Poranny komentarz walutowy 1.02.2016

Początek tygodnia i miesiąca na rynku walutowym przynosi lekkie umocnienie złotego. Notowania walut będą dziś pod silnym wpływem publikacji makroekonomicznych.

Nowy miesiąc na rynku walutowym rozpoczynamy od publikacji indeksu PMI dla sektora przemysłowego i usługowego. Jako pierwsze poznaliśmy dane z Chin. Wartość wskaźnika zaprezentowanego przez państwowy urząd statystyczny odbiega jak zwykle od tego zaprezentowanego przez prywatną firmę. W obu przypadkach indeks cały czas jest poniżej 50 pkt, co oznacza, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki nie przyspiesza. Dolar po otwarciu sesji osłabił się właśnie ze względu na te informacje – z poziomu 1,0813 do 1,0850. Dziś należy spodziewać się silniejszych zmian w notowaniach EUR/USD, ponieważ kalendarium makroekonomiczne jest wypełnione po brzegi zarówno publikacjami gospodarczymi jak i ważnymi wystąpieniami publicznymi, m.in. szefa EBC oraz wiceprezesa Fedu. Średni kurs euro o poranku wyniósł 1,08.

Złoty dzisiejszą sesję rozpoczął bardzo mocno. Najsilniejszy spadek zanotowano na parze z dolarem, który osłabił się wobec PLN o około 3 gr i w dalszym ciągu kieruje się w dół w stronę 4,05. Mimo słabego odczytu indeksu PMI, który dla Polski wyniósł 50,1 pkt – wobec prognozowanego 51,9 – złoty również umocnił się wobec euro, które aktualnie waha się w przedziale 4,40-4,41. Szwajcarski indeks PMI dla przemysłu niestety nie był zachwycający i wyniósł równo 50 pkt. Frank około godziny 8:00 był wyceniany średnio na 3,97 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Publikacja indeksu PMI dla przemysłu – Strefa Euro
  • Publikacja indeksu PMI dla przemysłu – Wielka Brytania
  • Bilans dochodów i wydatków Amerykanów – USA
  • Publikacja indeksu PMI dla przemysłu – USA
  • Publikacja indeksu ISM dla przemysłu – USA
  • Wystąpienie publiczne szefa EBC Mario Draghiego – Strefa Euro
  • Wystąpienie publiczne wiceprezesa Fed Stanleya Fischera – USA.
01.02.2016
Trześniowski