Komentarz walutowy 27.10.2016

Największym zwycięzcą czwartkowej sesji wydaje się być funt brytyjski, który umocnił się wobec złotego dzięki lepszej od oczekiwań publikacji PKB. Nasza waluta w dalszym ciągu pozostaje pod wpływem czynników ogólnoświatowych.

Nieznaczne umocnienie dolara

Inwestorzy zainteresowani główną para walutową w ostatnim czasie mają do obserwacji bardzo dużo czynników, które w pośredni lub bezpośredni sposób wpływają na jej kurs. Podczas dzisiejszej sesji dolar umocnił się wobec euro do poziomu 1,09. Możemy to zawdzięczać dobrym danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż nowych domów wzrosła we wrześniu do 593 tys. Dziś poznamy jeszcze wstępne odczyty o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które również mogą mieć znaczenie dla pary EUR/USD. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 1,09 USD.

EUR/USD

eurusd

Źródło: bankier.pl

Złoty pod wpływem czynników ogólnoświatowych

Dzisiejsza sesja przyniosła lekkie osłabienie złotego wobec euro. Kurs dotarł do poziomu 4,33. Nie jest to duża zmiana, jednak potwierdza przeświadczenie, że to nie jest najlepszy czas PLN. Brak ważniejszych publikacji makro z kraju powoduje, że nasza waluta pozostaje pod wpływem czynników ogólnoświatowych, zwłaszcza tych napływających zza oceanu. Średni kurs euro wyniósł dziś 4,33 PLN.

EUR/PLN

eurpln

Źródło: bankier.pl

Wahania na parze USD/PLN

Zmienność notowań pary USD/PLN podczas dzisiejszej sesji była dość duża. Największe wahania dało się zaobserwować przed południem. Kolejnych należy się spodziewać w drugiej części dnia, gdy poznamy kolejne dane makro dotyczące amerykańskiej gospodarki. Wobec oczekiwanej podwyżki stóp procentowych, która wg prognoz ma nastąpić jeszcze w tym roku każdy opublikowany wskaźnik może być wartościowy. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,96 PLN.

USD/PLN

kurs usdpln

Źródło: bankier.pl

Frank lekko powyżej 4,00

Dzisiejsza sesja nie była łaskawa dla złotego na parze z frankiem. Podczas gdy wczoraj mogliśmy zaobserwować spadek do poziomu 3,96, dziś został przebity poziom 4,00. Zmienność na parze CHF/PLN jest duża ze względu na kilka czynników, zarówno tych ogólnoświatowych, jak i lokalnych. W kraju dyskusje dotyczące pomocy dla frankowiczów nie słabną, a rozwiązanie ich problemów raczej prędko nie nastąpi. Dodatkowa niepewność, co do polityki monetarnej USA oraz UE wpływa negatywnie na franka, dlatego należy się oswoić z widokiem kursu CHF w okolicy 4 zł. Dzisiejszy średni kurs szwajcarskiej waluty wyniósł 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs chfpln

Źródło: bankier.pl

Dane o PKB umocniły funta

Dzisiejsza sesja przyniosła umocnienie funta na parze ze złotym. Publikacja danych dotyczących PKB Wielkiej Brytanii wypadła lepiej od oczekiwań. W ujęciu rocznym jego wartość wyniosła 2,3 proc., natomiast kwartalnym 0,5proc. Te informacje spowodowały wzrost wartości GBP do poziomu 4,86 PLN. Inwestorzy w sposób szczególny czekali na te dane, ponieważ w przyszłym tygodniu Bank Anglii ma podjąć decyzję w sprawie stóp procentowych. Wydaje się jednak, że w obecnej sytuacji nawet dobre odczyty mogą nie mieć znaczenia. Średni kurs funta wyniósł dziś 3,85 PLN.

GBP/PLN

kurs gbppln

Źródło: bankier.pl

27.10.2016
Katarzyna Orawczak