Dobry tydzień złotówki. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 30.09-4.10.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w głośnej polskiej sprawie frankowej. Uznał, że UE nie stoi na przeszkodzie unieważnienia zawierających niedozwolone klauzule umów między bankami a „frankowiczami”. To otwiera drzwi niektórym kredytobiorcom, którzy spłacają kredyty wzięte we frankach do walki o swoje prawa przed sądami, jednak nie wpływa automatycznie na inne niż rozstrzygana sprawy, wszystko zależy od orzecznictwa polskich sądów.

Długo oczekiwana propozycja premiera Wielkiej Brytanii w kwestii Brexitu nikogo do końca nie satysfakcjonuje. Unia dalej czeka, premier dalej kluczy, a Irlandia nie jest pewna co do granicy celnej. Wiadomo tylko tyle, że Partia Konserwatywna nie chce twardego Brexitu, ale jest na tę opcję przygotowana.

Coraz widoczniejsze globalne spowolnienie widać w bieżących odczytach ISM w Stanach Zjednoczonych, więc powoli uwagę zaczyna przykuwać FED i jego najbliższe decyzje.

Zmiana kierunku eurodolara

Fatalne odczyty indeksów ISM z amerykańskiego przemysłu i sektora usługowego wstrząsnęły rynkiem obligacji bardziej niż walutowym, jednak długofalowe konsekwencje mogą mocniej uderzyć w dolara. W Eurolandzie też bez rewelacji, bo PMI dla przemysłu (konsekwentnie ściągane w dół przez dane z Niemiec) nadal nie napawa optymizmem.
Dziś średni kurs EUR/USD wynosi: 1,0978

EUR/USD

eur_usd_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Silniejsza złotówka

Mimo iż PMI dla przemysłu w Polsce spadło (z 48,8 w sierpniu na 47,8 we wrześniu) nie miało to zasadniczego wpływu na polską walutę w kontekście globalnych słabych danych opublikowanych w tym tygodniu. Po wyroku TSUE złotówka się umocniła względem euro, a dziś kurs EUR/PLN wyniósł: 4,3281

EUR/PLN

eur_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Tydzień na plusie

Osłabiony wobec euro w ostatnich dniach dolar pozwolił zyskać złotówce. Przed publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy złotówka ma się dobrze.
Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł: 3,9421

USD/PLN

usd_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Słabe dane z przemysłu w cieniu wyroku TSUE

W dobie globalnego spowolnienia także szwajcarskie PMI dla przemysłu wypadło fatalnie (44,6). Jednak najważniejszym wydarzeniem tygodnia był wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów walutowych, bo to on sprawił, że ruchy w parze CHF/PLN były nieuniknione. Zaraz po ogłoszeniu złotówka umocniła się względem euro i wobec franka, a dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł: 3,9628

CHF/PLN

chf_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Małymi kroczkami

Wydawać by się mogło, że niewiele może zaskoczyć w kwestii Brexitu, a jednak mimo iż sprawa dawno przestała interesować szeroką opinię publiczną na Kontynencie, premier Wielkiej Brytanii potrafi jeszcze ująć nonszalancją. Jego sugestia jakoby wyjście Wielkiej Brytanii z UE było uwarunkowane przede wszystkim dobrą wolą „europejskich sąsiadów” jest co najmniej lekkim nadużyciem, na które jednak Unia patrzy z dystansem. Dla funta trudno jednak z wypowiedzi premiera i słabych danych PMI (chociaż lepszych dla przemysłu niż dla usług) ustalić jakiś konkretny trend. Tym niemniej zarówno w stosunku do euro jak i złotówki funt pozostaje silniejszy niż w wakacje, kiedy Premier Johnson zastanawiał się czy da się ulgami „kupić” Brytyjczyków zszokowanych wyjściem z UE bez umowy.
Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł: 4,8595

GBP/PLN

gbp_pln_kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl_ internetowy kantor_wymiana walut online
źródło Bankier.pl
04.10.2019
Ekantor.pl