Poranny komentarz walutowy 17.05.2016

Dzisiejsza sesja będzie bogata w dane makroekonomiczne, które mogą mieć spory wpływ na notowania walut. Złoty kolejną sesję w tym tygodniu rozpoczął od umocnienia. Na głównej parze walutowej euro powoli przejmuje przewagę.

Wtorkowa sesja dla pary EUR/USD rozpoczęła się od niewielkiego wzrostu w kierunku 1,1350. Dzisiejsze kalendarium zawiera dość sporo ważnych pozycji, które zapewne będą miały wpływ na notowania tych dwóch walut. Najwięcej emocji wzbudzi kwietniowy odczyt inflacji konsumenckiej oraz dane dotyczące rynku budowlanego i produkcji przemysłowej. Wieczorem natomiast swoje wystąpienia publiczne będą mieli przedstawiciele Fedu z kilku stanów. Tuż przed zamknięciem sesji poznamy tygodniowe zmiany zapasów paliwa wg API. W związku z ostatnimi wzrostami ropy naftowej raport wzbudzi zapewne wiele emocji. Średni kurs euro wyniósł dziś rano 1,13 USD.

Złoty umacnia się drugi dzień z rzędu. Dzisiejszy poranek rozpoczęliśmy od zejścia do poziomu 4,35 na parze z euro. Poniżej tej wartości kurs prawdopodobnie nie zejdzie. W kalendarium mamy dziś wystąpienie publiczne jednego z członków zarządu EBC oraz publikację danych dotyczących handlu zagranicznego w Strefie Euro. Te wydarzenia mogą wyhamować aprecjację złotego. Kurs dolara również idzie w dół średnia wartość amerykańskiej waluty wyniosła 3,84. Frank w oczekiwaniu na dane o inflacji producenckiej ze Szwajcarii osłabił się do 3,93. Jedynie funt szterling rozpoczął poranek od umocnienia względem złotego. Mimo nowych sondaży dotyczących Brexitu, które wskazują, że większa liczba respondentów jest za wyjściem z UE brytyjska waluta ma się całkiem dobrze. Dziś inwestorzy skupią się na danych o inflacji z tego państwa. Średni kurs GBP wyniósł dziś rano 5,58 PLN.

Ważne wydarzenia gospodarcze, na które warto zwrócić jeszcze dziś uwagę:

  • Inflacja producencka – Szwajcaria
  • Wystąpienie publiczne członka zarządu EBC (Peter Praet) – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – Wielka Brytania
  • Inflacja producencka – Wielka Brytania
  • Handel zagraniczny – Strefa Euro
  • Inflacja konsumencka – USA
  • Pozwolenia na budowę domów – USA
  • Rozpoczęte budowy domów – USA
  • Tygodniowa zmiana zapasów paliwa wg API – USA.
17.05.2016
Trześniowski