Komentarz walutowy 19.09.2016

Dyskusje wokół środowego posiedzenia FOMC nie wygasają. Mimo, że rynek nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych we wrześniu, to późniejsza wypowiedź prezes Fed podczas konferencji, może stać się zapowiedzią grudniowego zacieśniania polityki pieniężnej. Złoty nadal pozostaje pod silnym wpływem globalnych nastrojów, jednak dziś równie ważne okazały się dla niego krajowe dane.

 

Byle do środy

Opublikowane na koniec tygodnia wyniki bazowej inflacji CPI, które w ujęciu rocznym wzrosły w sierpniu do poziomu 2,3% zaowocowały aprecjacją dolara. Dziś relacja w parze EUR/USD została ustabilizowana i mało prawdopodobne, aby przed środowym posiedzeniem FOMC miało się wiele zmienić. Chociaż perspektywa wrześniowych podwyżek stóp procentowych znacznie osłabła, to inwestorzy z uwagą będą śledzić słowa Janet Yellen na konferencji po ogłoszeniu decyzji, licząc na sygnał odnośnie ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed w grudniu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro
Źródło: bankier.pl

Silne dane z Polski

Opublikowany dziś bilans płatniczy w Strefie Euro wypadł znacznie poniżej prognoz, co odzwierciedliło się spadkiem notowań europejskiej waluty wobec złotego, który dodatkowo po południu został wzmocniony bardzo dobrymi danymi z kraju. Produkcja przemysłowa, przy prognozach 5,8%, wzrosła do 7,5%. Natomiast oczekiwany na poziomie 4,4% wynik sprzedaży detalicznej zaskoczył osiągając 5,6%. W wyniku takiej koniunktury kurs euro odnotował dziś spadek osiągając średni poziom 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Złoty zyskuje względem dolara

Utrzymująca się wizja grudniowych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, podbudowana dobrymi danymi o inflacji, była barierą utrudniającą wzrost złotego. Dziś jednak została ona przełamana. Wsparciem okazały się silne odczyty odnoszące się do kondycji polskiej gospodarki, które zasugerowały, że lipcowe spowolnienie mogło być jedynie chwilowe. W związku z powyższym średni kurs dolara wyniósł dziś 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Optymistyczne informacje o polskiej gospodarce

Jeszcze na początku dzisiejszej sesji kurs franka szwajcarskiego oscylował wokół wartości 3,93. W godzinach popołudniowych napłynęły jednak zaskakująco dobre dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej, na które największy wpływ miały odczyty przetwórstwa. Lepszy od prognoz okazał się również wynik sprzedaży detalicznej. Pozwoliło to na silną aprecjację złotego, który zyskuje również w związku z oddaloną perspektywą wrześniowych podwyżek stóp procentowych w USA. W efekcie średni kurs franka wyniósł dziś 3,91 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Walka funta

Silny spadek notowań funta, jaki nastąpił w piątek po słowach Kanclerza Skarbu Philipa Hammonda, został dziś unormowany. Z wypowiedzi tej wynikało, że w czasie negocjacji z Unią Europejską w kwestii Brexitu, Wielka Brytania nie będzie się starała ponad wszystko zachować dostępu do rynku UE. Dziś, mimo korzystnych danych z Polski, brytyjska waluta odnotowuje nieznaczną korektę, w wyniku której średni kurs funta wyniósł 5,02 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.09.2016
Katarzyna Orawczak