Początek miesiąca pełen danych (komentarz walutowy 01.02.2017)

Mimo że rynek nie spodziewa się zmian w polityce Fed, to bogactwo środowego kalendarza makroekonomicznego przysłonięte jest przez wieczorną decyzję w sprawie stóp procentowych w USA. W trakcie dzisiejszej sesji umacnianie pozycji wspólnej waluty zostało przerwane optymistycznym raportem ADP zza oceanu.

 

Siła słów Donalda Trumpa

Wspólna waluta kontynuowała dziś aprecjację, spowodowaną nie tylko korzystnymi danymi ze Strefy Euro, w tym PKB za IV kwartał, ale również słowami płynącymi z Białego Domu. Najpierw doradca prezydenta USA zwrócił uwagę na wykorzystywanie przez niemiecką gospodarkę niedowartościowania euro, później Donald Trump zasugerował celowe zaniżanie wartości walut przez Chiny oraz Japonię. Wytchnienie dolarowi przyniósł opublikowany po południu raport ADP. W wyniku takiej koniunktury średnia wartość kursu EUR/USD wyniosła 1,07.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Solidne dane z Europy

Pierwsza połowa tego tygodnia okazała się dobra z perspektywy gospodarki Strefy Euro. Wczoraj bowiem pojawiały się optymistyczne dane na temat PKB za IV kwartał oraz inflacji HICP. Opublikowany dziś finalny indeks PMI dla przemysłu również korzystnie zaskoczył inwestorów. Takie odczyty mogą zwiększyć presję na ECB, w kwestii wycofywania się z programu QE. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,31 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Czekając na sygnał z Fed

Tuż przed zakończeniem posiedzenia FOMC w sprawie stóp procentowych dolar w parze z polskim pieniądzem zachowuje relatywny spokój. Z tym, że odnotowany w trakcie wczorajszej sesji spadek wartości wciąż się utrzymuje. Przedstawiony dziś raport ADP będący zapowiedzią piątkowych payrolls okazał się zaskakująco dobry, co pozwoliło nieco odbudować pozycję dolara. Po południu z USA mają napłynąć kolejne, interesujące dane. Dziś średnia wartość USD wyniosła 4,00 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Unormowanie kursu franka

W trakcie wtorkowej sesji frank szwajcarski odnotował spadek z wartości 4,07 do 4,04 i pozostaje na tej pozycji również dziś. Za takie działanie odpowiedzialne są przede wszystkim nastroje kumulujące się wokół dolara, jednak krajowe dane również nie dostarczają obaw, które mogły podbić awersję do złotego. Indeks PMI okazał się lepszy od prognoz. Odczyt wyniósł 54,8 przy oczekiwaniach 54. Dziś średnia wartość franka wyniosła 4,04 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Korekta na wykresie funta

Wczorajszy spadek wartości zdołał natomiast skorygować funt. Chociaż indeks PMI dla Wielkiej Brytanii odnotował nieznaczny spadek względem ubiegłego miesiąca, to jednak odczyt ten nie zaskoczył inwestorów i wyniósł 55,9. Jutro natomiast odbędzie się posiedzenie BoE w sprawie stóp procentowych oraz publikacja białej księgi, którym poruszone będą kwestie związane z Brexiem. Dziś średnia wartość funta osiągnęła 5,06 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
01.02.2017
Katarzyna Orawczak