Łagodne wejście w zimę. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 21-25.11.2022 roku

Nienajgorsze (jak na recesję) nastroje w przemyśle i usługach, drzemiący dolar, początek nietypowego Mundialu i wzmożona aktywność banków centralnych.

W listopadzie konsumenci w Polsce czują się nieco lepiej niż w październiku. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł o 1,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Jak podał GUS najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju. Nieco gorzej wygląda sytuacja w produkcji sprzedanej przemysłu, bo tu w listopadzie notujemy spadek do zaledwie 6,8% wobec 9,8% notowanych w październiku. Najgorsze informacje płyną z „Raportu o Biedzie w Polsce 2022”, w którym czytamy, że obecnie w skrajnym ubóstwie w Polsce żyje 1,6 miliona mieszkańców naszego kraju. Sytuacji nie poprawia nadal rosnąca inflacja.

W tym tygodniu opublikowano wstępne wyniki indeksów PMI dla przemysłu i usług. W Strefie Euro nieco podniosły się nastroje w przemyśle (z 46,4 na 47,3), w usługach sytuacja wygląda dokładnie tak samo jak przed miesiącem. Identycznie jak w ubiegłym miesiącu wygląda również indeks PMI dla przemysłu i usług na Wyspach. W największej europejskiej gospodarce PMI dla przemysłu rośnie, dla usług minimalnie spada. Za oceanem zarówno przemysł jak i usługi zaliczają spadki, z tym, że ten w przemyśle wygląda na boleśniejszy (z 50,4 na 47,6). W USA przybywa też osób, które po raz pierwszy złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych (z 222 na 240 tys.). Jednak na siłę amerykańskiej waluty jak zwykle największy wpływ ma opinia i nastrój Rezerwy Federalnej oraz siła amerykańskiej gospodarki.

W Turcji trwają monetarne eksperymenty, które jak już wcześniej było widać nie hamują sięgającej prawie 80% inflacji. We czwartek Bank Centralny Republiki Tureckiej obniżył stopę referencyjną o 150 punktów bazowych. Jednocześnie kierownictwo banku poinformowało, że zamierza zakończyć cykl obniżek. Turecki pomysł na finanse przestał dziwić już nawet analityków, którzy spodziewali się właśnie takiej podwyżki, jaka nastąpiła.

Euro otrząsa się ze słabości

Ostatni raz o bardzo znaczącej słabości eurodolara mówiliśmy na początku listopada. W pierwszy weekend tego miesiąca euro zaczęło umacniać swoją pozycję wobec dolara. W mijającym tygodniu obserwowaliśmy skok od 1,02 w poniedziałek do 1,04 w czwartkowy wczesny ranek. W piątek 25 listopada eurodolara wyceniamy średnio na 1,04.

EUR/USD

eur-usd-kursy walu-komentarz walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

4 grosze przestrzeni

Wartość europejskiej waluty wahała się od początku tygodnia. Po porannej zwyżce we czwartek średni kurs euro spadł po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego dowiedzieliśmy się, że podnoszenie stóp procentowych musi być kontynuowane. Finalnie tydzień kończymy bez niespodzianek w parze EUR/PLN i w ostatni piątek listopada za jedno euro płacimy średnio 4,69 złotego.

EUR/PLN

eur-pln-kursy walu-komentarz walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Nadal wyżej niż przed rokiem

Słabe dane z amerykańskiego rynku nie dają dolarowi argumentów do wzrostów. Amerykańska waluta przestała „rosnąć” w siłę już w poniedziałek przed południem. Największy spadek dolar zaliczył między środowym południem a czwartkowym porankiem. Dziś średni kurs w parze USD/PLN kształtuje się na poziomie 4,50.

USD/PLN

usd-pln-kursy walu-komentarz walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Status qou

Wobec ubiegłotygodniowych informacji z rynków w zasadzie frank nie miał wiele powodów, by drastycznie wobec złotówki podrożeć. Jedyny poważniejszy wzrost wartości szwajcarskiej waluty widoczny był we wtorkowe popołudnie. W ostatni piątek listopada frank jest nieznacznie droższy niż na początku miesiąca i kosztuje średnio 4,77 złotego.

CHF/PLN

chf-pln-kursy walu-komentarz walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl

Powrót do sytuacji z początku miesiąca

Różnica w cenie funta brytyjskiego w ciągu ostatniego tygodnia zmieniła się na niekorzyść polskiej waluty o 6 groszy. Powrót do średniego kursu sprzed tygodnia był bliski tylko w środę. Dziś za jednego funta brytyjskiego płacimy średnio 5,44 złotego.

GBP/PLN

gbp-pln-kursy walu-komentarz walutowy-ekantor pl
źródło: Bankier.pl
25.11.2022
Ekantor.pl