KALENDARZ
WYBIERZ INTERESUJĄCY CIĘ DZIEŃ

Pn Wt Sr Cz Pt So Nd
 
Newsletter


 

Losowe wpisy

Skąd wziąć pieniądze na własny biznes? [dotacje unijne, crowdfunding i wiele innych możliwości]

Nowy rok, nowy ja. Jedni zaczynają się zdrowo odżywiać, inni planują podróże, a Ty postanowiłeś skończyć z pracą na etacie i rozpocząć działalność na własny rachunek. Pomysł jest, chęci są, Read more
Szwecja, flaga Szwecji, korona szwedzka, SEK, Ekantor.pl

Korona szwedzka – ile kosztuje SEK?

Szwecja powinna mieć euro. Ale nie chce. Korona, jako waluta, odpowiada nie tylko większości obywateli ale również krajowym instytucjom finansowym, mającym większą kontrolę nad gospodarką. Ceną jest jednak zwiększona niestabilność Read more

Komentarz walutowy 19.09.2016


AUTORANALITYK WALUTOWY
Katarzyna Orawczak
Analityk walutowy w firmie Ekantor.pl. Odpowiada za prognozowanie ruchów zachodzących w kursach walut oraz sporządzanie bieżących analiz na podstawie danych makroekonomicznych. Z zaangażowaniem obserwuje i reaguje na sygnały rynku Forex, starając się przewidzieć nadchodzące zmiany. Prywatnie pasjonatka sportu.

Dyskusje wokół środowego posiedzenia FOMC nie wygasają. Mimo, że rynek nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych we wrześniu, to późniejsza wypowiedź prezes Fed podczas konferencji, może stać się zapowiedzią grudniowego zacieśniania polityki pieniężnej. Złoty nadal pozostaje pod silnym wpływem globalnych nastrojów, jednak dziś równie ważne okazały się dla niego krajowe dane.

 

Byle do środy

Opublikowane na koniec tygodnia wyniki bazowej inflacji CPI, które w ujęciu rocznym wzrosły w sierpniu do poziomu 2,3% zaowocowały aprecjacją dolara. Dziś relacja w parze EUR/USD została ustabilizowana i mało prawdopodobne, aby przed środowym posiedzeniem FOMC miało się wiele zmienić. Chociaż perspektywa wrześniowych podwyżek stóp procentowych znacznie osłabła, to inwestorzy z uwagą będą śledzić słowa Janet Yellen na konferencji po ogłoszeniu decyzji, licząc na sygnał odnośnie ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed w grudniu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,11 USD.
EUR/USD

EUR, USD, dolar, euro

Źródło: bankier.pl

Silne dane z Polski

Opublikowany dziś bilans płatniczy w Strefie Euro wypadł znacznie poniżej prognoz, co odzwierciedliło się spadkiem notowań europejskiej waluty wobec złotego, który dodatkowo po południu został wzmocniony bardzo dobrymi danymi z kraju. Produkcja przemysłowa, przy prognozach 5,8%, wzrosła do 7,5%. Natomiast oczekiwany na poziomie 4,4% wynik sprzedaży detalicznej zaskoczył osiągając 5,6%. W wyniku takiej koniunktury kurs euro odnotował dziś spadek osiągając średni poziom 4,29 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty

Źródło: bankier.pl

Złoty zyskuje względem dolara

Utrzymująca się wizja grudniowych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, podbudowana dobrymi danymi o inflacji, była barierą utrudniającą wzrost złotego. Dziś jednak została ona przełamana. Wsparciem okazały się silne odczyty odnoszące się do kondycji polskiej gospodarki, które zasugerowały, że lipcowe spowolnienie mogło być jedynie chwilowe. W związku z powyższym średni kurs dolara wyniósł dziś 3,84 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty

Źródło: bankier.pl

Optymistyczne informacje o polskiej gospodarce

Jeszcze na początku dzisiejszej sesji kurs franka szwajcarskiego oscylował wokół wartości 3,93. W godzinach popołudniowych napłynęły jednak zaskakująco dobre dane na temat dynamiki produkcji przemysłowej, na które największy wpływ miały odczyty przetwórstwa. Lepszy od prognoz okazał się również wynik sprzedaży detalicznej. Pozwoliło to na silną aprecjację złotego, który zyskuje również w związku z oddaloną perspektywą wrześniowych podwyżek stóp procentowych w USA. W efekcie średni kurs franka wyniósł dziś 3,91 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty

Źródło: bankier.pl

Walka funta

Silny spadek notowań funta, jaki nastąpił w piątek po słowach Kanclerza Skarbu Philipa Hammonda, został dziś unormowany. Z wypowiedzi tej wynikało, że w czasie negocjacji z Unią Europejską w kwestii Brexitu, Wielka Brytania nie będzie się starała ponad wszystko zachować dostępu do rynku UE. Dziś, mimo korzystnych danych z Polski, brytyjska waluta odnotowuje nieznaczną korektę, w wyniku której średni kurs funta wyniósł 5,02 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty

Źródło: bankier.pl


cele informacyjne komentarz walutowy

19.09.2016 15:27
Autor: Katarzyna Orawczak Analityk walutowy
Udostępnij:


Tagi: , , , 
 
 1. Jolanta
  10.11.2017
  Jak zwykle szybki przelew i dobry kurs w porównaniu do bankowego.Polecam!!!
 2. Robert
  08.10.2017
  potrzebowałem bardzo szybko walutę. Ekantor stanął na wysokości zadania i po paru minutach miałem na koncie potrzebne pieniądze. Bardzo polecam bo i szybko i kurs dobry.
 3. Piotrek
  06.11.2016
  Zleciłem dwie transakcje w jeden dzień, w obu przypadkach czas realizacji poniżej godziny. Polecam!
 4. Zwi3b3l
  15.09.2016
  Przelewy ze zleconych transakcji dochodzą szybko, a przede wszystkim zawsze.Kursy o wiele lepsze niz w tradycyjnym kantorze o kursach bankowych nie wspominając. Polecam, jeszcze się nie zawiodłem ;)
 5. Aga
  07.10.2016
  Potrzebowałam szybkiej wymiany będąc za granicą, uzyskałam natychmiastową pomoc za co wielkie dzięki i bardzo polecam!
 6. Robert
  02.11.2016
  Polecam dokonywanie transakcji wymiany walut z firma ekantor.pl. Operacje przeprowadzane sa szybko i bez zwloki. Korzystajcie !!