Jutro decyzja Fed (komentarz walutowy 13.12.2016)

W tym tygodniu nie ma wydarzenia, które silniej przykuwałoby uwagę niż jutrzejsze posiedzenie FOMC. Rynek wyraźnie nastawił się na podwyżkę stóp procentowych, za kluczową uznając postawę szefa Fed – Janet Yellen. Inwestorzy zastanawiają się nad przyszłorocznym planem Rezerwy Federalnej.

Spokój przed….
W głównej parze walutowej uwidocznił się dziś nieznaczny ruch na rzecz dolara, który w dalszej części dnia został skorygowany. Wynikał on z utrzymujących się oczekiwań wobec jutrzejszego spotkania FOMC. Inwestorzy są niemal przekonani, że Fed zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, dlatego silniej skupią się na wydźwięku konferencji z Janet Yelllen. Podczas dzisiejszej sesji przedstawione zostały dane z Niemiec, ale nie wywoływały one wyraźnej reakcji na wykresie. W związku z powyższym średnia wartość euro osiągnęła dziś poziom 1,06 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Rynek patrzy na USA

Sennie przebiegała również dzisiejsza sesja w parze EUR/PLN. Mimo, że opublikowany dziś indeks instytutu ZEW obrazujący nastroje panujące wśród niemieckich analityków i inwestorów spadł z poziomu 14 do 13,8 to nie miał on silnego oddziaływania na notowania walut. Reakcji nie wywołał również finalny odczyt inflacji, który zgodnie z prognozami wyniósł 0,1%. Euro, co prawda odnotował nieznaczny spadek wartości, jednak mogło mieć to związek z większą atrakcyjnością dolara na dzień przed posiedzeniem. W drugiej części dnia ruch ten został niemal wymazany. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,44 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

W oczekiwaniu na Janet Yellen

Większych wahań nie dało się zauważyć również w parze złotego z amerykańską walutą. Dolar umocnił się na dzień przed posiedzeniem FOMC, ale było to umocnienie zrównoważone. Inwestorzy pozostają ostrożni, ponieważ jutrzejsze słowa szefowej Rezerwy Federalnej mogą mocno ostudzić lub pobudzić siłę dolara. Ewentualna deprecjacja tej waluty może się jednak okazać chwilowa. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 4,18 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Frank mocniejszy

Analogicznie do dolara postępowała dziś inna bezpieczna waluta – frank. Ze strony polskiej gospodarki nie było dziś danych, które mogłyby zatrzymać umocnienie szwajcarskiej waluty. Przedstawiony, finalny wskaźnik inflacji bazowej nie okazał się zaskoczeniem i wyniósł -0,1%. Wahania w tej parze mogą rozpocząć się jutro, ponieważ globalne sygnały wciąż odgrywają tu pierwszoplanową rolą. Dziś średni kurs franka wyniósł 4,13 PLN .
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Potrzeba czasu na Brexit

W kierunku północy powędrował  także funt w parze z polskim pieniądzem. Brytyjska waluta korzysta z oddalającego się prawdopodobieństwa tzw. twardego Brexitu. W dodatku Kanclerz Skarbu tego kraju Philip Hammond  uważa, że niezbędny może okazać się dodatkowy czas na uzyskanie porozumienia z UE. Dziś rynek zapoznał się z mieszanymi danymi z Wielkiej Brytanii. Inflacja konsumencka okazała się być zgodna z oczekiwaniami, zawiodła natomiast inflacja PPI, która w ujęciu miesięcznym spadła do 0,0%. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,32 PLN.

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
13.12.2016
Katarzyna Orawczak