Komentarz walutowy 18.10.2016

Wtorkowa sesja okazała się kojąca dla polskiej waluty. Uspokojenie to wynika z wygasającej siły tematu podwyżki stóp procentowych w USA. Dalsza deprecjacja złotego w najbliższym czasie nie jest jednak wykluczona.

 

 

Koniec odcinania kuponów

Powolny wzrost produkcji przemysłowej oraz niekorzystny odczyt indeksu NY Empire State nie zdołały wpłynąć na notowania dolara. Przyczyn wyhamowania, ostatnio odnotowanej tendencji wzrostowej tej waluty,  należy upatrywać w wyciszeniu atmosfery wokół stóp procentowych. Rynek nie zmienił postawy i wciąż spodziewa się podwyżek, jednak możliwości generowania profitów z tego tytułu po woli się wyczerpują. Wczorajsza wypowiedź szefa Fed z Nowego Jorku nie spotkała się z reakcją rynku, ponieważ nie było jednoznacznego sygnału mówiącego o tym, że Rezerwa Federalna zdecyduje się zacieśnić politykę przed końcem roku. Średnia wartość euro wyniosła dziś 1,09 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Rynek pracy rozczarował

Uspokojenie globalnych nastrojów w związku z sytuacją w USA pozwala nabrać nieco dystansu polskiej walucie, która traciła w ostatnim czasie w związku z utrzymującą się perspektywą zacieśnienia polityki monetarnej ze strony Fed. Podczas dzisiejszej sesji GUS opublikował dane o sytuacji na polskim rynku pracy. Według przedstawionego raportu przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie nieznacznie wzrosło lecz dynamika nie była tak silna, jak się tego spodziewano i w porównaniu z ubiegłym miesiącem – spowolniła. Nie wsparło to złotego i średnia wartość euro wyniosła dziś 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Dolar zwalnia

Amerykańska waluta odnotowała dziś korektę wzrostowej tendencji. Dolar widocznie tracił swoją siłę napędową związaną z oczekiwaniami względem Fed, a dzisiejsze odczyty z USA wbrew prognozom, nie wsparły tego przekonania. Inflacja konsumencka w USA spowolniła i przy prognozach 0,2% wyniosła 0,1%.Nie najlepsze dane z polskiego rynku pracy nie zdołały jednak podtrzymać tego trendu. W związku z powyższym średni kurs dolara osiągnął dziś poziom 3,93 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Silne wpływy

Na zmniejszeniu się awersji do ryzyka skorzystał dziś złoty w parze z frankiem.  Szwajcarska waluta ustabilizowała się z korzyścią dla złotego. Nie było również natychmiastowej reakcji na słabsze odczyty o polskim rynku pracy, co pokazuje, że kurs tej pary silnie związany jest z globalnymi nastrojami. Wśród nich prym wiodą informacje z USA odnośnie dalszych decyzji Fed oraz wyborów prezydenckich. Nie bez znaczenia pozostają także niepokoje wywoływane Brexitem oraz czwartkowe posiedzenie ECB w sprawie stóp procentowych. Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,96 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank szwajcarski, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmienność nastrojów

Dzisiejszy dzień przyniósł dane o inflacji w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik inflacji bazowej CPI za wrzesień okazał się lepszy od prognoz, natomiast w przypadku PPI nie było zmian w porównaniu z ubiegłym miesiącem, co mogło być zaskoczeniem dla inwestorów. Mimo to, dane nie powinny przyczynić się do ruchu ze strony BoE, co będzie działać z korzyścią dla funta, który wciąż pozostaje silnie związany z obawami dotyczącymi tzw. twardego Brexitu. Rynek zareagował jednak optymistycznie na słowa specjalisty prawa rządowego Williama Eadie’go, który stwierdził że Brexit może potrzebować zgody parlamentu brytyjskiego. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,82 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
18.10.2016
Katarzyna Orawczak