Komentarz walutowy 21.03.2016

Poniedziałkowa sesja należało do jednej ze spokojniejszych na rynku walutowym. Nie odnotowano istotnych zmian na parach złotówkowych. Kurs euro również był dziś relatywnie stabilny i poruszał się w wąskim kanale wahań.

Spokojny dzień na głównej parze walutowej

Dzisiejsza sesja głównej pary walutowej charakteryzowała się małą zmiennością. Podjęta w ubiegłym tygodniu przez Fed decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie wpłynęła na dolara tak mocno, jak informacja o tym, że na 2016 rok amerykański bank planuje dwie, a nie cztery podwyżki. Oprócz tych wydarzeń na decyzje inwestorów wpływają również ruchy na rynku surowców. Wycena ropy po wielu tygodniach zaczęła iść w górę i mimo wahań jej średni kurs utrzymuje się w okolicy 40 dolarów za baryłkę. Kalendarium makroekonomiczne dziś nie rozpieszcza, jedyne na co warto zwrócić uwagę to wartość sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA, którą poznamy w dalszej części sesji. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,12 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: binzes.pl

Spowolnienie aprecjacji złotego

Złoty kontynuował dziś umocnienie względem euro, które trwa nieprzerwanie od połowy stycznia. Siła naszej waluty powoli wygasa i prawdopodobnie już niedługo nastąpi zmiana kierunku trendu. Rejon, w jakim poruszał się dotychczas kurs EUR/PLN wskazuje na możliwość korekty. Brak ważniejszych danych makro z lokalnej gospodarki skazuje złotego na zależność od czynników ogólnoświatowych. Dziś średni kurs wspólnej waluty wyniósł 4,25 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Rynek rozważ dwa terminy podwyżki w USA

Dzisiejsze wystąpienie jednego z przedstawicieli Fed – Johna Williamsa – na pewno zadowoliło wielu inwestorów. W swojej wypowiedzi wymienił on dwa prawdopodobne terminy podwyżek stóp procentowych. Podkreślił, że jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem – zapewne miał na myśli zgodność danych makro z planem inflacyjnym – Fed podniesie stopy procentowe w kwietniu, albo w czerwcu. Początkowo ta informacja umocniła dolara do poziomu 3,78. Nie trwało to niestety długo. Średni kurs USD podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,77 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: biznes.pl

Stabilny kurs franka

Najbardziej niezdecydowana w swoich notowaniach była dziś para CHF/PLN. Obserwowaliśmy dziś silne wahania, aczkolwiek w wąskim przedziale. Wokół ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych krąży coraz więcej nieprzychylnych opinii. Obiecana w kampanii prezydenckiej pomoc frankowiczom może być trudna do zrealizowania, ponieważ coraz częściej pojawia się argument o destabilizacji sektora bankowego w sytuacji, gdy doszłoby do przewalutowania kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia kredytów. Średni kurs franka podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,89 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

W oczekiwaniu na dane o inflacji

Złoty pogłębił swoją przewagę nad funtem. W najbliższych dniach nasza waluta podejmie kolejną próbę zejścia poniżej wartości 5,41 chyba, że jutrzejsze dane makro z Wielkiej Brytanii okażą się leprze od prognozowanych. Najistotniejszy dla kursu GBP/PLN będzie poziom inflacji producenckiej, który poznamy przed południem. Dziś średni kurs funta brytyjskiego wyniósł 5,43 PLN.

GBP/PLN

średni kurs funta w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

21.03.2016
Trześniowski