Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 11.07-15.07.2016

Opublikowane w zeszły piątek dane z amerykańskiego rynku pracy nastroiły pozytywnie inwestorów, którzy w tym tygodniu wyczekiwali informacji na temat kierunku polityki pieniężnej banków centralnych po Brexicie. Chociaż koniunktura sprzyjała notowaniom walut rynków wschodzących, to złotówka pozostawała nieco w tyle, co było spowodowane czynnikami wewnętrznymi takimi, jak oczekiwanie na dzisiejszą ocenę ratingu krajowego przez agencję Fitch.

 

Plany Fed wciąż nieznane
Przedstawione w ostatnim czasie dane, dotyczące sytuacji amerykańskiej gospodarki, zwiększyły oczekiwania wobec podwyżki stóp procentowych przez Fed, jednak ton opublikowanej w środę Beżowej Księgi ostudził zapał inwestorów. Dodatkowo decyzja Banku Anglii o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 0,5% wzmocniła euro, które w tym tygodniu systematycznie, choć nie spektakularnie odzyskiwało siły w parze EUR/USD, a jego średnia wartość osiągnęła dziś poziom 1,11 USD.
EUR/USD

euro, dolar, USD, EUR, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Spóźniona reakcja złotówki
Komfortowa sytuacja amerykańskiej gospodarki sprawiła, że wzrósł apetyt na ryzyko, co wpłynęło na notowania walut rynków wschodzących. Złotówka poddała się temu trendowi z opóźnieniem i dopiero we wtorek, zaczęła zmniejszać dystans dzielący ją od euro. Było to wynikiem oddziaływania silnych czynników wewnętrznych, m.in. zaplanowanej na dziś oceny ratingu kredytowego przez agencję Fitch. Prawdopodobnie ocena pozostanie na tym samym poziomie, co poprzednio, jednak nie można całkowicie wykluczyć jej obniżenia. Średnia wartość EUR wyniosła dziś 4,40 PLN.
EUR/PLN

euro, złoty, EUR, PLN, kurs euro
Źródło: biznes.pl

Stabilizacja w parze USD/PLN
Duża ilość optymistycznych odczytów z USA została dziś wsparta kolejnymi danymi dotyczącymi sprzedaży detalicznej w tym kraju, co pobudzi jeszcze mocniej oczekiwania wobec podniesienia stóp procentowych przez Fed. Bank centralny Stanów Zjednoczonych zwleka jednak z tym krokiem, a przyczyną powściągliwości jest niepewność, co do dalszych konsekwencji Brexitu. Równoważenie się czynników globalnych oddziaływających na parę USD/PLN sprawiło, że złoty od wtorku stabilizował swoją pozycję względem dolara, którego średnia wartość osiągnęła dziś 3,96 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, kurs dolara, złoty, dolar
Źródło: biznes.pl

W oczekiwaniu na dalsze zmagania
Poprawa globalnych nastojów związana z piątkowymi danymi zza oceanu oraz kojąca postawa zaprzysiężonej w środę wieczorem premier Wielkiej Brytanii Theresy May sprawiły, że zmniejszył się popyt na bezpieczne aktywa, dzięki czemu złotówka zdołała umocnić się wobec franka szwajcarskiego. Od środy można było zaobserwować stabilizację w tej parze, jednak sytuacja ta może okazać się chwilowa, ponieważ PLN jest pod dużą presją czynników wewnętrznych, które w tym tygodniu zostały odsunięte na dalszy plan, czyli ustawy kredytowej oraz demontażu OFE. Dziś średnia wartość CHF wyniosła 4,04 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, kurs franka szwajcarskiego, frank, złoty
Źródło: biznes.pl

Dobry tydzień GBP
Miniony tydzień okazał się wyjątkowo korzystny dla brytyjskiego funta, który miał okazję odpocząć po silnym spadku, mającym miejsce tuż po głosowaniu Brytyjczyków w sprawie opuszczenia UE. Na umocnienie GBP mogły mieć wpływ słowa nowej premier tego kraju Theresy May, opowiadającej się za negocjacjami z Unią Europejską oraz podjęta wczoraj decyzja BoE o pozostawieniu, co najmniej do sierpnia dotychczasowych stóp procentowych. Średnia wartość GBP osiągnęła dziś 5,28 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, złoty, funt, kurs funta
Źródło: biznes.pl
15.07.2016
Katarzyna Orawczak