Nie może być za spokojnie. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.01.2020

Trwa szczyt Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, który odbywa się pod hasłem: „Partnerzy na rzecz zrównoważonego i spójnego świata”. W tle procedura impeachmentu prezydenta Trumpa i coraz groźniejszy wirus rozprzestrzeniający się już nie tylko po Chinach. Główne chińskie indeksy odnotowują spadki.

W Polsce przedstawiona przez GUS wartość produkcji przemysłowej w grudniu spadła aż o 9,4% w porównaniu z listopadem. Najsilniejszy spadek produkcji odnotowano w koksowniach i rafineriach oraz branży tekstylnej.

Królowa oficjalnie wyraziła zgodę na wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Oznacza to, że nie ma powodów, dla których ustawa miałaby utknąć w brytyjskim parlamencie. Do negocjacji pozostaną tylko zasady współpracy gospodarczej między UE a wyspiarzami.Opublikowane w piątek dane PMI pokazują, że Wielka Brytania ma się dobrze.

W Strefie Euro nieco zaskakuje spadek PMI dla usług, ale nastrój w eurolandzie minimalnie poprawia indeks dla Niemiec. U naszych zachodnich sąsiadów widać stopniowy wzrost zarówno we wskaźniku dla usług jak i przemysłu, chociaż ten drugi jest nadal sporo pod kreską. Europejski Bank Centralny nie zdecydował się natomiast na cięcie stóp procentowych, chociaż zauważalne są – jak stwierdziła prezes ECB – pewne oznaki wzrostu inflacji bazowej.

Dolar się umocnił

Mimo zgodnego z oczekiwaniami komunikatu ECB, dobrej koniunktury na rynkach akcji oraz zmniejszonej niepewności co do wojen handlowych notowania euro uległy wahaniom względem dolara. Amerykańskiej walucie pomaga w umocnieniu chiński wirus i dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

eur usd_komentarz walutowy_kursy walut_inteernetowy kantor_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Złotówka zatrzymana

Rosnące PMI dla przemysłu w Strefie Euro daje nadzieje na ożywienie w gospodarce. W Polsce grudniowe statystyki z dużych sklepów pokazały zaś, że wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych utrzymał się powyżej 5%. Dane nie pozwalają na wielkie wahania w parze EUR/PLN mamy średni kurs na poziomie 4,25.

EUR/PLN

EUR PLN_komentarz walutowy_kursy walut_inteernetowy kantor_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Same sukcesy

Na szczycie w Davos prezydent Trump pochwalił sam siebie za umowę z Chinami i w kontekście silnego dolara przyznał, że spodziewa się od FED obniżenia stóp procentowych. W USA reakcja na rozprzestrzeniający się chiński wirus nie wpłynęła znacząco na pozycje dolara. I poniekąd dlatego dziś USD/PLN średni kurs wyniósł 3,85.

USD/PLN

USD PLN_komentarz walutowy_kursy walut_inteernetowy kantor_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Frank z górką

Styczeń to konsekwentne obniżanie się kursu w parze EUR/CHF, w tym tygodniu odnotowano jeden skokowy wzrost, który nie zatrzymał jednak trendu. W zestawieniu ze złotówką widać od połowy tygodnia delikatne wzrosty i dziś w parze CHF/PLN mamy kurs na poziomie 3,97.

CHF/PLN

CHF PLN_komentarz walutowy_kursy walut_inteernetowy kantor_ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Funt rządzi się swoimi prawami

Dobre dane z rynku pracy, dobre PMI zarówno dla przemysłu, jak i usług oraz optymizm wśród brytyjskich przedsiębiorców sprawiły, że funt pofrunął w górę. Co do jego kolejnych ruchów wydaje się, że negocjacje z UE po wyjściu ze wspólnoty mogą sprzyjać wahaniom kursu. Dziś średni kurs GBP/PLN wynosi 5,04.

GBP/PLN

GBP PLN_komentarz walutowy_kursy walut_inteernetowy kantor_ekantor pl
źródło: Bankier.pl
24.01.2020
Ekantor.pl