Korekta kursu złotego. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 31.07-4.08.2023

Inflacja konsumencka w czerwcu 2023 roku wyniosła 11,5% w ujęciu rocznym. Pocieszający jest fakt, że ceny w stosunku do minionego miesiąca pozostały bez zmian.

Wiceminister finansów twierdzi, że we wrześniu czeka nas spadek inflacji poniżej 10%. Zaś minister rozwoju i technologii twierdzi, że obniżka stóp procentowych o pół procent jest w tym roku realnym rozwiązaniem.

25 punktów bazowych – o tyle wzrosła referencyjna stopa procentowa Banku Anglii. Oznacza to, że stopy procentowe na Wyspach są najwyższe od ponad 15 lat! I chociaż decyzja zapadła stosunkiem głosów 6 do 3, była zgodna z rynkowym konsensusem.
W minionym tygodniu pozyskaliśmy wiedzę o finalnym PMI dla usług w kluczowych gospodarkach europejskich. I tak np. w Niemczech aktywność sektora usługowego spadła z ponad 54 pkt. do zaledwie 52,3. Spadki aktywności sektora usług widać również w Wielkiej Brytanii i całej Strefie Euro.

Zmiany aktywności sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych, czyli indeks ISM delikatnie się podniósł, ale nadal jest na poziomie niższym niż na początku roku (obecnie 46,4 wobec 47,4 w styczniu). Nieco gorzej wygląda – odgrywający większe znaczenie za oceanem – ISM dla usług, który w lipcu spada z 53,9 na zaledwie 52,7.

Eurodolar się pokruszył

Tydzień rozpoczęliśmy na kursie w okolicach 1,1. Eurodolar nurkuje w stosunku do tego, co widzieliśmy w połowie lipca. W tygodniu pomiędzy lipcem a sierpniem bieżących wakacji mamy do czynienia z wahaniem eurodolara z 1,1 na 1,09, zaś finalnie zamykamy tydzień w parze EUR/USD na średnim kursie na poziomie 1,09.

EUR/USD

eur-usd- komentarz walutowy ekantor
źródło: Bankier.pl

Zawirowania na pierwszym planie

Poniedziałek otworzył się spokojnie na kursie 4,39 w parze euro-złoty. Jednak już we wtorek cena europejskiej waluty skoczyła do 4,44 zł. Reszta tygodnia była powrotem z długoterminowego dna w tej parze. Także w pierwszy piątek sierpnia wczesnym popołudniem, bez szczególnego zaskoczenia, średni kurs w parze EUR/PLN kształtuje się na poziomie 4,42.

EUR/PLN

źródło: Bankier.pl

Drożej, ale nadal bezpiecznie

Od 17 lipca obserwujemy trend rosnący w parze USD/PLN. Dolar drożeje, chociaż nie są to podwyżki szczególnie bolesne (zwłaszcza wziąwszy pod uwagę lipcowy szczyt na poziomie 4,11). Mijający tydzień wywindował cenę dolara na poziom prawie 4,1 we czwartek, dziś zaś stopujemy na lokalnym, dobrym kursie, który każe za jednego dolara płacić średnio 4,03 złotego.

USD/PLN

źródło: Bankier.pl

Nudny frank

Frank szwajcarski tydzień rozpoczął w lokalnym dołku, czyli poniżej granicy 4,6. Górka w parze ze złotym nastąpiła we czwartek, czyli niedługo po publikacji danych dotyczących inflacji w kraju nad Jeziorem Genewskim. Wzrost cen towarów i usług konsumenckich w Szwajcarii osiadł na poziomie 1,6% w siódmym miesiącu tego roku. a pierwszy, jeszcze niepełny tydzień sierpnia kończymy średnim kursem w parze frank-złoty na poziomie 4,61.

CHF/PLN

źródło: Bankier.pl

Znacznie tańsze wakacje od 2022 roku

Początek sierpnia ubiegłego roku otwieraliśmy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,59, ale prawdziwa drożyzna zaczęła się dopiero pod koniec sierpnia, kiedy kurs skoczył do lokalnych rekordów, czyli w okolice 5,65 złotego za jednego funta. Mijający tydzień nie obfitował w szczególnie istotne dane makro z Wysp. Jedyną naprawdę istotną informacją były dane o podniesieniu stóp procentowych na Wyspach. Piątek w parze GBP/PLN zamykamy średnim kursem na poziomie 5,14.

GBP/PLN

źródło: Bankier.pl
04.08.2023
Ekantor.pl