Chat with us, powered by LiveChat

Komentarz walutowy 21.03.2016

Poniedziałkowa sesja należało do jednej ze spokojniejszych na rynku walutowym. Nie odnotowano istotnych zmian na parach złotówkowych. Kurs euro również był dziś relatywnie stabilny i poruszał się w wąskim kanale wahań.

Spokojny dzień na głównej parze walutowej

Dzisiejsza sesja głównej pary walutowej charakteryzowała się małą zmiennością. Podjęta w ubiegłym tygodniu przez Fed decyzja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie wpłynęła na dolara tak mocno, jak informacja o tym, że na 2016 rok amerykański bank planuje dwie, a nie cztery podwyżki. Oprócz tych wydarzeń na decyzje inwestorów wpływają również ruchy na rynku surowców. Wycena ropy po wielu tygodniach zaczęła iść w górę i mimo wahań jej średni kurs utrzymuje się w okolicy 40 dolarów za baryłkę. Kalendarium makroekonomiczne dziś nie rozpieszcza, jedyne na co warto zwrócić uwagę to wartość sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA, którą poznamy w dalszej części sesji. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 1,12 USD.

EUR/USD

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: binzes.pl

Spowolnienie aprecjacji złotego

Złoty kontynuował dziś umocnienie względem euro, które trwa nieprzerwanie od połowy stycznia. Siła naszej waluty powoli wygasa i prawdopodobnie już niedługo nastąpi zmiana kierunku trendu. Rejon, w jakim poruszał się dotychczas kurs EUR/PLN wskazuje na możliwość korekty. Brak ważniejszych danych makro z lokalnej gospodarki skazuje złotego na zależność od czynników ogólnoświatowych. Dziś średni kurs wspólnej waluty wyniósł 4,25 PLN.

EUR/PLN

średni kurs euro w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

Rynek rozważ dwa terminy podwyżki w USA

Dzisiejsze wystąpienie jednego z przedstawicieli Fed – Johna Williamsa – na pewno zadowoliło wielu inwestorów. W swojej wypowiedzi wymienił on dwa prawdopodobne terminy podwyżek stóp procentowych. Podkreślił, że jeśli wszystko będzie szło zgodnie z planem – zapewne miał na myśli zgodność danych makro z planem inflacyjnym – Fed podniesie stopy procentowe w kwietniu, albo w czerwcu. Początkowo ta informacja umocniła dolara do poziomu 3,78. Nie trwało to niestety długo. Średni kurs USD podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,77 PLN.

USD/PLN

średni kurs dolara w kantorze internetowym

Źródło: biznes.pl

Stabilny kurs franka

Najbardziej niezdecydowana w swoich notowaniach była dziś para CHF/PLN. Obserwowaliśmy dziś silne wahania, aczkolwiek w wąskim przedziale. Wokół ustawy o przewalutowaniu kredytów walutowych krąży coraz więcej nieprzychylnych opinii. Obiecana w kampanii prezydenckiej pomoc frankowiczom może być trudna do zrealizowania, ponieważ coraz częściej pojawia się argument o destabilizacji sektora bankowego w sytuacji, gdy doszłoby do przewalutowania kredytów po kursie z dnia zaciągnięcia kredytów. Średni kurs franka podczas dzisiejszej sesji wyniósł 3,89 PLN.

CHF/PLN

dzisiejsze nototwania franka szwajcarskiego

Źródło: biznes.pl

W oczekiwaniu na dane o inflacji

Złoty pogłębił swoją przewagę nad funtem. W najbliższych dniach nasza waluta podejmie kolejną próbę zejścia poniżej wartości 5,41 chyba, że jutrzejsze dane makro z Wielkiej Brytanii okażą się leprze od prognozowanych. Najistotniejszy dla kursu GBP/PLN będzie poziom inflacji producenckiej, który poznamy przed południem. Dziś średni kurs funta brytyjskiego wyniósł 5,43 PLN.

GBP/PLN

średni kurs funta w ekantor.pl

Źródło: biznes.pl

21.03.2016
Aniela Agopsowicz