Plany banków centralnych (komentarz walutowy 19.01.2017)

Przemówienie Janet Yellen rzuciło pewne światło na plany Rezerwy Federalnej, jednak wciąż jest ono słabe. Szefowa Fed dostrzega bowiem potrzebę podniesienia stóp, ale w jakim tempie – tego nie zdradziła. Dziś natomiast w tej sprawie decyzję podejmował ECB.

 

Janet Yellen oraz Mario Draghi o polityce pieniężnej

Zaobserwowana wczoraj wieczorem aktywność dolara wynikała ze słów przewodniczącej Fed. Janet Yellen zwróciła uwagę na korzystną sytuację gospodarczą kraju, na którą bank jest gotowy reagować. Kolejne kroki uzależnione będą od danych makroekonomicznych, ale kilka podwyżek w najbliższych 12 miesiącach nie jest wykluczona. Dla głównej pary walutowej wydarzeniem dnia była natomiast konferencja prezesa ECB – Mario Draghiego, który zaznaczył, że niskie stopy utrzymają się jeszcze przez pewien czas. Euro w pierwszej chwili zareagowało spadkiem, który podsycony został solidnymi danymi z USA. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,06.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

 

ECB – decyzja ws stóp procentowych

Rynek nie spodziewa się by ECB miał się w najbliższym czasie zdecydować się na zmiany w sposobie prowadzenia polityki pieniężnej. Z tego powodu dzisiejsza decyzja europejskiego banku o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie nie okazała się być zaskoczeniem. Niemniej perspektywy banku na nadchodzące miesiące nie spotkały się z entuzjazmem inwestorów. Dziś średni kurs EUR/PLN wyniósł 4,36.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Silne dane z USA

Środowe odbicie dolara utrzymuje się w parze z polską waluta. Chociaż słowa Janet Yellen zdołały zwiększyć sentyment do amerykańskiego pieniądza, to wciąż ciąży nad nim niepewność związana z jutrzejszym zaprzysiężeniem Donalda Turmpa. Inwestorzy, po ostatniej wypowiedzi prezydenta-elekta o zbyt silnym dolarze, pozostają ostrożni. Dolar otrzymał natomiast dziś duże wsparcie ze strony danych gospodarczych, wśród których był spadek ilości wniosków dla bezrobotnych oraz znaczny wzrost indeksu Fed z Filadelfii. Pozytywnie zaskoczył również jeden ze wskaźników budowlanych. Dziś średni kurs dolara wyniósł 4,10 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Frank stabilnie

Nie tylko z ogólnoświatowymi nastrojami, ale również z szeregiem krajowych odczytów zmierzył się dziś złoty. Produkcja przemysłowa w ujęciu rok do roku przewyższyła rynkowe oczekiwania i przy prognozach 1,8% wyniosła 2,3%. Polska waluta nie zareagowała jednak na te dane, a kurs CHF/PLN był dziś ustabilizowany i jego średnia wartość wyniosła dziś 4,07 .
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

 

Funt w górę

W trakcie dzisiejszej sesji notowania GBP/PLN ponownie kierują się w stronę północy, sięgając wartości, które funt odnotował tuż po wystąpieniu premier Theresy May w sprawie Brexitu. Chociaż obawy inwestorów mogły uspokoić się po zapewnieniu, że parlament będzie brał udział w procesie opuszczania struktur UE przez Wielką Brytanię, to jednak przekonanie o nadchodzącym rozstaniu ze wspólnotą utrzymuje się. Dziś średnia wartość funta wyniosła 5,05 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.01.2017
Katarzyna Orawczak