Komentarz walutowy 21.07.2016

Inwestorzy ze spokojem przyjęli dzisiejszą decyzję ECB w sprawie pozostawienia stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, co było zgodne z wcześniejszymi prognozami. Zdecydowanie większe zainteresowanie wzbudziła dziś konferencja z udziałem prezesa banku Mario Draghim, którego słowa mogą wpłynąć na nastroje rynkowe w najbliższych dniach.

 

Spokojna reakcja na decyzję ECB
Wynik czerwcowego referendum w Wielkiej Brytanii wyraźnie zwiększył oczekiwania wobec luzowania polityki pieniężnej przez banki centralne. Najpierw perspektywę tę odsunął Bank Anglii, dziś jego śladem podążył ECB. Taka postawa nie wpłynęła na notowania walut, jednak powściągliwy ton wypowiedzi Mario Draghiego podczas konferencji wyraźnie wsparł europejską walutę, której średnia wartość osiągnęła dziś 1,10 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolara, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Korzystny kurs PLN
W tym tygodniu złotówka wyraźnie zyskuje względem innych walut, co jest spowodowane sytuacją w Turcji oraz piątkową oceną ratingu kredytowego Polski. Dzisiejsza decyzja ECB o pozostawieniu stóp procentowych na tym samym poziomie, a także łagodna postawa prezesa banku może pomóc utrzymać PLN wypracowaną w tym tygodniu pozycję. Dziś średnia wartość EUR wyniosła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Dobra sytuacja USD
Opublikowana w ostatnich dniach duża ilość mocnych odczytów z USA zobrazowała kondycję amerykańskiej gospodarki i zwiększyła oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych przez Fed. Taka sytuacja sprawia, że dolar stał się interesującą alternatywą w okresie niepewności związanej z Brexitem, jednak korzystna koniunktura wzmocniła złotego, który zyskał także względem USD. Dziś poznamy jeszcze dane dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Na obecną chwilę sytuacja w tej parze jest stabilna,  a średnia wartość dolara wyniosła dziś 3,95 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty, kurs dolara
Źródło: biznes.pl

Uspokojenie emocji
Pozytywne dane z kraju oraz globalne nastroje sprawiły, że złotówka zdołała wypracować również pozycję względem franka szwajcarskiego. Informacje o zaaprobowaniu przez polski rząd ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego nie spotkały się z szerszą reakcją rynku. Para ta jednak wciąż jest wrażliwa na wszelkie dane zarówno światowe, jak i lokalne, a średnia wartość CHF wyniosła dziś 4,00 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, fank szwajcarski, kurs franka, złoty
Źródło: biznes.pl

Wyprzedaż funta

Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii okazały się rozczarowujące, co pogorszyło sytuację słabego już funta. Natomiast we wczorajszym wywiadzie Kristin Fobres z Banku Anglii stwierdziła, że BoE musi mieć większe dowody na negatywny wpływ Brexitu, aby podjąć decyzję o obniżeniu stóp w sierpniu. Jej słowa nie przekonały inwestorów, którzy nadal wyprzedają funta, w związku z czym średnia wartość tej waluty osiągnęła dziś 5,21 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty, kurs funta
Źródło: biznes.pl
21.07.2016
Katarzyna Orawczak