekantor.pl 2017
INNE SERWISY GRUPY PORT 2000