Reforma podatkowa i dane. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.11.2017

Ten tydzień upłynął pod znakiem silniejszego euro. Kurs EUR/USD momentami osiągał wartość 1,18. Uwaga rynku w tym czasie rozproszona była pomiędzy danymi makroekonomicznymi, informacjami politycznymi oraz słowami bankierów.

 

Początek reformy?

We wtorek można było zaobserwować silniejszy wzrost europejskiej waluty, co po części związane było z optymistycznymi danymi dotyczącymi dynamiki rozwoju gospodarczego Niemiec oraz Włoch. Równocześnie jednak siła dolara wygaszana była niepewnością związaną z reformą podatkową. W czwartek zmiany zostały przegłosowane przez Kongres, teraz projekt trafi do Senatu. Dziś średnia wartość euro wyniosła 1,17 USD.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Euro mocniejsze

Z poprawy nastrojów po europejskiej stronie nie udało się skorzystać złotemu, który stracił w w parze z euro i w szczycie wartość pary EUR/PLN pokazała 4,25. W połowie tygodnia siła euro nieco wygasła, co miało związek z sytuacją na głównej parze. Kalendarz makro przez ten czas obfitował w wystąpienia bankierów oraz pojedyncze dane, jednak poza wtorkowymi PKB z państw Europy, nie wywołały one silniejszej reakcji. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,23 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Niepewność dolara

To nie był łatwy czas dla dolara. Z jednej strony amerykańska waluta czeka na trzecią – jednak już dość mocno spodziewaną – podwyżkę stóp procentowych. Z drugiej wybór Jeromego Powella na szefa Fed nie daje wizji zaostrzenia polityki banku w przyszłym roku. Najwięcej emocji wywołuje jednak kwestia reformy podatkowej. Pojawiają się obawy, że wizja Donalda Trumpa, nie pokryje się z wizją Senatu. Średni kurs USD/PLN osiągnął dziś  3,59.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

PKB okazało się niespodzianką

W ostatnich dniach pojawiły się również informacje krajowe, jednak ich oddziaływanie na notowania złotego były ograniczone. Polska waluta pozostaje związana z nastrojami na szerokim rynku. Inflacja CPI nie przyniosła zaskoczenia w przeciwieństwie do wstępnej dynamiki PKB za III kwartał, która przewyższyła prognozy. W piątek opublikowane zostały dane na temat sytuacji na polskim rynku pracy. Dziś średni kurs franka osiągnął 3,62 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Problemy funta

Z niemałymi trudnościami zmaga się funt. Brytyjska waluta została osłabiona po weekendzie w skutek doniesień o problemach premier Wielkiej Brytanii. Znów bowiem pojawiły się informacje o możliwej dymisji. W międzyczasie nie zabrakło danych gospodarczych z tego kraju. Na koniec tygodnia średnia wartość funta wyniosła  4,74 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
17.11.2017
Katarzyna Orawczak