Komentarz walutowy 01.09.2016

Mimo, że czwartkowy kalendarz obfituje w dużą ilość znaczących publikacji, to rynek wstrzymuje oddech przed jutrzejszymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Mogą się one okazać silnym fundamentem dla Fed do podniesienia stóp procentowych.

 

Stabilizacja przed piątkowymi danymi

Pierwszy września okazał się wyjątkowo bogaty w publikacje, jednak przedstawione indeksy PMI dla Strefy Euro oraz Niemiec były zbieżne z oczekiwaniami, w związku z czym nie mogły one zachwiać utrzymującej się pozycji dolara. Podczas dzisiejszej sesji uwagę inwestorów zwrócą jeszcze dane z USA, w tym indeks ISM dla przemysłu, ale można się spodziewać, że atmosfera na rynku utrzyma się w oczekiwaniu na jutrzejsze informacje o sytuacji na rynku pracy w USA. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro
Źródło: bankier.pl

Przerwanie złej passy

Wyciszenie rynkowe dobrze działa na złotego, który w ostatnim czasie został mocno osłabiony krajowymi danymi. Złą passę przerwał dzisiejszy indeks PMI dla przemysłu, który był lepszy od prognoz, co pozwala mieć nadzieję na unormowanie sytuacji polskiej waluty, która wciąż pozostaje pod silnym wpływem globalnych nastrojów. W tym miesiącu znaczący dla kursu EUR/PLN okaże się również raport oceniający rating Polski wystawiony przez agencję Moody’s. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 4,36 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

USD czeka na dane z rynku pracy

Bez większych niespodzianek przebiega dzisiejsza sesja w parze USD/PLN, gdzie kontynuowana jest aprecjacja dolara. Ma to związek z nasilającymi się oczekiwaniami wobec zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Chociaż inwestorzy pozostają zdystansowani wobec podwyżki stóp procentowych we wrześniu, to liczą, że w grudniu Fed podejmie pewne kroki w tym kierunku. Nie bez znaczenia okażą się najbliższe dane o kondycji amerykańskiej gospodarki, zwłaszcza jutrzejszy odczyt z rynku pracy w USA. Dziś średni kurs dolara wyniósł 3,92 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Zatrzymanie wzrostu franka

Stabilizacja nastąpiła dziś również w parze z frankiem, gdzie tuż po publikacji optymistycznego indeksu PMI dla przemysłu w Polsce, nastąpiła delikatna korekta wzrostów, jednak CHF szybko powrócił na wypracowany wcześniej tor. Brak siły napędowej dla polskiej waluty związany jest m.in.  z negatywnym przyjęciem przez inwestorów założeń budżetu na 2017 rok. Jak zauważa agencja Fitch są one zbyt optymistyczne. W najbliższych dniach ważna dla tej pary okazać się może ocena ratingu kredytowego zaplanowana na 9 września. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 3,98 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt nadal w górę

Funt brytyjski otrzymał dziś kolejne, optymistyczne informacje, które pozwoliły mu kontynuować aprecjację. Opublikowany indeks PMI dla przemysłu mocno zaskoczył inwestorów. Nie zniknęło jednak widmo niepewności ciążące nad tą walutą i można się spodziewać, że utrzyma się ono tak długo, jak długo trwać będą zagrożenia ze strony Brexitu. Dziś średni kurs funta wzrósł do poziomu 5,20 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
01.09.2016
Katarzyna Orawczak