Stabilnie nudno. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 17-21.06.2024

Wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego nastrój polskich konsumentów nieco się poprawił. Głównie dlatego, że gospodarstwa domowe przestały obawiać się wysokiej inflacji. Co nie zmienia faktu, że w 2024 roku nie ma poprawy wskaźników koniunktury konsumenckiej.

Indeks instytutu ZEW z siedzibą w Mannheim, czyli obraz nastrojów wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech owszem poprawia się, ale coraz bardziej leniwie, jeśli wziąć pod uwagę ostatnie kilka miesięcy. Skoki o kilka i kilkanaście punktów to już przeszłość, dziś mamy do czynienia z nastrojami rosnącymi w tempie kilku oczek (47,1 w maju na 47,5 w czerwcu).

Inflacja w Strefie Euro już nie maleje tak szybko jak miało to miejsce początkiem roku. Majowy odczyt wskazał, że inflacja w piątym miesiącu 2024 roku była wyższa niż jeszcze w kwietniu.

W piątek poznaliśmy szereg informacji na temat aktywności w sektorze przemysłowym i usługowym. Niestety niewiele z osiągniętych w ostatnim czasie wyników może cieszyć. W kontynentalnej Europie nie zasługuje na uwagę żaden wynik osiągnięty przez największe gospodarki, wszędzie bowiem odnotowano straty. Niemiecki przemysł niebezpiecznie oddala się od 45 punktów (spada z 45,4 na 43,4), względnie cieszyć może PMI dla usług, które w Strefie Euro nadal pozostaje powyżej 52 punktów.

Przepychanki w środku pola

Eurodolar w mijającym tygodniu wahał się pomiędzy kursem 1,06 a 1,07. Tygodniowe maksimum w tej parze osiągnęliśmy we wtorkowe popołudnie (średni kurs 1,076), moc euro została jednak zatrzymana i koniec tygodnia przyniósł przeceny europejskiej waluty. Finalnie tydzień kończy się średnim kursem w parze EUR/USD na poziomie 1,06.

EUR/USD

eur-usd_kursy-forex_komentarz-walutowy-ekantor-pl
źródło: Bankier.pl

Euro tanieje z klasą

W poniedziałkowy poranek startowaliśmy ze średnim kursem w parze EUR/PLN na poziomie 4,37, ale niedługo utrzymywała się ta drożyzna. W najtańszym momencie tygodnia we czwartek rano) średnio za euro płaciliśmy 4,31. W przeddzień pierwszego kalendarzowego dnia lata za jedno euro zapłacić musimy 4,33 złotego.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Walka o średnią pozycję

Poniedziałek rozpoczynaliśmy średnim kursem w parze USD/PLN na poziomie 4,09. Od tamtego czasu cena dolara wyrażona w złotówkach nieco spadła (we czwartek dolar kosztował średnio zaledwie 4,01). W ostatni dzień roku szkolnego w Polsce średni kurs w parze USD/PLN to 4,05.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Stabilna Szwajcaria na odstępstwa nie pozwala

Po szczytach, jakie w parze CHF/PLN osiągnął frank pod koniec drugiego tygodnia czerwca, ostatnie dni przyniosły lekką stabilizację. Niestety na poziomie nieakceptowalnym po „bardzo tanim” maju. Między poniedziałkiem 17 czerwca a dziś, cena franka szwajcarskiego zmieniła się nieznacznie, bo zaledwie o cztery grosze. W piątkowe przedpołudnie widzieliśmy jeszcze mały skok szwajcarskiej waluty, finalnie w najdłuższy dzień roku średni kurs w parze CHF/PLN zatrzymuje się na poziomie 4,54.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Minimalnie taniej, ale nadal drogo

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Bank Anglii nie zmienił decyzji dotyczących wysokość stóp procentowych. Tym samym referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,25%, czyli na poziomie najwyższym od 2008 roku. Stabilna pozycja angielskiego pieniądza sprawia, że w parze ze złotym nie ma szans na radykalne zmiany. W piątek 21 czerwca za jednego funta płacimy średnio 5,12 złotego.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
21.06.2024
Ekantor.pl