Najwięcej emocji wokół Francji. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 24-28.04.2017)

Ostatnie dni kwietnia to przede wszystkim euforia rynku walutowego wywołana wynikami I tury wyborów we Francji. Emocji nie zabrakło również po drugiej stronie oceanu. W połowie tygodnia Donald Trump przedstawił plan reformy podatkowej. Inwestorzy nie byli zaskoczeni.

 

Echo wyborów

W niedzielę francuscy wyborcy ruszyli do urn, przekazując bilety do drugiej tury wyborów Emmanuelowi Macronowi i Marine Le Pen. Po ogłoszeniu wyników głosowania na głównej parze zapanował optymizm, który pozwolił euro sięgnąć wartości 1,09. Nie zdołały temu przeszkodzić nadzieje, co do reformy podatkowej Donalda Trumpa. Niespodzianek nie było, w dodatku wizja zmian mogła brzmieć dla inwestorów nieco zbyt utopijnie. Dziś średnia wartość euro osiągnęła 1,09.
EUR/USD

Źródło: bankier.pl

 

Zmniejszenie ryzyka

Swój kawałek tortu otrzymał również złoty, która na przestrzeni ostatniego tygodnia umacniał się wobec podstawowych walut – w tym również w parze z euro. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/PLN spadł do wartości 4,21. Zmniejszone szanse na wygraną we Francji eurosceptycznego kandydata poprawiło również nastroje w ECB, chociaż Mario Draghi w trakcie konferencji po spotkaniu w sprawie stóp procentowych, zachował dystans. II tura wyborów odbędzie się już 7. maja. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,21.
EUR/PLN

Źródło: bankier.pl

 

Trump nie pomógł

Choć danych ze Stanów Zjednoczonych w ostatnich dniach nie zabrakło, to dla inwestorów kluczowe były przede wszystkim plany Donalda Trumpa dotyczące – tak głośno zapowiadanej w czasie kampanii wyborczej – reformy podatkowej. W środę nadzieje na zmiany wniosły dolara w górę, ale tuż po prezentacji paliwo do dalszego umacniania wygasło. Wizja prezydenta mogła zostać odebrana przez inwestorów jako zbyt wyidealizowana. W dodatku ostatnie problemy Trumpa z przeforsowaniem zmian w Obamacere powoduje, że rynek zachowuje dystans. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,85.
USD/PLN

Źródło: bankier.pl


Frank szwajcarski słaby

Miniony tydzień to także sforsowanie pozycji franka szwajcarskiego. Kurs CHF/PLN spadł do wartości najniższych od października ubiegłego roku i w kulminacyjnym momencie wyniósł 3,87. Stało się tak na skutek wydarzeń mających miejsce we Francji. Z perspektywy złotego kalendarz danych prezentował się skromnie. Stopa bezrobocia spadła do wartości 8,1%, a wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC wyniósł 167,1. Dziś średnia wartość franka wyniosła … .
CHF/PLN 3,89.

Źródło: bankier.pl

 

Po wzroście, przyszedł czas na spadek

Bez wahań nie odbyło się również w parze GBP/PLN. W ostatnim czasie rynek miał bowiem do czynienia z silną aprecjacją brytyjskiej waluty, wywołaną zapowiedzią przedterminowych wyborów w kraju. Odbędą się one 8. czerwca. Przed weekendem wartość waluty sięgała 5,12 PLN,  natomiast już we wtorek spadła do pozycji 4,94 PLN. Dziś średnia wartość funta wyniosła 4,99.
GBP/PLN

Źródło: bankier.pl

 

28.04.2017
Katarzyna Orawczak