Spokojniej, ale niepewności jest wiele (komentarz walutowy 05.12.2016)

Odrzucenie przez Włochów reform parlamentarnych oraz dymisja premiera M. Renziego to informacje, które zdominowały rynkiem walutowym w pierwszej części dnia. Euro wybronił swoją pozycję, w przeciwieństwie do złotego, który pozostaje słaby mimo poprawy perspektywy przez agencję ratingową S&P.

 

Reakcja była chwilowa

Wynik włoskiego referendum w pierwszej chwili spowodował reakcję euro, ale spadek został zatrzymany na poziomie 1,05. Było to zachowanie chwilowe i w dalszej części dnia można było zaobserwować wzrost wspólnej waluty. W tym czasie z Europy napływały mieszane dane dotyczące indeksów PMI. W Strefie Euro wskaźnik ten wyniósł 53,8 przy wcześniejszych prognozach 54,1. Zaskoczeniem okazała się być natomiast sprzedaż detaliczna, która w październiku wzrosła do 1,1%. Kluczowym wydarzeniem dla tej pary w najbliższych dniach będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie ECB oraz wystąpienie Mario Draghiego. W związku z powyższym średni kurs euro wyniósł dziś 1,07 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Złoty słabnie wobec euro

Mimo, że nastroje wśród inwestorów Strefy Euro uległy osłabieniu, co obrazuje opublikowany dziś indeks Sentix, to wspólna waluta w parze ze złotym zdołała dziś sięgnąć wartości 4,50. Polski pieniądz pozostaje słaby na otwarciu nowego tygodnia. Poprawienie perspektywy ratingu przez agencję S&P nie zwiększyło atrakcyjności PLN w notowaniach w parze z EUR. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, że inwestorzy nie podzielają optymizmu agencji, co do sytuacji gospodarczej kraju. W wyniku takiej koniunktury średni kurs euro osiągnął dziś poziom 4,49 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

W parze USD/PLN spokojniej

Apetyt na dolara nie maleje, choć dziś amerykańska waluta oddaliła się od odnotowanego szczytu na poziomie 4,26. Z przedstawionych w piątek payrolls wynika, że stopa bezrobocia spadła, jednak rozczarowaniem okazała się być dynamika płac, która osunęła się do wartości -0,1%. Informacje te nie wpłynęły na nastawienie inwestorów względem grudniowej decyzji FOMC w sprawie zacieśniania polityki monetarnej. Rynek zastanawia się jakie tempo podwyżek obierze Fed w przyszłym roku. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,20 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Awersja do złotego

Niepewność wywołana włoskim referendum nie zdołała podbić wyceny franka, co uspokoiło nieco polskich kredytobiorców. Patrząc na wykres szwajcarskiej waluty – więcej powodów do radości nie ma. Ostatnie dane z polskiej gospodarki nie były tak optymistyczne, jak perspektywa agencji S&P, w związku z czym inwestorzy nie widzą powodów by w czasach tylu niepokojów zaufać złotemu. Dziś średnia wartość franka wyniosła więc 4,16 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta funta

Z początkiem tygodnia korektę odnotowała brytyjska waluta, która w ostatnim czasie wbrew obawom o Brexit, zmierzała na północ wykresu. Przedstawiony dziś wskaźnik obrazujący aktywność sektora usługowego w Wielkiej Brytanii wypadł lepiej od przewidywań i przy prognozach 54,7 wyniósł 55,2. Nie zdołało to jednak powstrzymać spadku wartości funta, którego średnia wartość wyniosła dziś 5,34 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
05.12.2016
Katarzyna Orawczak