Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy) 25-29.04.2016

Burzliwy tydzień na rynku walutowym dobiega końca. Fed podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, a dane makro z USA były bardzo zróżnicowane. Nie zdołały one poprawić sytuacji dolara. Złoty po kilkudniowym osłabieniu zanotował dziś lekkie umocnienie wobec większości walut.

Ciężki tydzień dla dolara

Ostatnie pięć sesji były trudne dla amerykańskiej waluty. Ani komunikat po posiedzeniu Fedu, ani dane makro nie pomogły USD przejąć przewagi nad euro. Z USA codziennie napływały mieszane dane, które nie były na tyle dobre, aby wesprzeć dolara. Rezerwa federalna protokół po posiedzeniu sformułowała tak, aby zadowolić i jedną i drugą grupę inwestorów. Stawiając większy nacisk na czynniki makroekonomiczne spowodowali, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w czerwcu wzrosło. Kurs EUR/USD z poniedziałkowego poziomu 1,1223 wzrósł do piątkowego szczytu 1,1407. Średnia wartość wspólnej waluty na zakończenie tygodnia wyniosła 1,1390 USD.

EUR/USD

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Słaby złoty, czy silne euro

Sytuacja złotego na parze z euro nie wygląda za dobrze. Nasza waluta na koniec miesiąca ponownie znalazła się w okolicy 4,40. Jedni analitycy są zdania, że osłabienie PLN wynika z negatywnych czynników lokalnych, wśród których znajduje się zbliżająca decyzja Moody’s w sprawie ratingu Polski. Uczestnicy rynku obawiają się, że ich inwestycje mogą być zagrożone. Z drugiej strony obserwując cały rynek walutowy widzimy silne umocnienie euro na parze z dolarem, co zawsze przekłada się na jego notowania z walutami rynków wschodzących. Dlatego jednoznaczne określenie, dlaczego złoty jest słaby będzie bardzo trudne. Dziś wspólna waluta otrzymała sporo danych, spośród których najlepiej wypadła stopa bezrobocia, a dynamika PKB zaskoczyła swoim wzrostem do 0,6 proc wobec 0,4 proc. prognozowanych. Średni kurs EUR wyniósł w piątek 4,49 PLN.

EUR/PLN

kurs euro

Źródło: biznes.pl

Frank utrzymuje przewagę nad złotym

Frank szwajcarski na zakończenie miesiąca umocnił się wobec złotego. Powrót tematu o ustawie frankowej wzbudził obawy inwestorów. Natomiast kredytobiorcy niespokojnie drepczą nogami w miejscu w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. Dzisiejsze wstępne dane o inflacji za kwiecień były umiarkowane, w skali roku deflacja pogłębiła się do -1,1%, jednak względem marca zanotowano lekki wzrost cen, o 0,3% co jest optymistyczne. Nieznacznie umocniło to złotego. Średni kurs franka na koniec miesiąca wyniósł 3,99 PLN.

CHF/PLN

kurs franka, kurs chf

Źródło: biznes.pl

Złoty mocniejszy od dolara

Jedyną walutą, wobec której złoty umocnił się, był dolar. Z poniedziałkowego poziomu 3,92 na zakończenie tygodnia i jednocześnie miesiąca znajdujemy się w okolicy 3,85. Nasza waluta skorzystała z osłabienia amerykańskiej waluty, które ma związek ze słabymi danymi oraz komunikatem po posiedzeniu Fedu, który był nie do końca taki jak rynki się spodziewały. Średni kurs dolara wyniósł dziś 3,85 PLN.

USD/PLN

kurs dolara, kurs USD

 

Źródło: biznes.pl

Spowolnienie funta

Brytyjska waluta po prawie miesięcznym umocnieniu dotarła do pogranicza poziomów 5,68-5,69, których trwałe przebicie okazało się trochę trudniejsze, niż się spodziewano. Dynamika PKB pozytywnie zaskoczyła inwestorów, jednak nie na tyle oby wypchnąć GBP ponad 5,70. Ten poziom może być trudny do przekroczenia ze względu na narastające ryzyko związane ze zbliżającym się referendum. Brexit ciąży zarówno funtowi, jak i całej gospodarce. Średni kurs GBP na zakończenie miesiąca wyniósł 5,62 PLN.

GBP/PLN

kurs funta, kurs GBP

Źródło: biznes.pl

29.04.2016
Trześniowski