Trudny tydzień dolara. Podsumowanie tygodnia (komentarz walutowy 15-19.05.2017)

Ostatnie dni nie należały do spokojnych. Rynek walutowy został obarczony kolejną dawką niepewności związaną z Donaldem Trumpem. Równocześnie uwagę inwestorów przykuwają informacje związane z działaniami banków centralnych.

 

Dolar w cieniu

Miniony tydzień nie będzie miłym wspomnieniem dla dolara. W zeszły piątek z amerykańskiej gospodarki napłynęły rozczarowujące publikacje na temat inflacji konsumenckiej i sprzedaży detalicznej, a przypomnijmy, że to właśnie od danych w dużej mierze zależeć ma najbliższa decyzja Fed. Na słabości USD zaciążyły również pogłoski na temat udziału Rosji w wyborach prezydenckich w USA. Dziś średnia wartość EUR/USD wyniosła 1,11.
EUR/USD

EUR, USD, euro, dolar
Źródło: bankier.pl

Koniunktura sprzyja

Solidne dane makroekonomiczne, oddalająca się wizja kłopotów w strefie euro, a także informacje o możliwym wycofywaniu ECB z ultra-luźnej polityki – to trzy czynniki, które utrzymują sentyment względem wspólnej waluty.  Z dobrych nastrojów rynku korzystał również złoty. W kulminacyjnym momencie wartość kursu EUR/PLN spadła do 4,15. W środę spadek został zatrzymany. Wpływ na to mogła mieć podwyższona awersja do ryzyka. Dziś średnia wartość euro wyniosła 4,20 PLN.
EUR/PLN

EUR, PLN, euro, złoty
Źródło: bankier.pl

Fed i Donald Trump

Wyraźne stary odnotował dolar również w parze ze złotym. W poniedziałek kurs USD/PLN sięgał wartości 3,85. Odwrócenie od amerykańskiej waluty z jednej strony wynikało z faktu, że trudno przewidzieć czy Fed zdecyduje się na trzy podwyżki stóp procentowych w 2017. Z drugiej strony niepewności polityczne związane z prezydenturą Trumpa sprawiają, że rynek zachowuje dystans wobec dolara. Dziś średnia wartość tej waluty wyniosła 3,75 PLN.
USD/PLN

USD, PLN, dolar, złoty
Źródło: bankier.pl

Wiele danych z Polski

W ostatnich dniach nie zabrakło również danych krajowych lecz można powiedzieć, że ich wpływ na sytuację złotego był drugorzędny. Uwagę bez wątpienia przykuła piątkowa decyzja Moody’s o podniesieniu perspektywy ratingowej, a także predyspozycje do zmiany w polityce monetarnej. Po środowym posiedzeniu RPP w sprawie stóp procentowych, wizja ich podniesienia oddaliła się i inwestorzy nie spodziewają się, aby miało do tego szybko dojść.  Dziś średnia wartość franka wyniosła 3,84 PLN.
CHF/PLN

CHF, PLN, frank, złoty
Źródło: bankier.pl

Zmienność w GBP/PLN

Do połowy tygodnia brytyjska waluta traciła na rzecz złotego, po czym nastąpiła zmiana kierunku i wyciszenie emocji. W międzyczasie publikowane były ważne dane z brytyjskiej gospodarki. Uwagę zwróciły przede wszystkim odczyty dotyczące inflacji , które przewyższyły oczekiwania. Dużą niespodzianką okazały się również wyniki sprzedaży detalicznej. Dziś średnia wartość kursu GBP wyniosła 4,89 PLN.
GBP/PLN

GBP, PLN, funt, złoty
Źródło: bankier.pl
19.05.2017
Katarzyna Orawczak