Nad kreską tu i tam. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 20-24.02.2023

Zapowiedzi podwyżek stóp procentowych za oceanem poprawiają pozycję dolara i złotówki, co z pozostałymi walutami pod koniec lutego?

W styczniu sprzedaż detaliczna w Polsce spadła o 23,1% w porównaniu z grudniem 2022 roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Z jednej strony to na pewno poświąteczne oszczędności, z drugiej efekt boleśnie przedłużającej się i wysokiej inflacji. Najbardziej obniżoną sprzedaż poczuły stacje paliw, wyspecjalizowane księgarnie i saloniki prasowe, a także dealerzy samochodowi. Więcej kupowaliśmy w porównaniu z ubiegłym rokiem odzieży, butów, leków czy mebli. Powoli rusza produkcja budowlano-montażowa, która ma za sobą chudy grudzień (-0,8% spadku rok do roku). W styczniu ten sektor „wychodzi ponad kreskę”, ale nieznacznie, bo tylko 2,4% rok do roku, a przypomnijmy, że na początku ubiegłego roku poziom ten był o ponad 18% wyższy.

W Strefie Euro nie odpuszcza inflacja bazowa, która przyspieszyła do 5,3% w styczniu, wobec 5,2% w grudniu 2022 roku. Jeśli spojrzeć na cały Stary Kontynent zdecydowanym liderem w wysokości inflacji są nadal Węgry, na drugim biegunie znajduje się Luksemburg z inflacją HICP na poziomie 5,8%. W Niemczech mimo wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych o 9,2%, nastroje w gospodarce nie są najgorsze, co widać chociażby po Indeksie ZEW obrazującym nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Już drugi miesiąc z rzędu Indeks instytutu ZEW wychyla się ponad zero, co może cieszyć po dziesięciu miesiącach na minusie w 2022 roku.

Wstępne wyniki indeksu PMI dla przemysłu i usług za oceanem wyglądają coraz lepiej, do normalności jednak jeszcze sporo brakuje. W ciągu ostatnich dwóch lat najniższą aktywność sektora przemysłowego w Stanach Zjednoczonych odnotowaliśmy w grudniu ubiegłego roku (46,2 pkt.). W lutym ten wynik został poprawiony o niespełna 2 punkty i nadal znacząco odbiega od dobrych wartości, jakie sektor przemysłowy notował w lipcu 2021 czy w kwietniu 2022 roku. Co ważniejsze poprawia się także sytuacja w aktywności sektora usług, który rośnie z 46,8 do 50,5 pkt. Nie zmienia to faktu, że w protokole po posiedzeniu FOMC (Federalnego Komitetu Otwartego Rynku) ten nadal naciska na podwyższanie stóp do ustalonego celu, czyli stałego obniżenia inflacji. Co więcej w całym 2022 gospodarka USA urosła o nieco ponad 2%, podczas gdy w 2021 roku Produkt Krajowy Brutto wzrósł realnie aż o 5,9%.

Lutowe przeceny na eurodolarze

Rezerwa Federalna nie ukrywa, że szykuje się na kolejne podwyżki stóp procentowych, dolar „trzyma się” w odniesieniu do innych walut dość dobrze, co widać także w parze z walutą europejską. Wartość eurodolara spada niezmiennie od początku miesiąca, a ostatni pełny tydzień lutego kończymy średnim kursem w parze EUR/USD na poziomie 1,05.

EUR/USD

eur-usd
źródło: Bankier.pl

Złotówka w lepszej formie

Połowa lutego zdawała się być już nieco nerwowa za sprawą wyjątkowo wysokiej ceny europejskiej waluty. W ostatnim tygodniu napierające euro ustąpiło i pozwoliło złotówce odetchnąć, do czego przyczyniła się też poprawiająca się pozycja dolara. 24 lutego wczesnym popołudniem średni kurs w parze EUR/PN to 4,72.

EUR/PLN

eur-pln
źródło: Bankier.pl

Mocny dolar to i mocniejsza złotówka, ale …

Pod koniec lutego ubiegłego roku za jednego dolara płaciliśmy 4,1 złotego, w rok po rozpoczęciu wojny na Ukrainie jest drożej, ale w kontekście całego roku to i tak akceptowalny dla złotego kurs. Od piątku 17 lutego cena dolara spadła z 4,49 do 4,43 w poniedziałkowy późny wieczór. Później rozpoczęło się pasmo podwyżek, które kończy dziś spowolnienie. Tydzień w parze dolara ze złotym kończy się średnim kursem na poziomie 4,46.

USD/PLN

usd-pln
źródło: Bankier.pl

Bez zbędnych niespodzianek

W porównaniu z „górką” w parze CHF/PLN, z jaką mieliśmy do czynienia w połowie miesiąca, ostatni tydzień rozpoczął się nieco niższym kursem w okolicach 4,8. W tygodniu nie opublikowano żadnych znaczących danych, które mogłyby wpłynąć na osłabienie złotówki, dlatego piątek kończymy w dobrych nastrojach, chociaż nadal pozostając w okolicach najwyższych w tym roku wskazań. Dziś średni kurs w parze CHF/PLN to 4,77

CHF/PLN

chf-pln
źródło: Bankier.pl

Funt oddala się od szczytów

Na Wyspach ogłoszono wyniki eksperymentu z czterodniowym tygodniem pracy (przy takim samym jak wcześniej wynagrodzeniu). Wyniki są dla pracowników pozytywne zdecydowana większość biorących w nim udział firm albo wdraża to rozwiązanie, albo pozostaje w nim na zasadzie eksperymentu. Trudno jeszcze ocenić jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na całą gospodarkę, ale ta na razie ma się całkiem nieźle o czym świadczą wstępne wskaźniki PMI (z 47 na 49,2 dla przemysłu i z 48,7 na 53,3 dla usług). Finalnie ostatni pełny tydzień lutego kończymy średnim kursem w parze GBP/PLN na poziomie 5,36.

GBP/PLN

gbp-pln
źródło: Bankier.pl
24.02.2023
Ekantor.pl