Złoty słaby. Komentarz walutowy 03.07.2018

Złoty pozostaje pod presją. Kurs EUR/PLN pokazuje wartość najwyższą od półtora roku. Polskiej walucie nie pomogło uspokojenie emocji politycznych w Niemczech. Na rynku wciąż utrzymuje się niepewność o relacje handlowe USA. 

Porozumienie w Niemczech

Kryzys w niemieckiej polityce wywołany problemem z migrantami od kilku dni ciążył wycenie euro, co nie było również dobre dla złotego. Informacja z niedzieli o możliwej dymisji ministra spraw wewnętrznych oraz lidera koalicyjnej partii CSU wywołały falę niepewności o przyszłość rządu Angeli Merkel. Ostatecznie udało się wypracować kompromis, co pomogło wspólnej walucie w parze z dolarem.

Złoty pod presją

Mimo to złoty pozostał pod presją. Kurs EUR/PLN pokazuje wartości, które ostatni raz można było obserwować w styczniu ubiegłego roku. Nie lepiej wygląda sytuacja wobec innych głównych walut. Frank jest najdroższy od lipca 2017, funt zbliża się do 5 PLN. Słaba pozycja polskiej waluty jest wynikiem odwrócenia się inwestorów od ryzyka m.in. w związku z emocjami jakie wywołuje polityka handlowa USA.

USA: zamówienia w przemyśle

Sesja w USA jest dziś skrócona ze względu na obchodzony jutro Dzień Niepodległości i potrwa do godziny 19:00. Nim jednak Amerykanie pójdą świętować – ze Stanów Zjednoczonych napłyną dane na temat zamówień w przemyśle. Dziś poznamy również kilka informacji ze strefy euro, mianowicie o 11:00 opublikowana zostanie inflacja producencka oraz sprzedaż detaliczna. Głos zabierze też Peter Praet z ECB.

Sytuacja na wykresach walutowych:

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl

Wydarzenia gospodarcze:
USA – sesja skrócona
11:00 Inflacja producencka – Strefa Euro
11:00 Sprzedaż detaliczna – Strefa Euro
16:00 Zamówienia na dobra bez środków trans., fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia na dobra trwałego użytku, fin. (m/m) – USA
16:00 Zamówienia w przemyśle (m/m) – USA
18:00 Wystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Peter Praet) – Strefa Euro

03.07.2018
Katarzyna Orawczak