Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 2-6.05.2016

Pierwszy tydzień maja na rynku walutowym przyniósł kontynuację osłabienia złotego. Notowania głównej pary walutowej były bardzo wyrównane. Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia była publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy.

W oczekiwaniu na dane z rynku pracy

Amerykańska waluta w minionym tygodniu otrzymała bardzo mieszane dane makroekonomiczne. Szala jednak przechyliła się na korzyść dolara, który po wtorkowym osłabieniu do 1,16 tuż przed publikacją raportu z rynku pracy prawie zszedł poniżej 1,14. Inwestorzy nie wiedzą, czego mogą się spodziewać, ponieważ środowy raport ADP wykazał bardzo mały przyrost zatrudnienia. Dzisiejszy średni kurs euro wyniósł 1,14 USD.

EUR/USD

0605eurusd

Źródło: biznes.pl

Złoty słabnie

Złoty kończy pierwszy tydzień maja osłabiony. Para EUR/PLN doszła dziś do poziomu 4,42, co nie jest dla naszej waluty dobrym znakiem. Im bliżej przeszłotygodniowej decyzji agencji ratingowej, tym robi się bardziej nerwowo, a to niestety odbija się na naszej walucie. Zakończone dziś dwudniowe posiedzenie RPP nie przyniosło żadnych zmian w polityce monetarnej Polski. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie. Informacją dnia z lokalnego rynku jest fakt wyboru przez Prezydenta Andrzeja Dudę Adama Glapińskiego na kandydata do objęcia stanowiska prezesa NBP. Średni kurs euro podczas dzisiejszej sesji wyniósł 4,41 PLN.

EUR/PLN

0605eurpln

Źródło: biznes.pl

Ponad 10 groszy droższy

Dolar w oczekiwaniu na dzisiejszy raport z rynku pracy umocnił się wobec złotego. Jeśli dane dotyczące zatrudnienia będą zgodne z oczekiwaniami (konsensus zakłada wzrost o 200 tys.) możliwa jest kontynuacja rozpoczętego w środę trendu wzrostowego. Notowania pary USD/PLN podczas ostatnich pięciu sesji wahały się w przedziale 3,76-3,88. Dzisiejszy średni kurs USD wyniósł 3,86 PLN.

USD/PLN

0605usdpln

Źródło: biznes.pl

Trudna sytuacja na parze CHF/PLN

Kurs franka utrzymuje się ostatnio niebezpiecznie blisko poziomu 4,00. Z jednej strony miały na to wpływ czynniki lokalne – plotki i pogłoski o restrykcyjnych zmianach w ustawie kredytowej – oraz informacje o planach zmian w polityce monetarnej SNB. Prognozy długoterminowe wskazują na osłabienia franka jeszcze w tym roku, czy tak rzeczywiście się stanie będzie zależało głownie od władz banku centralnego Szwajcarii. Średni kurs CHF na zakończenie tygodnia wyniósł 4,00 PLN.

CHF/PLN

0605chfpln

Źródło: biznes.pl

Funt ma się całkiem dobrze

Funt brytyjski rozpoczął ten tydzień od wtorku z racji Majowego Święta Banków. Mimo o jeden dzień krótszego handlu zdołał umocnić się wobec złotego. Również środowa publikacja indeksu PMI dla przemysłu, który spadł z 50,7 pkt. do 49,2 pkt. nie przeszkodziło mu w dotarciu do poziomu 5,62. Złoty utrzymał swoją przewagę jedynie do środy, w tym dniu udało mu się dotrzeć do poziomu 5,52. Średni kurs brytyjskiej waluty wyniósł dziś 5,60 PLN.

GBP/PLN

0605gbppln

Źródło: biznes.pl

 

06.05.2016
Trześniowski