Stopy w dół, ropa w górę. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 16-20.09.2019

W FOMC podobnie jak w ECB nie było jednomyślności, ale ostatecznie Amerykańska Rezerwa Federalna dokonała drugiej obniżki stóp procentowych. W Wielkiej Brytanii słaby wizerunkowo tydzień Borisa Johnsona wieńczy komentarz członków Komisji Polityki Monetarnej o wzroście inflacji w przypadku bezumownego wyjścia z UE. Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe bez zmian, zastrzegając jednak działania w przypadku Brexitu bez umowy. Członkowie Komisji przewidują także spadek kursu funta w takim scenariuszu.

Jedynym liczącym się w skali świata bankiem podnoszącym stopy procentowe jest Norgesbank, który zmienił w tym tygodniu podstawową stopę z 1,25 na 1,5 proc.

Ceny ropy wysokie. W mediach pojawiają się informacje o jej brakach w Arabii Saudyjskiej po sobotnim ataku na położone na wschodzie kraju rafinerie. Władze w Rijadzie oraz USA oskarżają o atak Iran, a Donald Trump poleca znaczne zwiększenie sankcji na ten kraj. Wrogie nastawienie USA i Arabii Saudyjskiej do Iranu wzbudza agresję ze strony Teheranu, który otwarcie mówi o „wojnie na pełną skalę” w wypadku jakiegokolwiek ataku.

Tendencje wzrostowe zależą od gospodarki

Komplet amerykańskich danych (z rynku pracy, o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz dane FED z Filadelfii) nie wpłynął zasadniczo na pozycję dolara w stosunku do euro. Nawet informacje z posiedzenia FOMC nie wzruszyły za bardzo parą EUR/USD i dziś średni kurs wynosi 1,10.

EUR/USD

EUR USD - kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl _internetowy kantor
źródło: Bankier.pl

Euro na „przyjemnym” kursie

Patrząc na cały tydzień euro wyraźnie tańsze niż pod koniec wakacji. Gdyby nie gwałtowny wzrost w piątkowe popołudnie można by powiedzieć, że w ten sposób utrzymuje w miarę stały poziom w porównaniu z początkiem tygodnia. Dziś dziś kurs EUR/PLN wyniósł 4,36.

EUR/PLN

EUR PLN - kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl _internetowy kantor
źródło: Bankier.pl

Daleko od szczytów

Wyniki sierpniowej produkcji przemysłowej opublikowane przez GUS są słabsze od spodziewanych, a zdaniem Konfederacji Lewiatan przyszłość przemysłu w Polsce nie wygląda dobrze. Wewnętrzne dane nie mają jednak zasadniczego wpływu na cenę dolara. Dziś średni kurs USD/PLN wyniósł 3,96.

USD/PLN

USD PLN - kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl _internetowy kantor
źródło: Bankier.pl

Ekspansywnej polityki monetarnej ciąg dalszy

Opublikowany we czwartek bilans handlu zagranicznego w Szwajcarii był o wiele słabszy od spodziewanego, Szwajcarski Bank Centralny nie zdecydował się na zmiany stóp procentowych, których spodziewała się część rynku. Wprowadził natomiast zmiany w ujemnym oprocentowaniu bankowych depozytów, zmniejszając presję na banki komercyjne. Tymczasem opublikowany we czwartek bilans handlu zagranicznego w Szwajcarii był o wiele słabszy od spodziewanego. Po decyzji SNB kurs franka szybko wzrósł, natomiast dziś średni kurs CHF/PLN wyniósł 3,99.

CHF/PLN

CHF PLN - kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl _internetowy kantor
źródło: Bankier.pl

Świat się śmieje

Po ubiegłotygodniowym „upomnieniu” ze strony szkockiego Court of Session, w tym tygodniu Boris Johnson zalicza kolejne wpadki. Pierwszą podczas wizyty w jednym ze szpitali, gdzie rozgoryczony ojciec przypomniał premierowi, że poza Brexitem jest zwykły świat, gdzie służba zdrowia kuleje. Drugą w trakcie spotkania z premierem Irlandii, który w obrazowy sposób wypowiedział się na temat sytuacji Królestwa z punktu widzenia byłej brytyjskiej kolonii. I trzecią w Luksemburgu, gdzie Boris Johnson nie pojawia się na konferencji prasowej w obawie przed demonstrantami z Wielkiej Brytanii. Słaby wizerunek premiera dodaje funtowi skrzydeł zarówno w zestawieniu z dolarem jak i złotówką i dziś kurs GBP/PLN wyniósł 4,94.

GBP/PLN

GBP PLN - kursy walut_komentarz walutowy_ekantor pl _internetowy kantor
źródło: Bankier.pl
20.09.2019
Ekantor.pl