Lekka niepewność nie psuje nastrojów. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 18-22.11.2019

Według danych GUS w Polsce w październiku ponownie spadła liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. To już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy wyniki zatrudnienia są słabsze od spodziewanych.

Indeksy PMI dla przemysłu w Strefie Euro nie odbiegły zasadniczo od oczekiwań. Jednak średnia w Eurolandzie nadal jest wyższa od wyniku gospodarki niemieckiej.

W Wielkiej Brytanii „na spokojnie” rozpoczęła się kampania, której początkiem była telewizyjna debata Boris Johnson – Jeremy Corbyn. Nie padło na niej ani jedno słowo, którego brytyjscy wyborcy by wcześniej nie usłyszeli, a to zapowiada raczej nieciekawą kampanię.

W USA tymczasem prawdopodobnie wstrzymane zostanie nałożenie planowanych ceł na towary z Chin. Pogłoska ta zakłada nawet pesymistyczny scenariusz w ramach którego nie dojdzie do finalizacji umowy handlowej przed 15 grudnia. Mieszane informacje z frontu USA-Chiny nieco zwiększają niepewność rynków, jednak do dramatów jeszcze daleko.

Bez rewelacji

Opublikowany w tym tygodniu protokół z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego nie napawa optymizmem. Słaba gospodarka i brak oznak na poprawę nie winduje euro wysoko względem dolara. Jednak warto zaznaczyć nieco lepsze niż ostatnio PMI dla przemysłu w Strefie Euro. Dziś średni kurs EUR/USD wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD kursy walut_ekantor pl_ kantor internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Stabilne euro

Po burzliwym tygodniu, od poniedziałku euro kosztowało nieco więcej niż w ubiegły piątek. W środę kurs się ustabilizował i nawet dane PMI dla przemysłu w Eurolandzie nie zmieniły zasadniczo nastrojów w parze EUR/PLN. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech nadal słaby, a we Francji ciągle obserwujemy tendencję wzrostową. Finalnie dziś kurs w parze EUR/PLN ukształtował się na poziomie 4,29.

EUR/PLN

eur pln kursy walut_ekantor pl_ kantor internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Dolar nie zaskakuje

Brak przełomu po publikacji danych makro z USA nie może wpływać na sytuację w parze USD/PLN, podobnie jak dane GUS o zatrudnieniu w Polsce czy całkiem niezłe dane dotyczące polskiej produkcji przemysłowej. W perspektywie ostatnich trzech miesięcy można powiedzieć, że dolar jest tani. Dziś kurs USD/PLN wyniósł 3,88.

USD/PLN

USD PLN kursy walut_ekantor pl_ kantor internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Na zachodzie bez zmian

Szwajcarska produkcja przemysłowa wygląda nieźle i w zasadzie nie ma przyczyny, dla której frank miałby kosztować znacząco więcej niż 3,9. Po notowanych z końcem ubiegłego miesiąca przecenach, dziś kurs w parze CHF/PLN wyniósł 3,90.

CHF/PLN

CHF PLN kursy walut_ekantor pl_ kantor internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl

Funt praktycznie na piątkę

Funt konsekwentnie, ale powoli pnie się w górę. W tle początek kampanii na Wyspach, a w danych makro widać lekki spadek zarówno w aktywności sektora przemysłowego, jak i usługowego. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,99.

GBP/PLN

GBP PLN kursy walut_ekantor pl_ kantor internetowy_wymiana walut online
źródło: Bankier.pl
22.11.2019
Ekantor.pl