Dolar wyhamował. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 10-14.09.2018

Dolarowi nie udało się utrzymać mocnej pozycji z początku tygodnia i tuż przed weekendem można obserwować spadek wartości tej waluty. Sprzyja to notowaniom złotego. Rynek wciąż czeka jednak na kolejne kroki Donalda Trumpa w wojnie handlowej, choć w ostatnich dniach temat ten wygaszony został emocjami wokół banków centralnych oraz danych z USA.

Mocne euro w parze z dolarem

W poniedziałek kurs EUR/USD sięgał wartości 1,15. Miało to związek m.in. z opublikowanymi w piątek danymi na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy,  które okazały się powyżej oczekiwań. Nie bez znaczenia była również deklaracja Donalda Trumpa odnośnie gotowości do zwiększenia ceł na chińskie towary. Mimo to decyzja taka nie została jeszcze oficjalnie podjęta. W kolejnych dniach dolar musiał zmagać się już z mniej przychylnymi danymi, które zaburzyły obraz wokół przyszłorocznych decyzji Fed. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.

EUR/USD
EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Turcja zaskakuje, ECB niekoniecznie

Złoty w parze z euro rozpoczął tydzień osłabiony. Kolejne dni przyniosły jednak zmianę nastrojów, co skutkowało spadkiem EUR/PLN. Polska waluta skorzystała nie tylko z gorszej atmosfery wokół dolara, ale również decyzji banku centralnego Turcji, który zdecydowanie podniósł stopy procentowe, sprzeciwiając się tym samym wizji prezydenta tego kraju na politykę pieniężną. W tym samym dniu posiedzenie w sprawie stóp zakończył również Europejski Bank Centralny – tu jednak niespodzianek nie było. Mario Draghi podczas konferencji odniósł się do sytuacji Włoch i podkreślił, że problemy jego ojczyzny nie przenoszą się na inne kraje UE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,30 PLN.

EUR/PLN
EUR/PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD zmaga się z danymi

Dolar nie zaliczy tego tygodnia do udanych. Mimo że obawy o eskalację konfliktu handlowego na linii USA-Chiny wciąż się utrzymują, to jednak ustąpiły one miejsca emocjom związanym z dalszymi działaniami Rezerwy Federalnej. Temat wrześniowej podwyżki zdaje się być już zamknięty, ale ostatnie dane ze Stanów Zjednoczonych otrzeźwiły tą część rynku liczącą na „jastrzębią” politykę banku po nowym roku. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,67 PLN.

USD/PLN
USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Rating Polski

W ostatnich dniach nie zabrakło również informacji z kraju. W czwartek opublikowana została finalna inflacja CPI, która okazała się być zgodna z wcześniejszymi prognozami. Natomiast jeszcze dziś rynek zapozna się ze wskaźnikami inflacji bazowej. Wieczorem natomiast Moody’s może dokonać aktualizacji ratingu Polski. Obecna nota wystawiona przez tą agencję wynosi A2 z perspektywą stabilną. Dziś średnia wartość franka szwajcarskiego wyniosła 3,81 PLN.

CHF/PLN
CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Jest nadzieja

Dla funta nadal najistotniejszą kwestią pozostaje Brexit. I właściwie nie ma się co dziwić.  W tym tygodniu funt otrzymał wsparcie w postaci wypowiedzi głównego negocjatora UE, który nie wyklucza wypracowania wstępnego porozumienia z Wielką Brytanią na przestrzeni najbliższych 6-8 tygodni. Poza tym pojawiały się informacje na temat trwających rozmów w spornej sprawie granicy z Irlandią. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,82.

GBP/PLN
GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
14.09.2018
Katarzyna Orawczak