W oczekiwaniu na marzec (komentarz walutowy 23.02.2017)

Wczorajsza publikacja minutek FOMC – zgodnie z przewidywaniami – nie dała pewności, co do podwyżki stóp procentowych w trakcie marcowego posiedzenia. Teraz uwaga rynku skupi się przede wszystkim na danych. Zainteresowanie inwestorów wzbudzą także plany Donalda Trumpa, których szczegóły zostaną przedstawione w połowie przyszłego miesiąca.

 

FOMC bez zaskoczenia

Publikacja protokołu z posiedzenia FOMC pozwoliła euro wymazać wczorajszy spadek wartości na rzecz amerykańskiej waluty. Mimo, że przedstawiciele Fed nie wykluczają możliwości zacieśnienia polityki podczas najbliższego spotkania, to jednak dla rynku realniejszy może się wydawać scenariusz podwyżki w II kw. Tym bardziej, że tuż przed posiedzeniem w tej sprawie, mają zostać przedstawione szczegóły dotyczące planu podatkowego D. Trumpa. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,05 USD.
EUR/USD

EUR, USD, eur, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro w górę

W trakcie dzisiejszej sesji został zaprezentowany finalny odczyt niemieckiego PKB, który okazał się być zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. To jednak nie dane, a sytuacja w głównej parze walutowej odpowiedzialna była za umocnienie wartości euro, które nie zdołało jednak trwale wybić się ponad 4,31 PLN. Informacją, która szczególnie zwróciła uwagę inwestorów, była wiadomość o rezygnacji Francois Bayrou z ubiegania się o fotel prezydencki we Francji. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,30.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane najważniejsze

Osłabienie dolara po publikacji minutek można było zaobserwować również w jego parze z polskim pieniądzem. W dalszej części dnia amerykańska waluta podjęła jednak próbę odbudowania swojej pozycji. Kluczowe z punktu widzenia decyzji FOMC – mającej zapaść 15 marca – będą dane dotyczące gospodarki USA, publikowane w pierwszej połowie marca. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,07 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Optymizm konsumentów

Lokalnie inwestorzy zapoznali się wczoraj ze wskaźnikami ufności konsumenckiej.Odczyty nie wpłynęły na notowania złotego, ale pokazały, że styczniowy optymizm – choć z mniejszą siłą – podtrzymuje się. Przedstawiona dziś stopa bezrobocia wzrosła, jednak jej wartość w porównaniu do ubiegłych lat, wciąż jest zadowalająca. W trakcie czwartkowej sesji kurs CHF/PLN w kierunku północy wykresu i osiągnął średnią wartość 4,04 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta funta

Funt skorygował dziś wczorajszy spadek wartości. Z Wielkiej Brytanii napłynęły dziś również solidne dane na temat sprzedaży detalicznej. Wskaźnik ten w styczniu wskazywał wartość ujemną, w lutym natomiast jego wyniósł 9, a to może oznaczać, że brytyjscy konsumenci nie obawiają się nadchodzącego Brexitu. Proces ma rozpocząć się najpóźniej pod koniec marca. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,08 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
23.02.2017
Katarzyna Orawczak