Nowe rozdanie w UE i wojna walutowa zamiast handlowej. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 1-5.07.2019

W tym tygodniu obsadzono najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej. Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego został David Sassoli, szefem Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, a na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska zastąpi Charles Michel. Z punktu widzenia unijnych finansów najważniejszym stanowiskiem jest szef Europejskiego Banku Centralnego, którym została będąca dotychczas sekretarzem generalnym Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Po szczycie G20 pojawiły się pozytywne komentarze na temat wygaszenia wojny handlowej między USA a Chinami. Prezydent Trump wstrzyma nowe cła na produkty z Państwa Środka i rezygnuje z sankcji wobec Huawei. W zamian za to Chiny kupią duże ilości amerykańskich płodów rolnych. Jednak prezydent USA nie kończy docinek w kierunku Chin, oskarżając je oraz kraje europejskie o manipulowanie walutą i pompowanie do gospodarek pieniędzy celem dorównania Stanom Zjednoczonym.

Dolar ma się dobrze

Dolar rozpoczął tydzień od umocnienia i mimo „urlopu” związanego z Dniem Niepodległości aż do publikacji raportu NFP notował wobec najważniejszych walut wzrosty. Europejskiej walucie w utrzymaniu dobrej pozycji wobec dolara nie pomagają dane PMI dla hiszpańskiego i włoskiego przemysłu (spadki do 47,9 i do 48,4). Lepiej wyglądają odczyty z Niemiec i Francji, bo PMI rośnie, jednak w przypadku Niemiec to cały czas wzrost pod kreską, czyli taki oznaczający dalszy spadek aktywności sektora produkcyjnego. Dziś średni kurs EUR/USD wyniósł 1,12.

EUR/USD

EUR-USD-kursy_walut_ekantor_pl_kantor_internetowy_komentarz_walutowy
źródło: Bankier.pl

Spokój na pokładzie

Stopa bezrobocia w Strefie Euro na przyzwoitym poziomie 7,5%, rosnące do 53,6 PMI dla usług w połączeniu z rekordowo niskim bezrobociem w Polsce (5,3%) oraz brakiem zmian wartości stóp procentowych, nie doprowadziły do znaczących zmian w parze EUR/PLN. Dziś średni kurs EUR/PLN to 4,24.

EUR/PLN

EUR-PLN-kursy_walut_ekantor_pl_kantor_internetowy_komentarz_walutowy
źródło: Bankier.pl

Nic nowego

Słabe ISM dla amerykańskiego przemysłu i dane o rozszerzonym w maju deficycie USA nie wystarczyły, by złotówka zyskała argument do umocnienia się, choć jej pozycja w tym tygodniu wobec dolara słabła nieznacznie. Wiele zmienić może raport z amerykańskiego rynku pracy, który jeśli będzie pozytywny, zamknie na jakiś czas szanse Fed na cięcie stóp procentowych i wpłynie na notowanie dolara wobec wszystkich walut, także złotówki. Kurs USD/PLN dziś jest na poziomie 3,78.

USD/PLN

USD-PLN-kursy_walut_ekantor_pl_kantor_internetowy_komentarz_walutowy
źródło: Bankier.pl

Frankowicze śpią spokojniej

Spadający indeks PMI dla szwajcarskiego przemysłu (z 48,6 na 47,7) przy braku innych znaczących danych ze Szwajcarii i niezłej pozycji złotówki nie wpływa znacząco na kurs. Niezależnie jednak od wartości franka, osoby posiadające kredyt w tej walucie bardziej w tym tygodniu zainteresowało uchwaleniu prezydenckiej ustawy frankowej, która zakłada m.in. uelastycznienie pomocy z Funduszu Wsparcia. Dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,81.

CHF/PLN

CHF-PLN-kursy_walut_ekantor_pl_kantor_internetowy_komentarz_walutowy
źródło: Bankier.pl

Funt nadal w dołku

Miesiąc zaczyna się słabym indeksem PMI dla przemysłu – spadek z 49,4 do 48 (wynik najgorszy od 2013 roku), sporym spadkiem PMI dla budowlanki – spadek z 48,6 do 43,1 (najgorszy wyniki od 2009 roku) i spadkiem, choć nie tak bolesnym PMI dla usług (z 51 na 50,2). Sytuację funta dodatkowo osłabił komentarz gubernatora Banku Anglii, który stwierdził, że wojny handlowe wzmacniają skalę zagrożeń na gospodarki i mogą wymagać działań ze strony banku centralnego. To wszystko w połączeniu z wciąż aktualną niepewnością a propos Brexitu sprawia, że funt wobec innych walut, także umocnionej złotówki nadal wygląda słabo. Dziś średni kurs GBP/PLN wyniósł 4,73.

GBP/PLN

GBP-PLN-kursy_walut_ekantor_pl_kantor_internetowy_komentarz_walutowy
źródło: Bankier.pl
05.07.2019
Ekantor.pl