Tydzień ważnych spotkań i decyzji. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 15.06.2018

To był niezwykły tydzień. Rozpoczął się on echem emocji związanych ze szczytem G7. Następnie oczy świata zwróciły się w kierunku Singapuru, gdzie odbyło się historyczne spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una. W środę i czwartek rynek skupił się już na decyzjach banków centralnych,  z kolei przed weekendem powrócił temat wojny handlowej na linii USA-Chiny.

Powell, Draghi i Trump

Mimo że wydarzeń wokół głównej pary w tym tygodniu nie zabrakło, to można jednak powiedzieć, że na rynku panował relatywny spokój. Do czasu… Wtorkowe spotkanie przywódców USA i Korei Północnej co prawda zyskało miano historycznego, ale nie wywołało większych emocji wśród inwestorów. Zniknęły obawy związane z eskalacją konfliktu, ale szczegółów na temat przyszłych relacji pomiędzy krajami jest niewiele. W następnej kolejności uwaga inwestorów skupiła się na podniesieniu stóp procentowych Fed. Taki scenariusz był już jednak przez rynek wyceniony, stąd znacznie więcej zainteresowania wzbudzało czwartkowe posiedzenie ECB. I to własnie komunikat banku wytrącił pary z równowagi i wywołał wyraźny spadek euro, którego dziś średnia wartość wynosi 1,16 USD.

EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Koniec QE, termin podwyżek nieznany

Kurs EUR/PLN w tym tygodniu oscylował wokół wartości 4,27, a oddziaływających na nie czynników należy szukać na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie wydarzeniem tego tygodnia, z punktu widzenia rynku walutowego, było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. ECB zapowiedział organicznie programu QE, a następnie zamknięcie go wraz z końcem tego roku – co w teorii powinno sprzyjać euro. Inwestorzy skupili się jednak na innym aspekcie komunikatu, a mianowicie na planach związanych ze stopami procentowymi. Brak perspektyw na pierwszą podwyżkę przynajmniej do końca wakacji 2019 roku nie został przyjęty dobrze przez rynek. W efekcie euro straciło w głównej parze walutowej. Złoty jednak zdołał się wybronić i dziś średni kurs EUR/PLN wynosi 4,27.

EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Ważne decyzje wokół dolara

Znów wiele się dzieje wokół dolara. Wtorkowe spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem zdjęło pewne obawy z rynku i pozwoliło skupić się na innych tematach, których w ostatnich dniach nie brakowało. W środę Fed podjęło decyzję o siódmej – w cyklu rozpoczętym w 2015 roku – podwyżce stóp procentowych, przy okazji podbudowując oczekiwania w kwestii czterech takich ruchów w tym roku. Jerome Powell zapowiedział natomiast, że od stycznia konferencje prasowe odbywać się będą po każdym spotkaniu, w celu poprawy komunikacji z rynkiem. Tuż przed weekendem uwaga rynku skierowała się w stronę Białego Domu, skąd napłynęły informacje o decyzji nałożenia ceł importowych na Chiny. Złoty w parze z dolarem odnotował znaczący spadek, co było przede wszystkim wynikiem czwartkowego posiedzenia ECB. Dziś średnia wartość dolara wyniosła 3,68 PLN.

USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Dane krajowe na dalszym planie

W obliczu tak wielu ważnych wydarzeń na szerokim rynku, krajowe informacje zeszły na dalszy plan. Co nie oznacza, że kalendarzu – choć dość skromnym – nie znalazło się nic godnego zainteresowania. Na uwagę zasługiwał przede wszystkim potwierdzony przez GUS finalny wskaźnik inflacji CPI, który w ujęciu rocznym wyniósł 1,7%. Poza tym opublikowane zostały informacje o bilansie płatniczym, a w piątek NBP przedstawił wskaźniki inflacji bazowej. Podążający jednak za atmosferą na świecie, złoty w czwartek stracił w parze z frankiem i dziś średnia wartość szwajcarskiej waluty pokazała 3,69 PLN.

CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiadomości z Wysp

W czasie, gdy świat pochłonięty się informacjami z USA i strefy euro, funt zmaga się z własnymi tematami związanymi m.in. brexitem. We wtorek Izba Gmin odrzuciła część poprawek do ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Na uwagę inwestorów zasługiwały również dane o sytuacji gospodarczej na Wyspach.  W środę poznaliśmy inflację konsumencką, która okazała się być zgodną z prognozami. Dużym zaskoczeniem były jednak przedstawione dzień później wyniki sprzedaży detalicznej, których dynamika przy spodziewanych 0,5% pokazała 1,3%. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,89 PLN.

GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
15.06.2018
Katarzyna Orawczak