Komentarz walutowy 16.08.2016

Z powodu obchodzonego wczoraj w Polsce święta można powiedzieć, że tydzień dla PLN rozpoczął się dopiero dziś. Utrzymujące się wśród inwestorów wakacyjne nastroje wpłynęły również na uspokojenie wahań w obrębie innych walut i dopiero wtorek przynosi odczyty mogące zmienić relację pomiędzy nimi.

 

Silny wzrost euro
Podczas dzisiejszej sesji dolar wyraźnie słabnie względem wspólnej waluty, na co mogły mieć wpływ piątkowe, mało korzystne dane z USA oraz neutralna postawa amerykańskiego banku centralnego. W opublikowanym wczoraj artykule John Williams – szef Fed w San Francisco – nie dał nadziei na szybką podwyżkę stóp procentowych. Deprecjacja dolara może się jednak okazać chwilowa, ponieważ kondycja amerykańskiej gospodarki wydaje się być inwestorom pewniejsza, niż narażona na wpływ Brexitu gospodarka Strefy Euro. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,12 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Pozycja obroniona
Opublikowane dziś dane dotyczące handlu zagranicznego Strefy Euro okazały się być lepsze od prognozowanych. Natomiast niemiecki indeks ZEW, obrazujący nastroje panujące wśród inwestorów, choć był słabszy od oczekiwań, to w porównaniu do zeszłego miesiąca okazał się korzystny. Takie czynniki osłabiły nieco notowania złotego. Interesujące dla tej pary walutowej mogą się okazać zaplanowane na czwartek odczyty wyników sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej w Polsce. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,27 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty, kurs euro
Źródło: bankier.pl

Problemy USD wspierają złotówkę
Oddalająca się perspektywa zacieśnienia polityki pieniężnej Fed nie działa korzystnie na dolara, który traci również względem  PLN. Dziś inwestorzy poznali wskaźniki inflacji bazowej zarówno dla Polski, jak i USA, które w ujęciu rocznym w obu przypadkach okazały się słabsze od prognozowanych. Nie wpłynęły one jednak silnie na relację w tej parze, w związku z czym złotówka nadal korzysta z wyprzedawania dolara, a jego średnia wartość wyniosła dziś 3,77 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złotówka
Źródło: bankier.pl

Frank w górę
Brak wyraźnych impulsów w parze CHF/PLN sprawia, że dzisiejsza pozycja złotówki jest przede wszystkim echem zmniejszonego ryzyka, związanego z nowym projektem propozycji ustawy frankowej. Złotówka nadal pozostaje walutą wrażliwą na czynniki lokalne, dlatego ważne dla jej notowań mogą okazać się czwartkowe odczyty krajowych danych. Obecne wyciszenie emocji sprzyja frankowi szwajcarskiemu, który zaczął odzyskiwać siłę i dziś umocnił się osiągając średnią wartość 3,92 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Funt obojętny na odczyty
Dzisiejsze odczyty wskaźnika inflacji CPI  w Wielkiej Brytanii, choć okazały się korzystne dla funta, to nie zdołały wpłynąć na spadek wartości waluty, w której odbicie inwestorzy nie wierzą. Takie dane mogą jednak w przyszłości zmniejszyć presję ciążącą na Banku Anglii odnośnie dalszego luzowania polityki pieniężnej, co pozwoliłoby dać wytchnienie narażonej na silną deprecjację walucie. Dziś średni kurs funta wyniósł 4,91 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
16.08.2016
Katarzyna Orawczak